Ege Bölgesinde Tarım Hakkında Bilgi

'Ege Bölgesi' forumunda Eylül tarafından 28 Kasım 2011 tarihinde açılan konu

 1. Eylül

  Eylül Site Yetkilisi Editör

  Ege Bölgesinde Tarım Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ege Bölgesinde Tarım Hakkında Bilgi

  Ege Bölgesi'nde nüfusun çoğunluğu iklim toprak koşulları ve ulaşım kolaylıklarının da elverişliliğiyle geçimini tarımdan sağlar. Ege bölümünde Akdeniz iklimine uygun bazı bitkiler (zeytin,üzüm, vb.) ağır basar. Ege bölümünden, İçbatı Anadolu bölümüne geçildikçe, tarımın niteliği değişir; tahıl ekimi artar ve hayvancılık geçimde daha önemli yer tutar. Tahıl ekiminde buğday başta gelir, onu arpa ve mısır izler.

  Buğday özellikle Afyon ve Denizli’de üretilir bu illeri İzmir, Aydın ve Muğla izler. Arpa ise Afyon ve Manisa illerinde, mısırın da başlıca ekim alanı Manisa’dır. Pirinç ekimine ovalarda az miktarda yer verilir. Bölgede yaş ve kuru sebze üretimine de önem verilir. İklim koşulları uygun olduğu için, turfanda sebze (domates, fasulye vb.) yetiştirilerek öbür bölgelere yollanır. Soğan ve patates ekimi yaygındır; baklagillerden en çok nohut ekilir. Kavun ve karpuz üretimi de yaygın biçimde yapılmaktadır.

  Bölgede yatiştirilen sanayi bitkileri arasında tütün, pamuk, susam, keten ve şekerpancarı baş sıralarda yer alır. Edrmit Körfezi kıyıları yağ zeytini üretimi kesir ağaç sayısı bakımından başta gelir bakımından önemlidir. Üzüm bağlarına da bölgenin her yerinde rastlanır. Üzüm ayrıca şarap ve pekmez yapımında da kullanılır. Kuru üzüm İzmir yöresinde, kış soğuna dayanamayan incir ise kıyı kesimlerde yetişir. Ülkemizdeki incir ağaçlarının yaklaşık olarak %81'i Ege Bölgesi'ndedir. Turunçgiller bölgenin özellikle güney kesiminde yetişir; Bodrum’da mandalina; Aydın ve Nazilli arasında portakal yetişir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bölgesinde Tarım Hakkında Forum Tarih
Akdeniz bölgesinde Tarım ve Hayvancılık Hakkında Bilgi Akdeniz Bölgesi 21 Şubat 2011
İç Anadolu bölgesinde tarım ve hayvancılık hakkında bilgi İç Anadolu Bölgesi 10 Şubat 2011
Ege bölgesinde tarım ve hayvancılık hakkında bilgi - Egede Tarım ve hayvancılık Ege Bölgesi 9 Şubat 2011
Marmara Bölgesinde Tarım ve hayvancılık hakkında bilgi Marmara Bölgesi 9 Şubat 2011
Karadeniz Bölgesinde Tarım ve Hayvancılık Hakkında Bilgi Karadeniz Bölgesi 9 Şubat 2011

Bu Sayfayı Paylaş