Ege bölgesi düğünleri - Ege bölgesinin düğün adetleri

'Ege Bölgesi' forumunda Mavi_Sema tarafından 9 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Ege bölgesi düğünleri - Ege bölgesinin düğün adetleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ege bölgesinin düğünleri nasıldır?
  Ege düğünü nasıldır
  Ege bölgesinin düğünleri oyunları nasıldır

  genelde çay bahçesi, alt sınıf düğün salonları, sokak araları veya boş arazilerin ışıklandırılması ile aydınlanan top sahaları şeklindeki yerlerde vuku bulurlar. diğer yörelerin düğünleri gibi düğün tadında spesifik özellikleri olmasa da, kendine has bir takım farklılıkları ve katılımcı profil olarak bir takım ayrılıkları vardır.

  öncelikle bu düğünlerin olmazsa olmazı orgtur. ne bir orkestra, ne bir müzik grubu, ne bir keman, ne davul ne de başka birşey. yegane müzikal alet orgtur. org eşliğinde, org çalmayı bilmese de olacak bir şantöz düğünü kotarır. zira çıs tis cım tis, şeklinde otomatik org butonlarıyla düğünün tüm müzikal yükü sırtlanır.

  içki olmayan bu düğünler genelde sonlara doğru sarhoş birçok insana şahit olur. elbetti ki bu erkekler, düğünün vermiş olduğu mutluluktan değil, masa altında yuvarlanan ve çoğu zaman plastik bardakta içilen rakı veya votkanın etkisiyle sarhoşluk mertebesine ererler. yaş profili olarak 17-55 arası bir yelpazeyi kapsayan bu kişiler, içme nedenleri olarak yaşsal bir farklılaşma gösterirler. 17-23 yaş grubu, düğünde etekle gördüğü herhangi bir mahalle kızına platonik olarak yamulup içer, 23-30 arası grup ise ya geline karşı inceden bir platonik vaziyet halindedir, veya platonik vaziyet halinde olan kişinin kankası veya yöresel değimle sağdıcıdır. 30-55 arası grup ise ya eşşekliğinden, ya ayyaşlığından veya kendi düğününü hatırlayıp hayatını çıkılmaz bir uçurumdan yuvarladığını düşünüp, kocaman götlü karısına, bir de ortamdaki cıvırlara bakarak içerler.

  düğünde mutlaka dans eden her 10 çiftten 4'ü kız kıza dansediyordur. diğer 2 çift evliliklerinde iki seneyi doldurmamış taze evlilerdir. kalan 3 çiftin biri gelin ve damat, diğer ikisi ise dünürlerdir. dünür olan teyzeler mutlaka saçlarını güzel olucağı sanrısıyla hayvan gibi kabartmış, erkekler de mutlaka dans ederken küfür eder gibi gülücükler saçarak kıravatıyla oynayıp içten içe sövmektedir. (dünürler en az iki kere karşılarındaki eşlerinin ayaklarına basarlar)
   

 2. ödevimi bittiremedim ben Ege yöresinin Geleneksel Düğünlerine 4 örnek diye açtım burayı vardır diye sonuna kadar okudum ama nerdeee .
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - bölgesi düğünleri bölgesinin Forum Tarih
Doğu Anadolu Bölgesinin Düğünleri Hakkında Bilgi D.Anadolu Bölgesi 25 Haziran 2011
İç anadolu bölgesinin düğünleri İç Anadolu Bölgesi 2 Mart 2011
İç anadolu düğünleri - İç anadolu bölgesinin düğünleri nasıldır İç Anadolu Bölgesi 9 Ocak 2011
Marmara bölgesinin düğünleri - Marmara bölgesi düğün gelenekleri Marmara Bölgesi 3 Ocak 2011
Doğu Anadolu bölgesi düğünleri - Doğu anadolu düğünleri D.Anadolu Bölgesi 10 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş