Ege Üniversitesi Fen Fakültesi

'Üniversiteler' forumunda Mavi_Sema tarafından 15 Haziran 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Ege Üniversitesi Fen Fakültesi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ege Üniversitesi Fen Fakültesi

  Fakülte Hakkında

  Fen Fakültesi, Ege Üniversitesi'nin üçüncü fakültesi olarak 1961 yılında kurulmuştur. Eğitim öğretim programlarında 1998 de yapılan değişiklik ile hazırlık sınıfı oluşturulmuştur. Fakültemizde 4 yıllık lisans eğitimi sonunda diplomaya yönelik aşağıdaki bölümler mevcuttur.
  Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü
  Biyokimya Bölümü
  Biyoloji Bölümü
  Fizik Bölümü
  İstatistik Bölümü
  Kimya Bölümü
  Matematik Bölümü

  Ayrıca Fakültemizde 2000-2001 öğretim yılından itibaren, Astronomi ve uzay bilimleri bölümü hariç, tüm bölümlerimizde ikinci öğretim de yapılmaktadır.

  Amacı temel bilimlerde çağdaş bilgi donanımına sahip, araştırmacı bireyler yetiştirmek üzere eğitim-öğretim faaliyetlerini gerçekleştirmek ve araştırma yapmak, Milli Eğitimin ihtiyaç duyduğu öğretmenleri, tezsiz yüksek lisans yapmaları koşuluyla, gerekli teorik ve laboratuvar bilgileri ile donatıp, yetiştirmektir. Fakültemizin eğitim öğretim programları modern anlamda hazırlanmış olup, her bölümün zorunlu ve seçmeli alan dersleri dışında öğrencinin sosyal ve ekonomik görüşünü genişletmek amacı ile serbest seçmeli alan dersleri de okutulmaktadır. Bunlar yıllara göre değişim göstermekle beraber; İlkyardım, Halkla İlişkiler, Bilim Felsefesi, Kalite ve İnsan Yönetimi, Ekonomiye Giriş, Futbol ve Tenis gibi geniş bir yelpaze oluşturmaktadır. Öğrencilerimiz son sınıfta bitirme tezi hazırlamak zorundadır.

  Programların bu şekilde düzenlenmesinde temel amaç :
  a) Öğrenci için mümkün olan en iyi öğrenme ortamını hazırlamak,
  b) Program yapılarını esnek ve cazip hale getirmek,
  c) Öğrencileri kendi kendilerine yeter aynı zamanda grup çalışmalarına yatkın kendine güvenen yaratıcı ve girişimci olmasını sağlamak,
  d) Öğrencilerin farklı disiplinlerle tanışmasını sağlamak ve kendi disiplinlerinin dışında da çalışmaları hakkında bilgilendirmek interdisipliner çalışmaları özendirmektir.  Fakültemiz Ülkemizdeki fen ve edebiyat fakülteleri arasında önemli yeri olan bir fakültedir. Öğrencilerine iyi bir eğitim yanında araştırma olanakları da sunmakta ve mezunlarımız çeşitli kurumlarca tercih edilen mezunlar arasında yer almaktadır.
  Fakültemiz verdiği dersler açısından oldukça zengindir. Fakültemiz içinde lisans seviyesinde 804 adet ayrı sınıfta ders yapılmakta, bunların bir kısmı bölümler arasında interdisipliner olarak okutulmaktadır (zorunlu, seçmeli alan ve serbest seçmeli). Bunun dışında servis hizmeti olarak 58 adet ayrı sınıfta ders; Mühendislik, Ziraat, Eğitim, Eczacılık, Diş Hekimliği, Su Ürünleri vs. gibi Fakültelere verilmekte; ayrıca bütün yüksek okulların temel dersleri fakültemiz tarafından karşılanmaktadır.


  Öğretim yöntemleri ders, uygulama ve laboratuvar şeklinde olup, özellikle kimya, biyoloji ve fizik bölümlerinde laboratuvarlar, büyük önem taşımaktadır. Bölüm laboratuvarlarının çoğu hem lisans, hem de lisans üstü çalışmalar için kullanılmaktadır.


  Öğrencilerimiz birçok özel sektör ve vakıfın tahsis ettiği burslardan yararlanmaktadır. Fakülte öğrenci toplulukları çeşitli etkinliklerde bulunmakta yaptıkları faaliyetlerle bilim, kültür ve sanat ile ilgili konuları ele almakta tartışılmasına olanak yaratmaktadır. Her branşta sportif faaliyetler yürütülmektedir.


  Günün teknik koşullarına uygun olarak donatılmış 100 bilgisayar kapasiteli Merkezi bilgisayar Laboratuvarında öğrencilerimiz bilgisayar dersleri yanında internetten de yararlanmaktadır.


  İletişim


  [​IMG] Ege Üniversitesi, Fen Fakültesi Dekanlığı Bornova İzmir 35100 Türkiye
  [​IMG] fenfak@mail.ege.edu.tr [​IMG] (+90232) 388 10 92 - 388 18 93 [​IMG] (+90232) 388 10 36
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Üniversitesi Fakültesi Forum Tarih
Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Randevu Alma Genel Sağlık 21 Kasım 2011
İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi Meslek Yüksekokulu Bilgileri Üniversiteler 28 Mart 2011
Anadolu Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Bilgileri Üniversiteler 23 Mart 2011
Anadolu Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Bilgileri Üniversiteler 23 Mart 2011
Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Bilgileri Üniversiteler 23 Mart 2011

Bu Sayfayı Paylaş