Efirağazlı Köyü Andırın Kahramanmaraş

'Kahramanmaraş Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 4 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Efirağazlı Köyü Andırın Kahramanmaraş konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Efirağazlı Köyü Andırın Kahramanmaraş Hakkında - Efirağazlı Köyü Andırın Kahramanmaraş Bilgileri - Efirağazlı Köyü Andırın Kahramanmaraş Tanıtımı - Efirağazlı Köyü Andırın Kahramanmaraş Resimleri  İlçe: ANDIRIN - İl: KAHRAMANMARAŞ


  Köy Muhtarı:

  Ali KARAKUŞ

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:
  Telefon:
  Cep Telefonu:

  Demografik Bilgiler:

  Nüfusu:
  2000/924
  1997 -

  İle Uzaklığı:80 km

  İlçeye Uzaklığı:10 km

  Rakım:650 m


  Sağlık Evi
  Yok
  Sağlık Ocağı
  Var / Faal  İlköğretim Okulu
  Var / Faal Değil


  PTT Şubesi
  Yok
  PTT Acentası
  Yok


  Su Şebekesi
  Yok
  Kanalizasyon
  Yok

  Tarihi

  Koyumun tarıhı bılınmemekle bırlıkte buyuklerımden duydugum bılgı:
  Türklerin Orta Asya'dan cıkışından itibaren başlayan bir göçün uzantısı olarak göçebe halinde yaşarken, koyumuzun sazak obası var oraya ıkı aile konar ve yerleşırler.Kardeşlerden bırı adı ASLANGAZİ hayvancılık yaparmış dıgerı EFRANGAZİ aılenın lıderı ve her turlu tehlıkeye karşı koyan korkmayan bırıymış.Hayvancılık yapan kardeşın cobanı bır gün dagın tepesıne cıktıgında düzluk ve calılık bır ormanın ıcınde beyaz kopuklerle akan bır su gorur gıder bakar cok guzel ve yerleşecek bır yer.
  Doner ve haber verır hayvancılık yapan, koyümüzun guneyınde delıdag var dagın etegıne yerleşir dıgerı beyaz kopuklu akan suyun başına yerleşir koyumuzun adına bu yuzden cogu zaman AKPINAR derler asıl EFİRAGIZLI olarak kalmasının oyküsü ıse EFRANGAZİ adının verılmek ıstenmesinden kaynaklanması her ıkı kardeşınde gazı olarak anılması ve zaman ıcınde Efrangazi'nin adaletlı ve yureklı bırı oldugu rivayet edılir bu sebeble koyun adı kayıtlara gecerken yanlış yazıldıgı soylenmektedır.
  Kültür

  Beşgenli, kafaya takılan şapka ile ayağa giyilen siyah şalvar ile, kadınların giydiği entari şalvarı köyümüze ve yöreye ait en güzel kıyaferlerdir.Köyde cuma günü cuma namazından sonra başlayıp pazar günü sona eren davullu zurnalı düğün yapılır. Genelde köyün gençleri bu düğünleri hiç kaçırmazlar çünkü çok ayrı obalara(mahallere) ayrılmış olan köyün gençliği bu vesile ile bir araya gelirler. En önemlisi de, herkes özgürce bu düğünlerde yavuklusunu secer ya da yavuklusuna bakarak evlilik hayelleri ve istekeri bu düğünlerde en had safaya çıkar. Davulu çok olan düğün sahibi köyün ileri gelenleri ya da zenginleri diye anılır. Çatak'ta yaz aylarında göçebe olarak yaşayan dovulcu ve zurnacı calgıcılar da yörenin düğün ihtiyaclarını karşılıyarak ayrı bir kültürel farklılık göstermektedirler. Yine Çatak'tan geçen su nedeniyle Çatak civarında bulunan alanlar çok uzun yılardan bu yana piknik yapmak isteyenlerin keyif alacagı doga güzelliği olan yerlerden bir tanesi olup özellikle yaz aylarında yöre halkının tercih ettiği bir alandır.
  Köyün yemekleri, Andırın yöresine ait kültür ve göreneklerin aynısına sahip olup, sacta ekmek, tirjik, bulgur pilavı üstü tayuk, içli köfte,eşkili köfte,tarhana çorbası, en meşhur yemekleri olup en iyi kuru yemişleride tarhanadır.

  Obalar

  Akpınar, Sazak, Çatak, Kalaycılar, Çınkırlı, Çatal, Nebiler, Kadirliobası,


  İklim

  Köyün İklimi, Akdeniz iklimi etkisi çok az olsada görülmekle birlikte genelde karasal bir iklim görülmektedir. Bitki örtüsü maki bitki örtüsü dür. kar yağışı hemen hemen yer yıl görülmektedir. Kış ayları oldukca soğuk geçer ve zaman zaman köy yolları da kar ve buzlanma nedeniyle kapanır. Çatak aynı anda yazın yayla olarak kullanıma uygun bir mevsime sahiptir.Şu anda yayla için yapılmış 5 adet ev bulunmaktadır her yaz 3 ay faydalanılmaktadır.
  Kaynak : Vikipedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Efirağazlı Köyü Andırın Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş