Edward Kennedy Kimdir-Edward Kennedy Hayatı-Edward Kennedy Biyografi-Edward Kennedy

'Biyografi & Otobiyografi' forumunda UquR tarafından 6 Eylül 2008 tarihinde açılan konu

 1. UquR

  UquR Üye

  Edward Kennedy Kimdir-Edward Kennedy Hayatı-Edward Kennedy Biyografi-Edward Kennedy konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Edward Kennedy Kimdir-Edward Kennedy Hayatı-Edward Kennedy Biyografi-Edward Kennedy

  Edward Kennedy Kimdir-Edward Kennedy Hayatı-Edward Kennedy Biyografi-Edward Kennedy


  Edward Kennedy
  [​IMG]
  Edward Moore Kennedy ya da Ted Kennedy, (d. 22 Şubat 1932). ABD Senatosu'sunda Massachusetts eyaletini temsil eden iki senatörden biri olup 1962 yılından beri kesintisiz senatörlük yapmaktadır. ABD'nin 35. devlet başkanı olarak 1961-1963 yılları arasında görev yapmış olan John F. Kennedy'nin kardeşi olup Demokrat Partinin en kıdemli ve en etkin üyelerindendir.


  Yaşamı

  Edward Kennedy, Amerika Birleşik Devletlerinin 35. başkanıyken bir suikast sonucu ölen John F. Kennedy'nin 8 kardeşinden en küçüğüdür. Ayrıca diğer kardeşi Robert Kennedy de başkan adaylığı sırasında suikast sonucu öldürülmüştür. 1964 yılında başından geçen bir uçak kazasında pilot ve Kennedy'nin yardımcısı ölmüş fakat Kennedy ağır yaralı olarak kurtulmuştur.
  Kardeşlerinin suikast sonucu ölmesinden sonra başkanlığa aday olmasına neredeyse kesin gözüyle bakılmaktayken 1969 yılında başından geçen bir olay başkanlık şansını yitirmesine yol açmıştır. Bu olaya Chappaquiddick skandalı denir. Kennedy, Mary Jo Kopechne adlı genç bir kadınla gece geç saatte muhtemelen sarhoş bir şekilde Chappaquiddick adasındaki bir partiden ayrılır ve kısa bir süre sonra arabası bir köprüden uçarak küçük bir gölün içine düşer. Kazadan sonra Kennedy'nin hemen polisi aramaması, Mary Jo Kopechne'nin Kennedy'nin sarhoş araba kullanması sonucu ölmüş olduğu söylentileri Kennedy'nin siyasi hayatını çok olumsuz etkilemiştir. Buna rağmen 1980 yılında Jimmy Carter'a karşı Demokrat partiden başkanlık için aday adayı olmuş fakat seçilememiştir.

  Siyaset kariyeri

  Başkanlık umudu yok olduktan sonra Ted Kennedy kendini tamamen senatoya verdi. Demokrat Partinin en liberal (sol) kanadını temsil etmesine karşın tüm siyasi çevrelerce oldukça büyük saygı gören bir kişiliktir. 2004 ABD başkanlık seçimlerinde başkan adayı John Kerry için ağırlığını koydu. 2008 seçimlerinde ise Demokrat Parti'nin aday adaylarından Barack Obama'yi desteklediğini açıkladı. Kennedy'nin desteği Obama'nın Demokrat Parti Başkan adaylığını kazanmak yolunda büyük bir avantaj elde etmesini sağlamıştır.
  17 Mayıs 2008 tarihinde üçüncü defa felç geçiren Kennedy evinden alınarak hastanede doktor kontrolü altına alındı. 20 Mayıs 2008 günü beyninin sol üst bölgesinde habis bir beyin tümörü bulunduğu basına duyuruldu. Bu haber ABD siyasi çevrelerinde büyük bir yankı ve üzüntü yarattı. 2008 yılının Haziran ayı itibariyle kemoterapi ve radyoterapi tedavileri altındadır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Edward Kennedy Kimdir Forum Tarih
Edward Norton Kimdir, Edward Norton Biyografisi Resimleri Sanatçı Tanıtımları 24 Aralık 2012
Edward Aris Tango Bar 2012 Albümü Tanıtımı Albüm Tanıtımları 7 Şubat 2012
Edward Wadie Said Kimdir - Edward Wadie Said Biyografisi Biyografi & Otobiyografi 15 Eylül 2011
George Edward Moode Kimdir? Düşünürler-Filozoflar 23 Mayıs 2011
Salvador Edward Luria Kimdir - Salvador Edward Luria Biyografisi Düşünürler-Filozoflar 6 Şubat 2011

Bu Sayfayı Paylaş