Edward Jenner - Edward Jenner Kimdir - Edward Jenner Biyografisi

'Biyografi & Otobiyografi' forumunda Siraç tarafından 23 Haziran 2009 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Edward Jenner - Edward Jenner Kimdir - Edward Jenner Biyografisi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Edward JENNER (1749 - 1823)
  Temel Britannica

  İngiliz dok*tor Edward Jenner, insanlığı çiçek hastalığı gibi çok bulaşıcı ve tehlikeli bir hastalıktan kurtaran kişi olarak tanınır. 18. yüzyılın sonlarına kadar her yıl yüz binlerce kişi bu hastalıktan ölüyordu. Küçük bir kasaba doktoru olan Jenner'ın bulduğu çiçek aşısının uygulanmasıyla giderek çiçek salgınlarının önü alınabildi ve nihayet 1970'lerin sonların*da bu ürkütücü hastalık tümüyle yeryüzünden silindi.
  Edward Jenner İngiltere'nin Gloucestershire ilindeki küçük Berkeley kasabasında doğdu ve öğrenim yılları dışında bütün yaşa*mını bu kasabada geçirdi. 21 yaşındayken Londra'ya giderek ünlü İngiliz cerrah John Hunter'ın öğrencisi oldu. 1773'te tıp diploma*sını alınca da doktor olarak çalışmak üzere Berkeley'e döndü. Gördükleriyle yakından ilgilenen çok meraklı bir insandı. Hastalarını yoklamak için at sırtında çevre köyleri dola*şırken, sığırlardan insana bulaştığı için sığır çiçeği denen ve çok daha hafif geçen benzer bir hastalığı atlatanların çiçek hastalığına ya*kalanmadıklarını fark etti. O çağlarda, birçok bulaşıcı hastalığı bir kez geçirenlerin ömür boyu bağışıklık kazandıkları biliniyordu. Hat*ta Türkler, çiçek hastalığını hafif atlatan kişilerin vücudundaki döküntülerden aldıkları irini sağlıklı kişilerin derisindeki bir çizikten içeri vererek yapay yoldan bağışıklık yarat*mayı bile denemişlerdi. Böylece o insan da çiçek hastalığını hafif atlatacak ve bir daha aynı hastalığa yakalanma tehlikesi olmaya*caktı. Ne var ki, sağlıklı kişilerin ağır bir çiçek hastalığına yakalanarak ölmesine yol açan bu yöntemin sakıncası çok geçmeden anlaşıl*mıştı.
  Oysa sığır çiçeğine yakalananlar bu hafif hastalığı atlattıktan sonra gerçekten de çiçek hastalığına karşı doğal yoldan bağışıklık kaza*nıyorlardı. Bunu gözleyen Jenner, aynı koru*yucu yöntemi sığır çiçeği hastalığının mikroparıyla denemeyi düşündü. 1796'da, süt sağar*ken bir inekten bu hastalığı kapmış olan ve parmaklarında kapanmamış çiçek yaraları olan bir sütçü kızla karşılaştı. Düşüncesini sınamak için, bu sütçü kızın yaralarından aldığı sığır çiçeği mikroplarını küçük bir oğlan çocuğuna "bulaştırdı". Sekiz hafta sonra ço*cuğa bu kez çiçek hastalığı mikrobu verdi ve gerçekten de çocuğun hastalığa yakalanmadı*ğını gördü. Çünkü sığırlarda ve insanda çiçek hastalığına yol açan virüsler aynı gruptandır. Çiçek virüsü ya da poksvirüs denen bu mik*roplardan biri vücuda girdiğinde bağışıklık sistemi bu mikrobu tanır ve oluşan antikorlar aynı gruptan öbür virüslere karşı da vücudu savunabilir.
  Böylece ilk kez bir hastalığın daha ez etkili ya da zayıflatılmış mikroplarını vücuda aşıla*yarak o hastalıktan korunma yöntemini bulan Jenner çok geçmeden dünya çapında ün kazandı. Rus çarından Napolyon Bonapart'a kadar birçok devlet başkanından ve İngiliz Parlamentosu'ndan büyük ödüller aldı. Ama hiçbir zaman Berkeley'den ayrılmadı ve ölün*ceye kadar orada doktorluk yapmayı sür*dürdü.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Edward Jenner Edward Forum Tarih
Edward Norton Kimdir, Edward Norton Biyografisi Resimleri Sanatçı Tanıtımları 24 Aralık 2012
Edward Aris Tango Bar 2012 Albümü Tanıtımı Albüm Tanıtımları 7 Şubat 2012
Edward Wadie Said Kimdir - Edward Wadie Said Biyografisi Biyografi & Otobiyografi 15 Eylül 2011
George Edward Moode Kimdir? Düşünürler-Filozoflar 23 Mayıs 2011
Salvador Edward Luria Kimdir - Salvador Edward Luria Biyografisi Düşünürler-Filozoflar 6 Şubat 2011

Bu Sayfayı Paylaş