Edmund Burke Kitapları

'Kitap, Resim ve Dergi' forumunda Mavi_Sema tarafından 7 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Edmund Burke Kitapları konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Edmund Burke yazdığı Kitaplar,
  Edmund Burke Kitap,
  Edmund Burke Kitapları hakkında

  Edmund Burke özellikle Fransız İhtilali'ne karşı olmasıyla ve Kuzey Amerika'daki İngiliz sömürgelerinin bağımsızlık hareketine verdiği destekle hatırlanır.

  Fransız İhtilali karşıtlığı, tarihteki en ünlü muhafazakâr siyasetçilerden biri haline gelmesini sağlamış, Anglo-Amerikan muhafazakârlığının babası olarak anılmasına neden olmuştur. Burke estetik üzerine felsefi çalışmalar da yaptı ve Annual Register adlı siyasi dergiyi çıkardı.

  Fransız İhtilali Üzerine Düşünceler adlı eserinde bu ihtilale ciddi eleştiriler getirdi. Önceleri şüpheyle karşılansa da, ihtilal sonrası Fransa'da Burke'ün öngördüğü şekilde karışıklıklar olması ve şiddet kullanılması üzerine, eser yaygınlaşan bir kabul gördü. Tabi ki savunulan kralcı rejimde her gün zindanda zulüm ile ölen sayısı ihtilalde giyotine giden sayısından daha fazlaydı - kral döneminde açlıktan ölen insanları yok sayabilirsek.

  Burke 'liberal' bir muhafazakardı. Toplumsal reformların evrimsel bir süreçte yapılması gerektiğini söylüyor, ancak devrimsel, topyekün değişim planlarına karşı çıkıyordu. Bu açıdan, Joseph de Maistre gibi statik bir düzen savunan otokratik kıta Avrupası düşünürlerinden farklıdır.

  Adam Smith, iktisat konusunda Burke ile tamamen aynı görüşte olduklarını yazdı. Burke'ün fikirleri, Friedrich Hayek ve Karl Popper gibi 20.yy'ın önemli liberal - muhafazakâr düşünürleri üzerinde etkili oldu. Winston Churchill, onu tiranlığa karşı savaşan ve toplumu farklı uçlardan gelen aşırı eğilimlere karşı savunan bir düşünür olarak tasvir etti.

  Öte yandan, Burke, Karl Marx gibi devrimci sol siyasetçiler tarafından kıyasıya eleştirildi.

  kaynak: vikipedi
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Edmund Burke Kitapları Forum Tarih
Edmund Burke Eserleri Biyografi & Otobiyografi 6 Mayıs 2011
Edmund Burke Sözleri Güzel Sözler-Mesajlar 6 Mayıs 2011
Edmund Burke - Fatih Duman Kitap, Resim ve Dergi 2 Şubat 2010
Edmundo Kimdir - Edmundo Biyografisi Yerli - Yabancı Sporcular 2 Temmuz 2011
Edmunds font indir Font ve İconlar 16 Şubat 2010

Bu Sayfayı Paylaş