Edmund Burke - Fatih Duman

'Kitap, Resim ve Dergi' forumunda Mavi_Sema tarafından 2 Şubat 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Edmund Burke - Fatih Duman konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Edmund Burke kitap özeti - Edmund Burke kitap tanıtımı
  Özeti

  Günümüzde, bir versiyonu post-modernizm adı altında dile getirilen muhafazakârlık ya da liberal-muhafazakârlık, Aydınlanma'yla hesaplaşarak, Aydınlanma'ya özgülleştirilen görüşleri, anlayışları, değerleri yadsıyarak kendi savlarını ortaya koymaktadır. Oysa bu iş, 200 yıl öncesinden Burke tarafından gerçekleştirilmiştir zaten dolayısıyla, günümüzün muhafazakâr ya da post-modern ideolojisi, Burke'ün düşüncelerini yeniden ısıtıp günün koşulları ve sorunsalları doğrultusunda servis etmekten başka bir şey yapmıyor aslında. Zaten Batı'da Burke hakkında çok sayıda çalışma yapılıp kitap yayımlanmasının nedeni de bu.

  Oysa Türkiye'de, bu konuda hem telif hem çeviri kitap bakımından büyük bir boşluk olduğu gözlemleniyor. İşte Fatih Duman'ın elinizdeki yapıtı, bu boşluğu belli bir ölçüde dolduracak bir çalışma niteliği taşıyor. Ayrıca bu konuya ilgi duyulmasını sağlayıp Burke hakkında ve tabiî Burke ile günümüz muhafazakârlığının ilişkisi hakkında başka çalışmaların yapılmasına yol açacağı da umut edilebilir.

  Burke'ün düşüncelerini hem tarihsellikleri hem de bu tarihselliği aşan boyutları içinde bir bütün olarak kavramak ve bu düşüncelerin mirası üzerinde yapılanan muhafazakâr geleneği (ve onun günümüzdeki uzantıları olup neo-muhafazakârlık, liberal-muhafazakârlık ya da post-modernizm olarak adlandırılan ideolojileri) daha iyi anlamak istiyorsanız, sayfaları çevirmeye başlayınız…

  Mehmet Ali Ağaoğulları

  [​IMG]

  Künyesi


  · Liberte Yayınları
  · Basım Tarihi : 02 - 2010
  · ISBN : 978-975-6201-58-9
  · Sayfa Sayısı : 626
  · Etiket Fiyatı : 24.00 TL
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Edmund Burke Fatih Forum Tarih
Edmund Burke Kitapları Kitap, Resim ve Dergi 7 Mayıs 2011
Edmund Burke Eserleri Biyografi & Otobiyografi 6 Mayıs 2011
Edmund Burke Sözleri Güzel Sözler-Mesajlar 6 Mayıs 2011
Edmundo Kimdir - Edmundo Biyografisi Yerli - Yabancı Sporcular 2 Temmuz 2011
Edmunds font indir Font ve İconlar 16 Şubat 2010

Bu Sayfayı Paylaş