Edisonun Ampülü Buluşu Hakkında Bilgi

'Bilim & Teknoloji' forumunda Mavi_inci tarafından 4 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Edisonun Ampülü Buluşu Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Thomas Alva Edisonun ampulü buluşu
  Edisonun Ampülü Buluşu Hakkında Bilgi

  Tarihteki en önemli icatlardan biri şüphesiz ampulun icadı olmuştur. Ampulun icadı ile birkikte hayatımızda bir çok şey daha kolay hale gelmiştir. Hem sağlıklı hemde güvenli olarak ışık sağlayan ampülü ilk Edison’un icat ettiğini hepimiz biliyoruz. Peki ampül nasıl icat edildi? Merak ediyorsanız ayrıntılı bilgi biraz aşağıda.

  [​IMG]

  1879’da Edison bir elektrik ampulü icat etti. Kömürleştirilmiş iplikten Flamanlarla deneyler yaptıktan sonra karbonlaştırılmış kağıt flamanda karar kıldı. 1880’de evde güvenle kullanılabilecek ampuller üreterek tanesini 2,5 dolara satmaya başladı. Ancak 1878 yılında bir İngiliz bilim adamı olan Joseph Wilson Swan da bir elektrik ampulü icat etmiştir. Ampul camdı ve içinde kömürleştirilmiş bir flaman bulunuyordu. Swan, ampulün içindeki havayı boşlattı çünkü havasız ortamda flaman yanıp tükenmiyordu. Bu iki bilim adamı güçlerini birleştirmeye karar vererek Edison ve Swan Elektrikli Aydınlatma Şirketi’ni kurdular.

  1883′de hayatının en büyük icadı olan Edison etkisi denen olayı gerçekleştirdi; yani ısıtılmış bir filamanın moleküler boşlukta elektron yayınlamasını buldu. 1883′te bulduğu bu olay sıcak katotlu tüplerin temelini oluşturdu. Daha sonra Akkor lambanın üretimini geliştirmeyi başardı, bu da ampulün halk arasında yaygınlaşmasını sağladı.

  flaman: Ampul içindeki sıcağa dayanıklı ince uzun ve direnci fazla olan bir tele denir.
   

Bu Sayfayı Paylaş