Edirne Halk Müziği ve Halk Oyunları

'Edirne Tanıtımı' forumunda ASİ MARDİNLİ tarafından 30 Mart 2009 tarihinde açılan konu

 1. Edirne Halk Müziği ve Halk Oyunları konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Edirne Halk Müziği ve Halk Oyunları

  Edirne kendini çevreleyen toprakların müzik ve oyun kültüründen etkilenmiştir. Bu nedenle de kendine özgü bir renklilik gösterir. Oyunlar, genellikle bitişik ya da ayrık düzende oynanır. Ayrık düzende oynananlar karşılama, bitişik düzende oynananlar hora diye adlandırılır. Edirne Halk Müziğinde makamsal etkinin varlığı belirgindir.Türkü, semai, divan, koşma biçiminde sınıflandırılan ezgiler, genellikle inici düzendedir. Ezgiler doğal ve toplumsal olaylardan kaynaklanmıştır.

  Edirne'de derlenmiş ünlü Türküler şunlardır: Edirne'nin Ardı Beyler, Çifte Kuburları Çaktım Almadı, Kırmızı Gül Albayler, Dut Fidanı Boyunca, Keten Gömlek Giyer Evlet, Seller Aldım Dermenemin Bendini, Kavak Kavaktan Uzundur, Püskül Pencereden Uçtu, Boyacının Hanları, Ahır Köyün Meşeleri, Tabağa Koyarlar Can Alim, Kaymağı Balı, Pınar Başının Gülleri, Alişimin Kaşları Kare, Edirne'nin Köprüsü, Çarşıdan Aldım Kestane, Viran Dayler.

  Geleneksel oyunlar, tarihsel ve doğal konum nedeniyle zengin ve renklidir. Bunlar, Trakya Bölgesi Halk Oyunları özelliğindedir. Tümü, devinim, renk, ezgi, biçim yönünden Anadolu oyunlarından ayrılır. Kasap Oyunu, Zigoş, Debreli Hasan, Kazibe, Çamko, Mendil, Alaybeyi, Karşılama en çok oynanan oyunlardır. Çitme ve Dim ise, Edirne'ye özgü çocuk oyunlarıdır
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Edirne Halk Müziği Forum Tarih
Edirnede Bulunan Halk Eğitim Merkezleri Edirne Tanıtımı 18 Ocak 2012
Edirne Yöresel Halk Oyunları - Edirnenin Halk Oyunları Edirne Tanıtımı 3 Nisan 2011
Edirne halk oyunları - Edirne oyunları Edirne Tanıtımı 24 Ocak 2011
Edirne Halk Edebiyatı Edirne Tanıtımı 30 Mart 2009
2017 Edirne nüfusu Edirne Tanıtımı 31 Ocak 2017

Bu Sayfayı Paylaş