Edilli Köyü Akçakoca Düzce

'Düzce Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 7 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Edilli Köyü Akçakoca Düzce konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  edilli köyü bilgileri - edilli köyü tanıtım - edilli köyü resimleri  Edilli, Düzce ilinin Akçakoca ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Edilli Köyü Osmanlı-Rus harbi (93 Harbi) dolayısıyla hopadan göç eden lazlar tarafından ilk etapta 3 hane olarak kurulmuştur.Sırayla Laz Tahirlisi,Sarı Elentilik ve son olarak Edilli ismini almıştır.
  Kültür

  Köyün büyük çoğunluğu laz nüfustan oluşmaktadır.Aşağıdaki mahalle hopada gelen lazlardan yukardaki mahalle ise arhaviden gelenlerden oluşmaktadır.Fakat ilerleyen zamanlarda köyün cazip bir turizm merkezi olması dolayısıyla dışardan tatil amaçlı yerleşimler olmuştur
  Coğrafya

  Düzce iline 44 km, Akçakoca ilçesine 5 km uzaklıktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 176
  1997 200
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  kaynak
  yerel net
  vikipedi özgür ansiklopedi
  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş