Edebiyatta Bakıs Acısı Hakkında Bilgi

'Konu Dışı Başlıklar' forumunda Mavi_inci tarafından 23 Ekim 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Edebiyatta Bakıs Acısı Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Edebiyatta Bakıs Acıları
  İlâhî Bakış Açısı: Edebî metinlerde kullanılan en eski yöntemdir. Bu yöntemde sınırsız bir bakış açısı vardır. Anlatıcı, öyküde anlatılanların tamamını bilen bir varlıktır. Kahramanların gizli konuşmalarını, kafalarından ve gönüllerinden geçeni anlatır. Zaman zaman kendi yorumlarını ekleyebilir, açıklamalarda ve yargılarda bulunabilir. Öyküde ne kadar kişi varsa her birinin açısından olayları ayrı ayrı görmemiz sağlanır. Öyküyü kimi zaman hızlandırma, kimi zaman da yavaşlatma olanağı vardır.

  Kahraman Anlatıcının Bakış Açısı: Bu yöntemde olayı anlatan “ben” vardır
  . Bu ben, öykünün kahramanı olabileceği gibi tanık ya da gözlemcisi olabilir.. Olaylar ancak anlatıcının başından geçtiği ya da gözüyle gördüğü (tanık olduğu) biçimiyle anlatıldığından inandırıcılığı yüksektir.
  Olayları anlatan kişinin bilgisi, deneyimi, algılama ve yorumlama yeteneğiyle sınırlıdır
  Gözlemci Anlatıcının Bakış Açısı: Bu yöntemde olaylar dışarıdan görüldüğü biçimiyle nesnel bir tarzda aktarılır. Olaylar bize anlatılmıyor da kişinin gözünün önünde oluyormuş izlenimi verilir. Kişilerin duygu ve düşünceleri eylemlerinden çıkartılır. Kişiler ve iç dünyaları ile ilgili kendi söyledikleri ve davranışlarını dikkatle izleyerek bir fikir sahibi olunabilir.
  Bir edebî metinde birden fazla bakış açısıyla yazılmış bölümler bulunabilir.. Aynı manzarayı izleyenler farklı noktalara dikkat ederler; farklı biçimde konu olarak ele alınır.
  Anlatmaya bağlı edebî metinlerde tasvirin önemli bir yeri vardır. İnsan daima dış çevrenin etkisi altındadır. Anlatmaya bağlı eserlerin kahramanları da sosyal bir çevre içerisinde yaşar. Zaman zaman bu çevreden etkilenir; zaman zaman da çevreyi etkiler. Böylece sosyal çevre ile bütünleşir.. Yine yaşadığı odanın ve kullandığı eşyaların düzeninden iç dünyasını anlamak mümkündür. Bu nedenle anlatmaya bağlı metinlerde tasvir olayı aydınlatıcı, tamamlayıcı tasvirler yapılır. Süs olsun diye yapılan tasvir eserin değerini düşürür.
  Aynı konu farklı biçimlerde anlatılır Kahramanların konuşma tarzından, ileri sürdüğü fikirlerden dış çevreyi anlamak mümkündür

  Alıntı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Edebiyatta Bakıs Acısı Forum Tarih
Edebiyatta Bakış Açıları Nelerdir Konu Dışı Başlıklar 22 Temmuz 2011
Edebiyatta Rubai nedir ve özellikleri nelerdir? Edebi Türler Halk Edebiyatı 24 Şubat 2014
Edebiyatta Romantizm Örnekleri Masallar-Hikayeler-Destanlar 5 Ocak 2012
Edebiyatta Felsefi Söylemler - Edebiyat ve Felsefe Konu Dışı Başlıklar 21 Aralık 2011
Klasik Edebiyatta Nesir Geleneği Hakkında Bilgi Konu Dışı Başlıklar 21 Aralık 2011

Bu Sayfayı Paylaş