Edat Nedir - Edat hakkında bilgi

'Konu Dışı Başlıklar' forumunda Mavi_Sema tarafından 20 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Edat Nedir - Edat hakkında bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Edat Ne demektir
  Edat hakkında Bilgi
  Edat Çeşitleri
  Edat örnekleri

  Edat veya ilgeç, tek başına anlamı olmayan, sonuna geldiği sözle cümledeki diğer kelimeler arasında ilişki kuran kelime türüdür. Kendi başına bir anlamı olmayan, diğer söz ve söz öbekleriyle kullanıldığında anlam kazanan, çoğu zaman eklendiği söz öbeğine sıfat, zarf gibi görevler kazandıran sözcüklerdir.

  Edatlar başlıca üç gruba ayrılırlar:

  Çekim edatları (asıl edatlar)

  Sonuna geldiği isimle cümledeki diğer kelimeler arasında benzerlik, zaman, yer, başkalık gibi bakımlardan ilgi kuran edatlardır: geri, ileri, ait, ara, başka, beri, böyle, dair, değin, dek, dışarı, diye, doğru, dolayı, evvel, gayri, gibi, göre, için, ile, kadar, kadarınca, karşı, nazaran, önce, öte, ötürü, özge, rağmen, sıra, sonra, taraf, tek, türlü, üzere, yana gibi.

  Rabıt edatları (bağlaçlar)

  Bu konunun ana maddesi " bağlaçlar" maddesidir

  Kelimeleri, kelime gruplarını veya cümleleri biçim ya da anlam yönüyle birbirine bağlayan edatlardır: ama, ancak,fakat, belki, bile, çünkü, da (de), eğer, hâlbuki, hatta, hiç değilse, ile, ise, ki, lâkin, meğer, nasıl ki, öyle, öyle ki, sanki, şu var ki, tâ, üstelik, ve, veya, yahut, yalnız, yani, yoksa, zira gibi.

  :"Çok uğraştım fakat olmadı."

  Ünlem edatları

  Her türlü duyguyu, heyecanı (sevinç, keder, ıstırap, teselli, nefret, korku, hayıflanma, coşku, üzüntü nedeniyle vs.), düşünceyi anlatan veya yansımaları, seslenmeleri; onay, red, sorma ve gösterme gibi anlatım biçimlerini ifade eden edatlardır. Ünlemler, seslenme edatları, gösterme edatları, sorma edatları ve cevap edatları olmak üzere beşe ayrılırlar:

  Ünlemler

  Duygu ve heyecanları ifade eden edatlarla doğadaki seslerin yansımalarıdır: ah, ay, çat, eyvah, hoşt, küt, mırıl mırıl, of, oh, pat, püf, vah, vay, yuh vb.

  Seslenme edatları

  Hitap (seslenme) için kullanılan a, ay, be, bre, ey, hey, hu, le, ulan, ya, yahu gibi seslenme sözleridir. Bu edatlar, genellikle hitap edilen isimlerle birlikte kullanılırlar: a çocuğum, ay oğul, ey Türk gençliği gibi.

  Seslenmelerde hitabı kuvvetlendiren bu sözler olmadan da hitap mümkündür: Sevgili öğrenciler! Arkadaşlar! Sayın milletvekilleri! Ömer! vb.

  Gösterme edatları

  Birini veya bir şeyi göstermek için kullanılan edatlardır: işte (edebî dilde), aha, daha, ta, te (ağızlarda), nah(argoda).

  Gösterme edatları başka kelimelere bağlanmazlar.

  Sorma edatları

  Başka kelimelere bağlanmadan soru için kullanılan edatlardır: acaba, acep, hani, niçin.

  Cevap edatları

  değil, evet, hay hay, hayır, peki, yok gibi kabul veya red bildiren edatlardır. Bunlara konuşma dilinde daha çok geçen elbette, oldu, olur, tabiî, tamam, yoo gibi sözleri de ekleyebiliriz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Edat Nedir Edat Forum Tarih
Sedat İsminin Anlamı Nedir? İsimler Sözlüğü 26 Mayıs 2012
Edat Tümleci Nedir, Edat Tümleci Örnekleri Konu Dışı Başlıklar 8 Aralık 2011
10 tane edat cümlesi örneği kısa Eğitim Bilgileri 6 Haziran 2014
Sedat Mert Kimdir Kısaca Biyografisi Dizileri Resimleri Sanatçı Tanıtımları 8 Şubat 2014
Zarf, Edat, Bağlaç Konu Anlatımı Video izle Eğitim Videoları & Flash ve Slaytları 29 Ekim 2012

Bu Sayfayı Paylaş