Eczacılık Fakültesi Hakkında Bilgi

'Üniversiteler' forumunda SeLeN tarafından 21 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Eczacılık Fakültesi Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Eczacılık Fakültesi hakkında - Eczacılık Fakültesi programı - Eczacılık Fakültesi lisans


  GENEL BİLGİ

  Eczacılık, ilaç ve farmasötik hammaddeler ile ilgili hemen her yönü kapsayan interdisipliner bir bilim alanıdır. Kimya, biyoloji, fizik, matematik gibi temel bilimler hakkındaki bilgiler sadece Eczacılık Fakültesi'ndeki eğitim için değil, aynı zamanda biyomedikal bilimlerin ayrılmaz bir parçası olan eczacılık araştırmaları için de gereklidir.
  Fakültemiz 1968 yılında Özel Eczacılık Yüksek Okulu olarak öğretime başlamış, 1971 yılında 1471 sayılı kanun uyarınca devlet yüksek okulu, 1979 yılında Eskişehir İktisadi Ticari ilimler Akademisi'ne bağlı Eczacılık Yüksekokulu haline gelmiştir. 1982 yılında Anadolu Universitesi Eczacılık Fakultesi adını almıştır. Temel Eczacılık, Eczacılık Teknolojisi ve Eczacılık Meslek Bilimleri olmak üzere üç bölümü vardır, ancak bu bölümlere öğrenci alınmamaktadır ve Eczacılık Fakültesi bir adet lisans diploması (Eczacılık diploması) ve eğitimi veren bir kurumdur. Mezunlar, eczane, hastane ve ilaç sanayinde çalışabilmekte ve/veya araştırma görevlisi olarak istihdam edilebilmektedir.

  AMAÇ

  Eczacılık Fakültesinin ana amacı, lisans ve lisans üstü düzeyde eczacılık sektörünün gereksinim duyduğu nitelikli insan gücünü yetiştirmektir. Bu amaca yönelik olarak eğitim sırasında öğrenciler ilaç kaynakları (doğal, yarı-sentetik ve sentetik), ilaç üretimi, müstahzar yapımı, ilaçların tedavi edici ve toksik etkilerine ait temel ve mesleki bilgileri almaktadır. Farmasötik bilimlerdeki hızlı gelişmelere paralel olarak kendilerine verilen bilgiler sürekli güncellenmekte ve öğrencilerin internete bağlı bilgisayarlar aracılığı ile yeni bilgilere ulaşma yolları öğretilmektedir. Farmasötik bilimlerdeki bilgiler hızla artmakta ve değişmekte olduğundan dolayı, müfredat gelişimi eczacılık eğitiminin önemli bir bölümüdür. Bilindiği gibi hastaların yaşamlarını koruyan terapötik araç olarak ilaçlar, sağlık bilimlerinin hemen her alanında önemlidir. Öte yandan, ilaç endüstrisindeki teknolojik gelişmelere bağlı olarak bir eczacının rolü değişmektedir ve hastaların bilgilendirilmesini kapsayan yeni bir görev giderek önem kazanmaktadır. Bu nedenle Anadolu Üniversite'sindeki eczacılık eğitimi, bilgi çağının gereklerini yerine getirecek eğitim araçları sağlamak zorundadır. Eczacılık alanındaki laboratuvar uygulamaları ile desteklenmiş ve güncel bilimsel-teknolojik gelişmelere paralel en iyi bilgiler ile donatılmış sağlam bir mesleki eğitim sağlamak fakültemizin esas eğitim felsefesi olmuştur.

  AÇILAN PROGRAMLAR

  Eczacilik fakültesi lisans egitimi yapan dört yillik egitim sonunda eczacilik alaninda lisans diplomasi (B.Sc.) veren bir birimdir.

  Universitemizin Saglik Bilimleri Enstitüsü ögrencilerinin Yüksek Lisans (M.Sc.) ve doktora (Ph.D.) egitimleri için akademik destek ve laboratuvar olanaklari da saglamaktadir.
  Eczacilik Fakültesinde lisans düzeyinde ögrenci almayan ve diploma vermeyen bölümler bulunmaktadir. Bu bölümler, Temel Eczacilik Bilimleri Bölümü, Eczacilik Meslek Bilimleri Bölümü ve Eczacilik Teknolojisi Bölümü olmak üzere 3 adettir.
  Anabilim dallari bu bölümlere bagli olarak çalismaktadir.

  Eczacilik Fakültesinde bulunan Anabilim dallari sunlardir;

  Farmasotik Botanik

  Farmakognozi

  Analitik Kimya

  Farmasotik Kimya

  Farmasotik Toksikoloji

  Farmasotik Teknoloji

  Farmasotik Mikrobiyoloji

  Biyokimya

  Farmakoloji

  Farmasötik Biyoteknoloji

  Lisans

  Eczacilik Lisans egitimine ÖSYM tarafindan merkezi sinav ile gelen ögrenciler alinmaktadir. 2004-2004 ögretim yilinda 80 ögrenci eczacilik fakültesinde okumaya hak kazanmistir. Lisans egitimi 4 yildir ve derslerden en az 2.00 ortalama ile mezun olmak zorundadirlar. Egitim ve ögretim dili Türkçe'dir.Eczacılık Fakültelerinde öğrenim süresi 2005-2006 öğretim yılından itibaren 5 yıla yükselmiştir.

  Yüksek Lisans programlari

  Eczacilik ile ilgili Yüksek lisans (M. Sc.) programlari ve diplomalari, üniversitemizin Saglik Bilimleri Enstitüsü tarafindan yürütülmektedir. Ancak Yüksek lisans ögrencilerine akademik destek ve laboratuvar olanaklari eczacilik fakültesi ve Bitki Ilaç ve Bilimsel Arastirmalar Merkezi (BiBAM) tarafindan verilmektedir.Ögrencilerin gerekli dersleri almalari ve tez yapan ögrencilerin arastirmalarini içeren bir tez hazirlamalari gerekmektedir.

  Doktora programi

  Eczacilik alaninda Doktora (Ph. D.) program ve diplomalari, üniversitemizin Saglik Bilimleri Enstitüsü tarafindan yürütülmektedir. Ancak doktora ögrencilerine akademik destek ve laboratuvar olanaklari eczacilik fakültesi ve Bitki Ilaç ve Bilimsel Arastirmalar Merkezi (BiBAM) tarafindan verilmektedir.

  Doktora derecesi için dört yariyil boyunca alaniyla ilgili gerekli dersleri tamamlamak, sonrasinda bir arastirma tezi hazirlamak gerekmektedir. Tez ve ders asamasini tamamlamak için 4 yillik süre sözkonusudur. Tez tamamlandiktan sonra sözlü bir savunma verilerek derece elde edilir.

  ARAŞTIRMA FAALİYETLERİ

  Arastirmalar,
  Eczacilik fakultesinde yapilan arastirmalar anabilim dallari tarafindan yürütülmektedir.
  Yapilan çalisma ve arastirmalar, anabilim dallarina göre söyle özetlenebilir:

  * Farmasotik Kimya anabilim dali calismalarini ilac sentez ve analizleri uzerinde;
  * Farmakognozi anabilim dali, dogal kaynaklarldan ilac hammaddelerinin elde edilmesi;
  * Farmakoloji anabilim dali ilac etkileri ve etki mekanizmalarinin yanisira dogal kaynakli ve sentetik bilesikler uzerinde farmakolojik taramalar ve etki calismalari;
  * Farmasotik Teknoloji, anabilim dali ilac etken maddelerinin formulasyon, stabilite, validasyon ve teknolojik prosedurleri uzeirnde
  * Analitik Kimya anabilim dali ilac etken maddelerinin analiz ve analitik yontemleri uzerinde;
  * Biyokimya Anabilim Dali canlidaki biyokimyasal surecler uzerinde;
  * Farmasotik Mikrobiyoloji yeni kurulmus bir birimdir (29.12.2003), ilaçlarin ve çesitli kimyasal maddelerin mikrobiyolojik testleri uzerinde;
  * Farmasotik Botanik anabilim dali tibbi ve zehirli bitkilerin botanik tanimlanmasi ve özellikleri uzerinde;
  * Farmakoloji Toksikoloji anabilim dali zehirlerin fiziksel, kimyasal ve biyolojik ozelliklerinin, metabolizmalari ve etki mekanizmalarinin, toksik dozlarin, zehirlenme tedavileri, zehir etken maddelerinin izolasyonu, kalitatif ve kantitatif tayinleri dahil olmak uzere endustriyel ve cevresel zehirli maddeler uzerinde çalismaktadir.

  Sozkonusu anabilim dallari tarafindan yapilan arastirmalarin sonuçlarini I.S.I. tarafindan yayinlanan Science Citation Index, Am. Chem. Soc. tarafindan yayinlanan Chemical Abstracts, pubmed, ve benzeri veritabanlarinda ve kongre toplanti ozetlerinin yayinlandigi belgelerde bulmak mümkündür.

  Eczacılık Bölümü Olan Üniversiteler ve İlgili Fakülteleri
  HACETTEPE - ECZACILIK FAKÜLTESİ
  ANKARA - ECZACILIK FAKÜLTESİ
  MERSİN - ECZACILIK FAKÜLTESİ
  YEDİTEPE - ECZACILIK FAKÜLTESİ
  GAZİ - ECZACILIK FAKÜLTESİ
  MARMARA - ECZACILIK FAKÜLTESİ
  EGE - ECZACILIK FAKÜLTESİ
  ANADOLU - ECZACILIK FAKÜLTESİ
  İSTANBUL - ECZACILIK FAKÜLTESİ
  ATATÜRK - ECZACILIK FAKÜLTESİ
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Eczacılık Fakültesi Hakkında Forum Tarih
Anadolu Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Bilgileri Üniversiteler 23 Mart 2011
Anadolu Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Üniversiteler 15 Haziran 2009
Hacettepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Üniversiteler 15 Haziran 2009
Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Üniversiteler 15 Haziran 2009
Dünya Eczacılık Günüyle İlgili Şiirler Şiirler 27 Aralık 2011

Bu Sayfayı Paylaş