Ece Temelkuran Kimdir - Ece Temelkuran Biyografisi

'Biyografi & Otobiyografi' forumunda SeLeN tarafından 30 Haziran 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Ece Temelkuran Kimdir - Ece Temelkuran Biyografisi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ece Temelkuran Kimdir - Ece Temelkuran Resimleri - Ece Temelkuran Biyografisi - Ece Temelkuran Hakkında

  Ece Temelkuran (d. 22 Temmuz 1973, İzmir, Türkiye), gazeteci ve yazar.


  1991 yılında Bornova Anadolu Lisesi'ni, 1995 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. 1993 yılında Cumhuriyet gazetesinde gazeteciliğe başladı. İlk yazıları Patika dergisi'nde yayınlandı.

  Kadın hareketi, siyasi tutuklu ve hükümlüler, Güneydoğu sorunu üzerine çalıştı, röportajlar yaptı. Almanya'da kadın hareketi üzerine bir araştırma yaptı. Ardından avukatlık ruhsatnamesini aldı ancak bu mesleği henüz icra etmedi. Yurtiçinde ve dışında çeşitli dergilerde yazılar yazdı, CNN Türk'te muhabirlik yaptı. Dünya Sosyal Forum sürecini izlemek için 2003'te Brezilya'ya, 2004'te Hindistan'a gitti. Venezüella'daki sosyalist devrimini ve Arjantin'de ekonomik krizden sonra oluşan halk hareketini inceledi. Bu harekete ilişkin yazıları "Buenos Aires'te Son Tango" adı altında yazı dizisi olarak Milliyet'te yayınlandı. Milliyet gazetesinde "Kıyıdan" adlı köşesinde yazdı. Habertürk Gazete'de 8 Subat 2010 gününden itibaren yazmaya başlayan Temelkuran'ın yazı günleri pazartesi, çarşamba ve cumartesi oldu.

  Her yıl Dünya Sosyal Forumu'nu yerinde izlemeye devam ediyor.

  Ece Temelkuran, Aslı Erdoğan, Ümit Kıvanç, Bejan Matur, Beliz Güçbilmez, Murat Uyurkulak ve Şamil Yılmaz ile birlikte Son Bir Kez oyununun yedi yazarından biridir.

  17 Ekim 2010 tarihinden itibaren Habertürk TV kanalında her pazar yayınlanmaya başlanan "Kıyıdan" adlı bir programı hazırlayıp sunuyor.
  Özel yaşamı

  Bir suikaste kurban giden Uğur Mumcu ile CHP İzmir Milletvekili, TBMM Başkan Yardımcısı Güldal Mumcu çiftinin oğlu Özgür Mumcu ile 2007 yılında evlenip 2009 yılında boşanmıştır. (Özgür Mumcu, Sorbonne Üniversitesi’nde hukuk doktorası yapmış ve şu anda Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesinde asistanlık yapmaktadır.) İlk eşi Metin Solmaz'dır. Ece Temelkuran, film yönetmeni İnan Temelkuran'ın ablasıdır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Temelkuran Kimdir Temelkuran Forum Tarih
Ne Anlatayım Ben Sana - Ece Temelkuran Kitap, Resim ve Dergi 11 Mart 2010
Muz Sesleri - Ece Temelkuran Kitap, Resim ve Dergi 4 Ocak 2010
Asurlular kimdir hakkında kısa bilgi Tarihi Bilgiler Pazar 19:55
Karahanlılar kurucusu kimdir kısaca Tarihi Bilgiler 18 Şubat 2017
Gazneli kurucusu kimdir kısaca Tarihi Bilgiler 18 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş