Ebu Süleyman Darani Hazretleri Hakkında Bilgi

'Sahabeler ve Alimler' forumunda DeMSaL tarafından 20 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Ebu Süleyman Darani Hazretleri Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ebu Süleyman Darani hazretleri Şam`da yetişen büyük velilerdendir. Sekizinci ve dokuzuncu yüzyıllarda yaşamıştır. Doğum tarihi bilinmemektedir. Şam`da vefat etti. Kabri, Daran köyündedir. Şam`da bulunan alimlerin ve veli zatların meclislerine devam eden Ebu Süleyman Darani hazretleri ilimde ilerlediği gibi, tasavvuf yolunda da büyük mesafe katetti, yüksek derecelere kavuştu. İbrahim bin Edhem hazretleriyle görüşüp sohbetinde bulundu. Şakik -i Belhi , Maruf -ı Kerhi , Ahmed bin Asım el-Antaki, Sırri -yi Sekati ve Haris el-Muhasibi gibi büyük velilerle sohbette bulundu.

  Dünyaya rağbet etmemek gerektiği hususunda; `Dünya, kendisini isteyenden kaçar, kendinden kaçanı kovalar. Kendinden kaçanı yakalayabilirse, yaralar. Kendini isteyip bağlananı ise öldürür. Çünkü dünya ile güreş etmeye gelmez. İnsanı yener, sırtını yere getirir. Dünyaya bağlanmak, Allahü tealanın rızasını kazanmaya mani olan bir perdedir. Ahireti düşünmek ise, gönlün canlanmasına sebeb olur. İbret almakla ilim, tefekkür ile de Allah korkusu artar. Dünya sevgisinin yerleştiği bir kalpte, ahiret düşüncesi göç edip gider` buyurdu.

  Ebu Süleyman Darani hazretleri aç kalmanın faziletiyle ilgili olarak şöyle buyurdu:
  `Dünyanın anahtarı tokluk, ahiretin anahtarı açlıktır. Helalden bir lokma az yemeği, akşamdan sabaha kadar namaz kılmaktan daha çok severim. Çünkü, mide dolu olunca, kalbe gaflet basar . İnsan Rabbini unutur. Helalin fazlası böyle yaparsa, mideyi haram ile dolduranların hali acaba nasıl olur?`

  Ebu Süleyman Darani hazretleri, Mekke -i mükerremeye giderek hac ibadetini yerine getirdikten sonra Medine -i münevvereye gidip Peygamber efendimizin kabr-i şerifini ziyaret etti. Mübarek beldelerde pekçok alim ve veli ile görüşüp sohbetlerde bulundu. Memleketine döndükten sonra 820 (H.205) senesinde vefat etti. Vefat ederken yanında bulunanlar `Ne mutlu sana ki, affı ve rahmeti bol Allaha gidiyorsun` dediler. O da, `Evet iğneden ipliğe her şeyin hesabını vermek üzere gidiyorum` dedi.

  “Benim ibadetten en çok lezzet aldığım anım, karnım sırtıma yapışacak derecede aç olduğum zamandır” (Ebu Süleyman Darani)

  Ebu Süleyman Darani çok yemenin 6 belasını sıralar:

  - İbadette lezzet bulamamak
  - Şefkat azlığı
  - Taatte tembellik
  -Şehvetin galip olması
  -Çok sık tuvalete gitmek
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Süleyman Darani Hazretleri Forum Tarih
Kanuni Sultan Süleyman Kanunları Nelerdir Kısaca Tarihi Bilgiler 16 Ocak 2014
Kanuni Sultan Süleyman'ın Döneminde Yapılan Savaşlar Seferler Nelerdir Tarihi Bilgiler 10 Ocak 2014
Kanuni Sultan Süleyman'ın Savaşları Tarihi Bilgiler 29 Aralık 2013
Hz. Süleyman'ın Kısaca Hayatı Siyer - Peygamberlerimizin Hayatı 6 Kasım 2013
Hz.Süleyman (a.s) Hayatı Kısaca Siyer - Peygamberlerimizin Hayatı 22 Ekim 2012

Bu Sayfayı Paylaş