Ebu Bişr Mata kimdir?

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda TAHSİN tarafından 25 Mart 2011 tarihinde açılan konu

 1. Ebu Bişr Mata kimdir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ebu bişr mattanın hayatı hakkında bilgi verebilir misiniz?
  Ebu Bişr Mata kimdir hayatı ve çalşmaları hakkında bilgi veriniz
  Ebu Bişr Matanın kim olduğunu söyler misiniz?
   

 2. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Farabi, Farabinin Hayatı, Eserler, Kimdir

  FARABÎ (870-950), düşünür. Asıl adı Ebu Nasr Muhammed bin Turhan bin Uzlug'dur. Doğum yeri Farab'dan (Mave-raünnehir) ötürü bu adla anılır, öğrenimine doğduğu yerde başladı; iran'da ve Bağdat'ta sürdürdü.

  Hıristiyan düşünür Ebu Bişr Mata bin Yunus'tan mantık okudu; dilbilgisi (nahiv) öğrendi. Harranlı Yuhanna bin Haylan'dan felsefe dersleri aldı. iskenderiyeli Aph-rodisios gibi düşünürlerden Yunanca ve Yunan felsefesini öğrendi. Aristoteles'in eserlerini inceledi ve gezimciler (meşşa-iyun) felsefe okulunun görüşlerini tanıdı. Saman hükümdarı Nuh bin Saman'm isteği üzerine, El-Talimü's-Sani (ikinci öğretim) adlı ansiklopediyi yazmak için Buhara'ya gitti. Farabi'nin felsefeye ilgi duymasının nedeni, dinle felsefe arasında süregelen çatışmayı gidermek isteğidir. Bu amaçla Aristoteles ve Platon'un felsefesini islam düşüncesiyle bağdaştırmaya çalıştı; felsefeyi dinin yardımcısı o- larak tanıttı. Ölümünden çok. sonra Ortaçağ Avrupası'nın skolastik düşünürlerinin ilgisini çekmesi bu yüzdendir. Bu çağda Platon ve Aristoteles felsefesi ile Hıristiyan dinini uzlaştırmaya çalışan düşünürler ve din adamları, Grek-Latin ilkçağ kültürünü Arapça eserlerden tanıdılar. Ancak Farabi'nin Batı'da asıl tanınması XIX. yy. sonunda Dieterici'nin Farabi'nin elde edebildiği tüm yazmalarını iki kitap olarak yayımlamasıyla gerçekleşti.

  Felsefeye mantıktan yola çıkarak yaklaşan Farabi, özellikle metafizik üzerinde durdu. Felsefenin temelinde dini değişmez bir öz olarak aldı; dinle felsefenin ayrılmaz bir bütün oluşturduğunu ve uyuşmazlıkların yüzeysel olduğunu ileri sürdü. Bu çabalarıyla, Ortaçağ islam düşüncesine, Aristoteles'in eserlerine dayalı mantık ve kavramcılığı getirdi. Müzikle de ilgilenen Farabi'nin üçyüz dolayındaki eserlerinden başlıca-ları: Uyûn-Ul-Mesail (Sorunların Kaynakları), Füsus-ül Hikem (Bilgeliklerin Özleri), El-Medi-net-ül-Fazıla (Erdemli Toplum), Maani-ül-Akl (Aklın Anlamları), Ihsan-iil Ulûm (Bilimlerin Sayımı), Kitabii'l-Müsikiyii'l Kebir (Büyük Musiki Kitabı), el-Med-hal fı'l Musiki

  Büyük Asniklopedi
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 25 Mart 2011

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bişr Mata kimdir Forum Tarih
Bişr-i Hafi Hazretleri İslami Kıssalar & Hikayeler 24 Mart 2010
Stigmata Nedir - Stigmata Hakkında Bilgi Psikoloji 21 Şubat 2012
Yılan - Squamata Hakkında Bilgiler Diğer Hayvanlar 16 Şubat 2012
Bir Matara Bir Yandan Türküsü Notaları Müzik Türleri ve Enstrümanları 8 Ocak 2012
Neden Matematik Öğreniyoruz - Matamatiğin Yararları Konu Dışı Başlıklar 1 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş