Ebru Sanatı Nedir ? - Ebru Sanatı Nasıl yapılır ? Ebru Sanatında neler kullanılır ?

'El Sanatları' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 17 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  Ebru Sanatı Nedir ? - Ebru Sanatı Nasıl yapılır ? Ebru Sanatında neler kullanılır ? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ebru Sanatı

  [​IMG]

  Ebru Sanatı Nedir?

  Birbiri içine geçmiş, ancak karışmamış, bakışla ayırdedilebilecek şekilde duran renk ve şekillere "EBRU" denir. Sanat olarak EBRU, su üzerine serpiştirilen sıvı boyanın rasgele bezendiği şekillerin ve bu şekillere müdahele edilmesiyle meydana gelen figürlerin kağıda aktarılarak sergilenmesidir. Ebru sanatının diğer bir özelliği de geleneksel Türk el sanatlarından olmasıdır.
  Birçok eski eserde süsleme amacıyla kullanılan ebru, geleneksel el sanatlarımızdan olmasına rağmen yakın zamana kadar unutulma tehlikesi ile karşı karşıyaydı. Dünya çapında çeşitli milletler tarafından sahiplenmeye başlanmış, bazı ülkelerde ebru yapımı sırasında kullanılan malzemeleri üreten firmalar boy göstermişti. Ebru sanatında son devrin piri merhum Mustafa Düzgünman gerek yetiştirdiği öğrencilerle gerek bu sanata kazandırdığı anlayışla manevi hazinelerimizden birinin payidar kalmasında büyük rol oynamıştır.

  [​IMG]

  Ebru yapımına başlamadan önce tekne kitreli su ile doldurulur.

  Ebru teknesi basitçe alüminyum bir baklava tepsisi gibidir. Kitre bir bitkinin özü olup baharatçılarda (attarlarda) satılır. Sinme bir avuç veya tepeleme iki çoba kaşığı kitre iki litre kadar su içinde 2, 3 veya 4 gün bekletilerek kitrenin su içinde iyice şişmesi sağlanır. Şişen kitre su içinde el ile yoğurularak suya karışması sağlanır. Kitreli su boza kıvamında veya az seyreği olmalıdır. Hazırlanan sıvı ince bir tülbent ile süzülerek temizlenir. Son haliyle tekneye yavaşça (köpürtmeden) boşaltılır.

  Ebru yapımında toprak boya kullanılır.

  Değişik renklerde toprak boyalar ayrı ayrı iki cam yüzey (veya seramik, krom) arasında iyice ezilir. Ezilme esnasında hafif su katılır. Ezilme sonrasında meydana gelen çamur benzeri boyaya sığır ödü katılarak 15 gün veya bir ay kadar bekletilir.Boyanın öd asidiyle pişmesi sağlanır. Beklemeden sonra mamül sulandırılarak kullanılır. Boya açılmıyorsa öd katılır. Rengi açmak için su kullanılır.

  Bir ebru bir defa yapılabilir.

  Hazırlanan boyalar fırça veya metal çubuk yardımıyla daha önce hazırlanmış olan kitreli suyun üst yüzeyine damlatılır.Boyaların açılmasını ve şekillerin yuvarlaklığını kesin olarak bilemeyiz. Ancak fikir sahibi oluruz. Yaptığımız ebrunun tam olarak nasıl olacağını değil neye benzeyeceğini bilebiliriz. Bu yüzden iki defa aynı ebruyu yapmak imkansızdır.

  Kağıt tekneye serilir, iş tamamlanır.
  Kağıt düzgünce tekne üzerine bırakılır, görüntünün kağıda işlemesi sağlanır. Kağıt temiz bir ortamda kurumaya bırakılır.

  [​IMG]

  ebru sanatı, ebru sanatı hakkında bilgiler, ebru sanatı nasıl yapılır, ebru sanatı nedir, ebru sanatı örnekleri, ebru sanatı resimleri, el sanatları
   
  Son düzenleme: 31 Aralık 2008

 2. avatar

  avatar Üye

  paylaşım için teşekkürler...
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ebru Sanatı Nedir Forum Tarih
Ebru Sanatı Nedir? El Sanatları 13 Kasım 2011
Ebruli Sanatı Nedir - Ebruli Sanatı Ne Demektir El Sanatları 20 Mayıs 2011
Ebru Çeşitleri,Ebru Sanatı,Ebru,Ebru sanatı Nedir? El Sanatları 2 Nisan 2009
Ebru Sanatı Nedir? Nasıl Yapılır? El Sanatları 14 Mart 2009
Ebru Sanatı Nedir ? - Ebru Sanatının Geçmişten Günümüze Akışı - Tarihçesi ve Çeşitleri Hobiler Ve Videolar 31 Aralık 2008

Bu Sayfayı Paylaş