Ebru Çeşitleri,Ebru Sanatı,Ebru,Ebru sanatı Nedir?

'El Sanatları' forumunda KaRDeLeN tarafından 2 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Ebru Çeşitleri,Ebru Sanatı,Ebru,Ebru sanatı Nedir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  ]
  Ebru Çeşitleri,Ebru Sanatı,Ebru,Ebru sanatı Nedir  BATTAL EBRU :

  [​IMG]


  Boyaların koyu renkten başlanarak, açık renge doğru fırça yardımıyla Kitreli su üzerine serpilmesiyle elde edilir. Boyalar daha sonra kağıda geçirilir. Basit bir ebru çeşidi gibi görünmekle birlikte, boyaların yüzeyde eşit miktarda ve büyüklükte dağılmasını sağlamak, özellikle ebru yapmaya yeni başlayanlar için pek de kolay olmamaktadır. Diğer ebru çeşitlerine geçebilmek için önce Battal Ebruyu doğru yapmak gerekir.
  GEL - GİT EBRUSU :

  [​IMG]


  Battal Ebru yapıldıktan sonra ince bir çubuk yardımıyla üzerine paralel çizgiler çekilerek oluşturulur.
  ŞAL EBRUSU :  [​IMG]


  Gel-Git Ebrusu yapıldıktan sonra yine ince bir çubuk yardımıyla enine üç adet, boyuna da iki adet ( S ) harfi, bunların aralarına da istenildiği gibi kavisler çizilerek hazırlanır.


  SOMAKİ (MERMER) EBRUSU :


  [​IMG]


  Gel-Git veya şal Ebrusu üzerine fırça yardımıyla Battal Ebru yapılarak elde edilir.  TARAKLI EBRU :


  [​IMG]  Ebru teknesinin eninden 5 mm. küçük tahtalarla, belli aralıklarla dizilmiş toplu iğne, tel veya ince çivi ile hazırlanan taraklar kullanılarak yapılır. Önce Gel-Git Ebrusu oluşturulur, daha sonra Gel-Git enine hazırlandıysa boyuna, boyuna hazırlandıysa enine tarak yardımıyla tarama yapılır. Eğer istenirse üzerine enine veya boyuna " S " harfleri çizilerek taraklı şal ebrusu oluşturulur.  HAFİF EBRU :  [​IMG]


  Üzerine daha sonra yazı yazmak için oluşturulan, renkleri
  soluk ve cansız ebrulardır. Burada yazı ön plana çıkar. Hazırlanan kitreye su ilave etmek ve boyalara da damlalık yardımıyla öd ve su, ilave edilerek oluşturulan malzemeyle yapılır.


  AKKASE EBRU :  [​IMG]


  Arap zamkı kullanılarak hafif Ebrunun bazı kısımları kapatılır. Sonra daha koyu bir ebru yapılır. Arap zamkı sürülen yerler ikinci boyaları almazlar, boş kalan bu yerlere daha sonra yazı veya Tezhip yapılabilir.  KUMLU-KILÇIKLI EBRU :


  [​IMG]


  Tekne iyice kullanıldıktan sonra dibinde kalan kitreden bu çeşit ebru yapılır. Kitrenin kirlenmesiyle oluşan mukavemet ve boyadaki su oranının az olmasıyla, teknede boyaların çatlaklar oluşturmasıyla elde edilir.


  YAZILI EBRU :  [​IMG]


  Arap zamkıyla yazılan yazıların olduğu kısım boya almaz ve o bölüm boş kalır. Yazılı Ebruyu hem Hat hem de Ebru sanatı ile uğraşan sanatçılar yapmışlardır.  HATİP EBRUSU :

  [​IMG]


  Zemine Battal Ebru yapılır, sonra Hatip Ebrusunda kullanılacak renkler seçilir. Tekneye boyuna ve enine dört-beş adet eşit aralıklarla boya damlatılır, içlerine diğer renkler de aynı şekilde damlatılır. Burada boyaların çaplarının eşit olmasına dikkat etmek gerekir. Daha sonra üzerlerine çubuk yardımıyla şekil verilir.
  ÇİÇEKLİ EBRULAR :
  Zemine Battal Ebrusu yapılıp üzerine çubuklar yardımıyla lale, gelincik, karanfil, papatya gibi çiçekler yapılarak hazırlanır.
   

 2. harikaa sper bravo mkemmel olmus saoluun
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ebru Çeşitleri Ebru Forum Tarih
Ebru Çeşitleri El Sanatları 9 Mart 2009
Ebru Sanatı Nedir ? - Ebru Sanatının Geçmişten Günümüze Akışı - Tarihçesi ve Çeşitleri Hobiler Ve Videolar 31 Aralık 2008
Ebruli Yünden Örgü Desenli Lif Örnekleri El Örgü Örnekleri 17 Aralık 2012
Ebru Sanatı Ne Demektir? El Sanatları 18 Eylül 2012
Pamukçu Mebruke Hakkı Kabakçı İlköğretim Okulu Bilgileri Merkez Balıkesir Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 23 Haziran 2012

Bu Sayfayı Paylaş