Ebeler haftası hakkında bilgi

'Özel Gün ve Geceler' forumunda Mavi_Sema tarafından 18 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Ebeler haftası hakkında bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Dünya Ebeler Haftası
  21-28 Nisan Ebeler Haftası
  Ebeler Haftası hakkında Bilgi
  Ebeler haftası ne zaman
  Sağlığın temeli, gebelik ve doğumla atılır ve sağlıklı aileler geleceğin anahtarıdır. Tüm dünyada aile sağlığını korumak ve yükseltmek için çalışan ebelik mesleği, yüklendiği bu önemli misyon ile, toplum için vazgeçilmez meslekler arasında yer alır. Ebelik mesleğinin önemine dikkat çekmek için, dünyada ve ülkemizde her yıl 21 -28 Nisan tarihleri arasında Ebeler Haftası olarak kutlanmaktadır


  Ana-Çocuk Sağlığı hizmetleriyle birlikte, doğum öncesi, doğum ve doğum sonrası dönemde anneye ve bebeklere bakım hizmetleri veren ebeler, sağlık alanında yurdumuzun her köşesinde oldukça önemli ve kutsal bir görev ifa etmektedirler.

  Anne ve bebek ölümleri oranındaki yüksekliğin, istihdam edilen ebe sayısının yetersizliğinden kaynaklanmaktadır. Türkiye�de, ebelik mesleğinin önemi yeterince anlaşılmamaktadır. Ebelik, 1909 yılına kadar anadan kıza geçen, görgü ve deneyime dayanan meslek olarak görülmüştür. O dönemde eğitim gerektirecek bir uzmanlık alanı olarak görülmeyen ebelik, bugün de aynı şekilde gereken öneme sahip değildir. Oysa ebenin, birinci basamak sağlık hizmetlerinde önemli bir rolü vardır. Böyle olmasına rağmen, ülkemizde ebeler yeterince değerlendirilmemektedir.

  Özellikle Doğu bölgesindeki illerde bu sorunun daha da fazladır. Sağlık ocaklarında çalışan ebelerin nüfus oranına göre dağılımı, batıdaki illerimizden daha az orandadır.

  Sağlık ocaklarının sayısının arttırılması ve yeterli personel görevlendirilmesi durumunda, anne ve bebek ölüm oranlarında da büyük bir azalma gerçekleşecektir. Anne ve bebek ölüm oranının yüksek olması, istihdam edilen ebe sayısının azlığından kaynaklanmaktadır.

  Ebelerimizin durumlarının düzeltilmesi için acilen şu önlemlerin alınması gerekmektedir. Bu önlemlerin alınması aynı zamanda hem ülkemiz çocukları hem de ülkemiz annelerini de ilgilendirmektedir.

  1. Sağlık evleri uygulamasına son verilip yerlerine motorize ekipler kurulmalı,
  2. Hizmet içi eğitim programlarına ağırlık verilmeli,
  3. Maaşlarının yeterli düzeye yükseltilmesi,
  4. Çalışma ortamlarının düzenlenmesi,
  5. Görev tanımının yeniden yapılması,
  6. Mesai saatlerinin düzenlenmesi,
  7. Ebelik yasasının çıkartılması,

  Ağır fedakârlıklar içerisinde görev ve sorumluluklarını yerine getirmeye çalışan ebeler, sağlık sistemimizin vazgeçilmez unsurlarından biridir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ebeler haftası hakkında Forum Tarih
Ebeler Haftasıyla İlgili Bilgiler Özel Gün ve Geceler 6 Mayıs 2012
Ebeler Haftası Ne Zaman Tarihi Özel Gün ve Geceler 18 Şubat 2011
Atatürkün Katıldığı Muharebeler Hangileridir? Atatürk Hakkında Herşey 25 Eylül 2012
Kosova Meydan Muharebeleri 1. ve 2. Kosova Savaşı Tarihi Bilgiler 28 Ağustos 2011
İnönü Muharebeleri hakkında bilgi Tarihi Bilgiler 20 Şubat 2011

Bu Sayfayı Paylaş