EA: PC, dünyanın en büyük oyun platformu olacak

'Oyun Haberleri' forumunda Mavi_Sema tarafından 7 Mayıs 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  EA: PC, dünyanın en büyük oyun platformu olacak konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Electronic Arts geçen mali yılını rekor bir hasılat ama diğer yandan da 1 milyar Dolar�ın üzerinde bir zararla kapattı. Firma müdürü John Riccitiello, oyun piyasasının geleceği üzerine alışılmışın dışında bazı görüşlerini aktardı.

  Aktüel mali rakamların beyanından sonra EA müdürü John Riccitiello şöyle konuştu: �PC hızlı bir şekilde dünyanın en büyük oyun platformu oluyor, fakat bu kutulu ürünler için geçerli değil.� Tahminlere göre yaklaşık bir milyar PC mevcut olduğunu ilave eden Riccitiello, dijital distribitörlüğün daha geliştirilip yeni iş modelleri kullanılacağını duyurdu. Ubisoft�un müdürü Yves Guillemot�un aksine Riccitiello, mevcut üç büyük konsolun daha uzun müddet piyasada kalacağını ve yeni donanım neslinin o kadar da hızlı gelmeyeceği beklentisini paylaştı, fakat buna dair rakam açıklamadı. Bununla birlikte EA için internetin önemi de artıyor: firmanın online ticareti geçtiğimiz sene takribi %60 artış göstermiş.

  Bunlar dışında Riccitiellonun dilinden iyi haber dökülmedi. Gerçi firması 31 Mart 2009da biten son mali yılında hasılatını %15 artışla 4.212 milyar Dolara çıkarabilmiş, fakat karar bundan daha hızlı yükseliş göstermiş: önceki yıl 454 milyon Dolarken 1.088 milyar Dolara çıkmış. Riccitiello bu yüksek zarara dair somut bir sebep belirtmezken yüksek masrafların önemli derecede düşürüldüğüne dikkat çekti. EA daha 2008 yılında personelinin %10uyla yollarını ayırmıştı.

  Son mali yıl çeyreğinde masraf düşüşleri kendini göstermiş. Hakikaten EA, gerçi 860 milyon Dolar ile 267 milyon Dolar kadar daha düşük bir hasılat elde etmiş, fakat zarar da 94 milyon Dolar yerine 42 milyon Dolar seviyesinde kalmış.

  Önümüzdeki mali yılda Riccitiello, global mali kriz dolayısıyla daha düşük toplam hasılat bekliyor, bilhassa ABDde ticaret çok gerilemiş. Ama sonuçta 3,7 ila 3,85 milyar dolar arası gelir beklentisi var. Beklenen zarar ise 270 ila 465 milyon Dolar arasında seyrediyor.

  EA, ürünlerinden 31 adedinin bir milyondan fazla sattığına ve bunun geçen sene 27 adet olduğuna dikkat çekti. Fifa 09, Madden NFL 09 ve NfS: Undercover ürünlerinden firma 5 milyondan fazla kopya satabilmiş.

  Şirket özel başarı olarak hasılatının %14ünü Nintendo Wiiye hazırladığı ürünlerle sağladığını ve bu değerin önceki yıl %8de bulunduğunu belirtti. PlayStation 3 ile hasılatının %23ünü sağlayan EA (önceki yıl: %19), Xbox 360 ile %15 (önceki yıl: %21) ve PC ile de %21 (önceki yıl: %16) değerlerine ulaştı.

  KAYNAK [​IMG] golem.de
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - dünyanın büyük oyun Forum Tarih
Dünyanın en büyük savaşı hangisidir ne zaman çıkmıştır Tarihi Bilgiler 11 Ekim 2014
Dünyanın En Büyük Heykelleri Spor ve Sporcu Resimleri 8 Mart 2012
Dünyanın En Büyük Stadyumları Spor ve Sporcu Resimleri 8 Mart 2012
Dünyanın Büyüklüğü Ne Kadar Uzay ve Gökyüzü 11 Ocak 2012
Dünyanın En Büyük Havzaları Nelerdir Ülkeler Coğrafyası 10 Kasım 2011

Bu Sayfayı Paylaş