Eşlerine Göre Ediplerimiz - Servet Sami Uysal

'Kitap, Resim ve Dergi' forumunda Mavi_Sema tarafından 19 Şubat 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Eşlerine Göre Ediplerimiz - Servet Sami Uysal konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Eşlerine Göre Ediplerimiz - Servet Sami Uysal

  Eşlerine Göre Ediplerimiz kitap özeti - Eşlerine Göre Ediplerimiz kitap tanıtımı
  Özeti

  Reşat Nuri Güntekin Refik
  Halit Karay
  Peyami Safa
  Faruk Nafiz Çamlıbel
  Ercüment Ekrem Talu
  Nurullah Ataç
  Refik Halit Karay
  Yusuf Ziya Ortaç
  Ahmet Kutsi Tecer
  Orhan Kemal
  Oktay Rıfat
  Şükufe Nihal
  Halide Nusret Zorlutuna
  Hüseyin Siret
  Hasan Âli Yücel
  Aka Gündüz
  Ziya Osman Saba
  Cevdet Kudret
  Bekir Sıtkı Kunt
  Reşat Enis Eygen
  Bedri Rahmi Eyüpoğlu
  Nurettin Artam
  Ruşen Eşref Ünaydın
  Yaşar Nabi Nayır
  Peride Celal
  Mükerrem Kamil Su
  Halide Edip Adıvar

  Eşine “bizim fil” diye hitap eden Aka Gündüz'den, 13 rakamını uğursuz sayan Peyami Safa'ya, evlenmek için Atatürk'ün iznini alan Falih Rıfkı'dan, arı Türkçeci bilinirken divan edebiyatı seven Nurullah Ataç'a birçok yazarımızın eşleri ile yapılan sohbet sayesinde öğrendiğimiz ilginç yönlerini anlatan bu titiz çalışma kitaplığımızdaki yerini almak için hazır.

  Zamanının edebiyat dünyasında sevilen, itibar gören, edebiyat araştırmacısı Uysal, Halide Edip Adıvar'ın evinde tohumunu atıp, sonrasında birçok yazarın evinde konuk olarak eşleri ile yaptığı röportajlarında yazarların bilinmeyen yönlerini bizimle paylaşır.
  Kitaptaki röportajları okudukça, yılların sebep olduğu mesafe ile ulaşılmaz gibi görünen Türk edebiyatının iftihar ettiği yazarlar Sami Bey'in tatlı üslubuyla anlatılan ev halindeki halleri, eşlerine göre kötü huyları, alalade alışkanlıkları ile bize artık daha yakınlar.
  Orhan Kemal'in çapkınlıkları yüzünden röportaj sırasında eşi ile dargın oluşu, evvel zaman içinde eşinin sınıf arkadaşına aşık olan Reşat Nuri Güntekin'in eski aşkını gizlice Servet Bey'e sorması, eşlerine göre çok daha şık, cıvıl cıvıl hanımların röportaj günü giydikleri ile kitap, okuyucuya magazini bol bir maziye yolculuk yaptırır.

  Bu yolculuk esnasında, eserlerini yakinen takip eden Servet Sami Uysal, röportajlar sonrasında edebiyat cemiyetinde daha çok sevilen bir yazar haline gelir. Bunda, yapılan röportajlar sırasında geçirilen zamanın yanında, aynı zamanda Servet Bey'in tatlı dili ile saygıda kusur etmez, hanımları iltifatları ile memnun eden üslubunun da etkisi tartışılmaz.


  Servet Sami Uysal Kimdir?
  29 Ekim 1925'te Çorum'da doğan Servet Sami Uysal, İstanbul Üniversitesi Fransız Filolojisi'nde (1948-1950), iki yıl okuduktan sonra Türkoloji Bölümü'nü birincilikle bitirmiş (1954); ayrıca Paris Üniversitesi Fonetik Enstitüsü'nden “pek iyi” derece ile mezun olmuş, Sorbonne'da da “en üstün başarı” derecesiyle doktora hazırlamıştır (1969).
  Galatasaray Lisesi'nde müdür muavinliği ve edebiyat öğretmenliği (1956-1963); Brüksel Üniversitesi'nde (1963-1965) ve Paris Üniversitesi'nde (1965-1970), Türk Dili ve Edebiyatı okutmanlığı yapmıştır... Avrupa'dan, yedi yıl sonra, 1970 başında yurda dönen Servet Sami Uysal, İstanbul Üniversitesi Yabancı Diller Okulu Türkçe Bölümü Başkanlığı'nı, emekli oluncaya kadar, yirmi yıl sürdürmüştür (1970-1990).
  Bu sırada ayrıca, İstanbul Teknik Üniversitesi'nde on yıl boyunca Fransızca okutmanlığı yapmış (1970-1980); Çapa Tıp Fakültesi'nde de, beş yıl süreyle “Türkçe Anlatım Yöntemleri” dersleri vermiştir (1978-1983).

  Servet Sami Uysal, edebiyat dünyasına küçük yaşlarda şiir yazarak girmiş: On beş yaşında yazdığı ilk hikâyesi ise Türk Yolu gazetesinde yayımlanmıştır... Daha sonraları çeşitli gazete (Cumhuriyet, Vatan, Yeni İstanbul, Akşam, Ulus vb.) ve dergilerde (Varlık, Türk Düşüncesi, Cep Dergisi, Ayda Bir, Hayat, İstanbul vb.); inceleme, deneme, anı, sohbet, şiir, hikâye türünde yazıları ve binin üzerinde röportajı, ayrıca da çevirileri yayımlanmıştır... Bunlardan başka Cumhuriyet gazetesinde, Aşk Her Şeyin Üstünde adlı romanı tefrika edilmiştir (1954).
  Radyofonik oyunları, Ankara ve İstanbul Radyoları'nda oynanan Servet Sami Uysal'ın Ionesco ve Camoletti'den çevirdiği çeşitli oyunlar da başta Devlet ve Şehir Tiyatroları olmak üzere özel tiyatrolarca da sahnelenmiştir... Ayrıca Necati Cumalı'nın Nalınlar'ını, Les Sabots adıyla Fransızcaya çevirmiş bu çeviri Palais de Chaillot (Şayo Sarayı) Tiyatrosu'ndaki “okuma seansı”nda, oynanmak üzere kabul edilmiştir (1966). Yine Necati Cumalı'nın Derya Gülü'nü, La Rose de la Mer adıyla Fransızcaya çevirmiştir (1967).
  Servet Sami Uysal daha çok Abdülhak Şinasi ve özellikle de Yahya Kemal üzerine yaptığı çeşitli çalışmalarla, ayrıca da yabancılara Türkçe öğretmek için hazırladığı, İstanbul Üniversitesi'nde uzun yıllar ders kitabı olarak okutulan eserleri ile tanınır...
  Yirmi yılı aşkın bir süredir de, artık basım aşamasına gelmiş olan, 101.000 madde içeren “Büyük Arkadaş TÜRKÇE SÖZLÜK”ün Genel Yayın Yönetmeliği'ni yapmaktadır.

  [​IMG]


  Künyesi

  · Timaş Yayınları
  · Basım Tarihi : 02 - 2010
  · ISBN : 978-605-114-161-9
  · Sayfa Sayısı : 416
  · Etiket Fiyatı : 15.00 TL
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Eşlerine Göre Ediplerimiz Forum Tarih
Kanuni’nin eşlerine sevgi sözcükleri Aşk-Sevgi-Evlilik Sözleri 24 Nisan 2009
Yerel yönetimlerin temel görevleri nedir? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 18 Şubat 2017
Yerel yönetim birimleri halkımızın ihtiyaçlarını karşılamak için hangi görevleri yaparlar? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 18 Şubat 2017
Kuran'a göre bir insanı öldürmek neden bütün insanları öldürmekle eş değer kısaca Kuran'ı Kerim ve Tefsirleri 18 Şubat 2017
Okuldaki müzik kulübünün görevleri ve sorumlulukları kısaca Öğretmenlerimizin Bölümü 15 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş