Eşleri tarafından sevilen erkekler daha sağlıklı

'Genel Sağlık' forumunda KaRDeLeN tarafından 4 Şubat 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Eşleri tarafından sevilen erkekler daha sağlıklı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Eşleri tarafından sevilen erkekler daha sağlıklı

  Psychologie heute dergisindeki habere göre, hislerin ve düşüncelerin bağışıklık sistemi üzerindeki etkisiyle ilgilenen yeni bilim dalı psiko-nöro-immünoloji (PNI) çerçevesinde 10 bin erkek üzerinde yapılan araştırmanın sonucunda, eşleri tarafından sevilen erkeklerde, sevilmediklerini düşünen hemcinslerine göre, kalbe yeterli kan ulaşmaması sonucu ortaya çıkan göğüs ağrısı angina pektorisin daha az rastlandığı ortaya çıktı.

  Psikolojinin vücut üzerinde etkisinin araştırıldığı bir başka örnek de Alman Bild der Wissenschaft dergisinde yer aldı. Araştırma çerçevesinde, 420 kişiye soğuk algınlığı virüsleri enjekte edildi. Bu araştırmanın sonucuna göre, arkadaşları, komşuları ve iş arkadaşlarıyla iyi ilişkiler sürdüren kişilerin bağışıklık sistemi daha güçlü. 3 ya da daha az kişiyle iyi ilişkisi olan katılımcıların yüzde 62‘si hastalanırken, 6 ya da daha çok kişiyle iyi ilişkiler içinde olanların sadece yüzde 35‘i hastalandı. Psychologie heute dergisindeki haberde uzun süreli bir araştırmaya daha değinildi. Buna göre, çocukken anababaları tarafından sevildiğini hisseden kişiler daha az hasta oluyor. Ebeveynlerini çok çalışan, az sevgi gösteren ve sert kişilikli olarak tanımlayan kişilerde ise kalp hastalıklarına, yüksek tansiyona ve alkolizme daha sık rastlandı.

  İyimserlik ömür uzatıyor


  Amerikan sosyal psikolog Martin Seligman, iyimserliğin birçok hastalıkta olumlu etki ettiğini belirterek, AIDS hastası erkekler üzerinde yapılan bir araştırmada, iyimser olan hastaların diğerlerine göre çok daha uzun yaşadığının ortaya çıktığını söyledi.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Eşleri tarafından sevilen Forum Tarih
Kadın ve erkek sesleri niçin farklıdır kısaca Müzik Sohbet & Fan Club 15 Mart 2014
İlk türk beşleri kimdir kısaca Edebi Türler Halk Edebiyatı 6 Mart 2014
Türk Beşleri kimlerdir kısaca bilgi Edebi Türler Halk Edebiyatı 24 Şubat 2014
Türk Beşleri Kimlerdir Kısaca Edebi Türler Halk Edebiyatı 21 Şubat 2014
Eşlerin Birbirlerine Karşı Görevleri Nelerdir Seviyeli-Ciddi Konular 19 Kasım 2013

Bu Sayfayı Paylaş