Eşitlik

'İslamda Aile ve Kadın' forumunda princess_28 tarafından 28 Ağustos 2008 tarihinde açılan konu

 1. Eşitlik konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Allah kadınla erkeği eşit yaratmamıştır. Her ikisini de insan olma yönünden, akıl, bilgi, kültür yönünden eşit olsa da, kadın erkekten daha duygusal daha hissidir. Erkek ise daha katı, olaylara daha sert,duygusal yoğunluğu az olan bir açıdan bakar. Bu psikolojik yönden farklılıktır. Biyolojik yönden, erkekte kas daha fazla iken kadında yağ daha fazladır. Bu durum erkeğin kadından üstün olduğunu göstermez.Kadın daha duygusal erkek daha az duygusal, kadın daha çok acır, sevgi hayatında daha önemli bir yer kapsar, erkekte ise daha az. Erkek daha güçlü-kaslıdır, kadın daha az güçlü ve kaslı... Her iki cinsinde üstün- eksik yönleri vardır. (Akılda, düşüncede ... her iki cinside eşittir ve birbirlerini geçebilirler.)

  Bu durum erkeğin üstünlüğünü veya kadının zayıflığını göstermez. Aksine bu durum her iki cinsin ayrı yaratılış özelliklerinin doğal sonucudur. Bunu kabul etmeli, yaşam tarzımızı buna göre ayarlamalıyız.

  İslam kadın - erkek eşitliğini değil kadın erkek adaletini savunur. Eşitlik adalet demek değildir. Eşitlikte mesela, kadına da erkeğe de 100 kg yükte 50 şer kilo her iki cinse vermek vardır. Adalette daha kaslı olan erkeğe daha fazla daha az kaslı kadına daha az yük vermek vardır. Yaratılış özelliğini kabul bunu gerektirir.
   

  1 kişi bunu beğendi.
Yükleniyor...
Benzer Konular - Eşitlik Forum Tarih
Peygamber Efendimiz (sav)'in Eşitlik ile İlgili Sözleri Peygamber Efendimiz (S.A.V) 15 Ağustos 2011
Atatürk'ün Eşitlik İle İlgili Söylediği Sözleri Atatürk Hakkında Herşey 19 Haziran 2011
Anayasa Eşitlik İlkesi Hukuk 19 Mayıs 2011
Evlilikte Kefaet = Eşitlik Ve Denklik Dini Sorular ve Cevaplar 26 Şubat 2010
BJT Yükselteçler - Güç yükselteçlerinin özellikleri - Güç Eşitlikleri Elektronik Genel Bilgi 12 Ekim 2008

Bu Sayfayı Paylaş