Eşimi aldattım pişmanım tövbe etmek istiyorum

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 18 Mart 2011 tarihinde açılan konu

 1. Eşimi aldattım pişmanım tövbe etmek istiyorum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  eşimi aldattım sonrada çok pişman oldum ne yapıcam lütfn net bir cevap yazın ben çok urtanıyorum rabbime karşı çok büyük günah işledim ne yapıcam tövbe yapıp rabbime yönelmek istiyorum ama utanıyorum rabbim beni affedicek mi çok pişmanım lütfen bir cevap lütfen
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 18 Mart 2011

 2. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Zina eden kimse tövbe etse bağışlanırmı?

  Zinanın hükmü İslam Dininde açıktır. Suçunu Hakim'in huzurunda dört defa ayrı ayrı itiraf ederek cezanın verilmesini isteyen veya dört şahidi bulunan birisi hakkında karar verilir. Şayet bu insan evli ise recm cezası, yoksa bekar bir insan için verilecek karar recm değildir, yüz değnek sopa vurulur.
  Fakat suçunu itiraf etmeyen veya yaptığı bu fiili kimse görüp şikayet etmemiş ise bu insanın yapacağı tek şey günahından dolayı pişmanlık gösterip bir daha yapmamak üzere tövbe etmektir.
  Ayrıca böyle bir suç işleyen kimse suçunu itiraf etse bile şu anda bunun cezasını uygulayacak bir merci yoktur.Geriye iki şey kalıyor. Biri kul hakkıdır. Varsa helalleşmek gerekir. Diğeri de Allah hakkı için tövbe, istiğfar etmek ve bir daha o günaha girmemektir.
  İnsan hem iyilik hem de kötülük yapmaya uygun yaratılmıştır. Onun için zaman zaman isteyerek veya istemeyerek günahlara girebiliyor. Bu konuda Kur’anı Kerim de, “Allah, kendisine şirk koşulmasının dışındaki istediği kimselerin bütün günahlarını bağışlar.(Nisa Süresi,48;116)” buyurarak hangi günah olursa olsun affedebileceğini bildirmektedir.
  Kitaplarımız da canı gönülden yapılan tövbenin Allah tarafından kabul edileceği ifade edilir. Nitekim Allah’u Teala, “Ey iman edenler, nasuh tövbe ile tövbe edin ki Allah da sizin kabahatlerinizi affetsin ve altlarından ırmaklar akan cennetlerine koysun.” (Tahrim Suresi,8) buyurarak yapılan tövbelerin kabul edileceğini beyan eder. Ayette geçen nasuh tövbe ise şöyledir:
  1-Allah’a karşı günah işlediğini bilerek, bu günahtan dolayı Allah’a sığınmak ve pişman olmak.
  2-Bu suçu işlediği için üzülmek, Yaratıcıya karşı böyle bir günah işlediğinden dolayı vicdanen rahatsız olmak.
  3-Bir daha böyle bir suça dönmeyeceğine dair bir karar içerisinde olmak.
  4-Kul hakkını ilgilendiriyorsa onunla helalleşmek.

  Bir hadiste Peygamberimiz şöyle buyurmuş. Nasuh tövbe şudur:
  -Günahlara pişmanlık.
  -Farz ibadetleri yapmak.
  -Zulüm ve düşmanlık yapmamak.
  -Kırgın ve küskünlerle barışmak.
  -Bir daha o günaha dönmemek üzere karar vermek.

  İnşallah bu şartları yerine getirirsek Allah’ın tövbelerimizi kabul edeceğinden ümitli oluruz.
  Ancak insan her zaman korku ve ümit içerisinde olmalı. Ne ibadetlerimize güvenip övünebiliriz. Ne de günahlarımızdan ümitsizliğe düşebiliriz. Ben çok iyiyim, bu işi hallettim demek ne kadar yanlışsa; ben bittim, beni Allah kabul etmez demek de o kadar yanlıştır. Ayrıca, suçunu anlayıp tövbe edip, Allah’a sığınmak da büyük bir ibadettir.
  Selam ve dua ile...
   

 3. nasıl tövbe edebilirim
   

 4. Selam,

  Burada kul hakkı meselesi vardır. Bundan dolayı Doğrudurust helalleşme lazım ve ondan sonra eşin senin ile yaşamak istiyorsa yasazin veya boşansin.
   

 5. bakın eşinizi aldatmışsınız ve şimdide pişmanlık duyuyor yada gerçekten pişmansınız ama bunu eşinize gerçek ve ciddi olarak pişmanlığınızı söyleyip ve allah yoluna girin ve unutmayın ki yüce rabbim affeden ve bağışlayandır ve içten kalbinizle dua edin banyo yapın veya gusül abdesti alıp namaz kılıp öyle içinizden dua edin ve eşinizden af dileyin ve mutlu etmeye çalışın eşinizi göreceksiniz ki siz ona uydukca herşey yoluna girer

  saygı ve sevgilerimle : AYHAN
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Eşimi aldattım pişmanım Forum Tarih
Kültürel etkileşimin faydaları ve zararları kısaca Eğitim Bilgileri 25 Haziran 2015
Ev adresimizi bilmemizin önemi kısaca Seviyeli-Ciddi Konular 11 Ekim 2014
Ev adresimizi bilmenin önemi Seviyeli-Ciddi Konular 25 Mart 2014
İnsan ve Doğa Etkileşimiyle İlgili Kompozisyon Örneği Makaleler-Denemeler 18 Aralık 2013
Kardeşimin Hikayesi Kitabı Özet Zülfü Livaneli Kitap, Resim ve Dergi 5 Temmuz 2013

Bu Sayfayı Paylaş