Eşeyli Üreyen Bitkiler Hakkında Bilgi

'Doğa ve Bitkiler' forumunda SeLeN tarafından 27 Ekim 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Eşeyli Üreyen Bitkiler Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bitkiler Alemi Hakkında Bilgi - Bitkiler - bitkiler Hakkında Bilgi - Şifali Bitkiler Hakkinda Bilgi

  Ölü toprak kendileri için bir ayettir; Biz onu dirilttik ondan taneler çıkarttık böylelikle ondan yemektedirler. Biz orada hurmalıklardan ve üzüm-bağlarından bahçeler kıldık ve içlerinde pınarlar fışkırttık: "Onun ürünlerinden ve kendi ellerinin yaptıklarından yemeleri için. Yine de şükretmiyorlar mı? Yerin bitirdiklerinden kendi nefislerinden ve daha bilmedikleri nice şeylerden bütün çiftleri yaratan (Allah çok) yücedir. (Yasin Suresi 33-36).."

  Bitkinin çiçeğinde bulunan erkek ve dişi üreme organları vasıtasıyla gerçekleşen üreme şekli eşeyli üreme olarak adlandırılır. Her çiçeğin şekli rengi içerdiği üreme hücrelerinin kılıfları taç yaprakları gibi özellikleri bitki türleri arasında değişiklikler gösterir. Yapılardaki bu çeşitliliğe rağmen bütün çiçeklerin görevleri temelde aynıdır. Bu görevler; üreme hücrelerini üretmek dağıtıma hazır hale getirmek ve kendisine ulaşan diğer üreme hücresinin döllenmesini gerçekleştirmektir.

  Çiçeklerin açmaya başladıkları dönemde ortaya çıkan polenler bitkilerin erkek üreme hücreleridirler. Görevleri kendi türlerinin çiçeklerindeki dişi organlara ulaşabilmek ve ait oldukları bitkinin neslinin devamını sağlamaktır. Her bitkinin polenlerini göndermek için ise kendine özgü bir yöntemi ya da kullandığı bir mekanizması vardır. Bitkilerden kimileri böcekleri kullanırlar kimileriyse rüzgarın özelliklerinden faydalanırlar. Bitkilerin döllenmesinde kuşkusuz ki en önemli nokta her bitkinin yalnız kendi türünden olan bir bitkiyi dölleyebilmesidir. Bu yüzden doğru polenlerin doğru bitkiye gitmesi son derece önemlidir.

  Peki özellikle bahar aylarında havada bu kadar çok çeşitte polen dolaşırken nasıl olup da döllenmede hiç karışıklık çıkmaz? Polenler uzun yolculuklara ve değişen şartlara nasıl dayanıklılık gösterirler? Tüm bu soruların cevabı polenin yapısı ve dağılma yöntemleri incelendiğinde verilmiş olacaktır.

  [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Eşeyli Üreyen Bitkiler Forum Tarih
Bitkilerde eşeyli üreme ve çimlenme Doğa ve Bitkiler 9 Temmuz 2013
Eşeysiz ve Eşeyli Üreme - Eşeyli ve Eşeysiz Üreme Çeşitleri Nelerdir? Konu Dışı Başlıklar 19 Ekim 2012
Eşeyli Üreme - Eşeyli Üreme Nedir? Doğa ve Bitkiler 29 Aralık 2011
Mayoz Bölünme Eşeyli Üreme Hakkında Kısa Bilgi Konu Dışı Başlıklar 2 Kasım 2011
Bakterilerde Eşeyli Üreme Hakkında Bilgi Konu Dışı Başlıklar 7 Ağustos 2011

Bu Sayfayı Paylaş