Eğribucak Köyü Hakkında Bilgi Merkez Sivas

'Sivas Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 20 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Eğribucak Köyü Hakkında Bilgi Merkez Sivas konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  eğribucak köyü bilgileri - eğribucak köyü tanıtım - eğribucak köyü resimleri  Eğribucak, Sivas ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

  ===Tarihi=== Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.Ancak 1950-1980 yıllarından itibaren Sivasın bütün köylerinde görülen göçten nasibini almıştır ve köy 60 haneden 6 haneye kadar düşmüştür. Şimdi ise herkes köylere taşınmak istiyor. Ancak köyden göçüpte emekli olacak kişiler köyümüze yeni evler yapmaktadırlar.Köy eski bir ermeni yerleşim birimlerine yakın olmasından dolayı stratejik bir öneme sahiptir. Ermeni yerleşkesi olan yer kalmaz diye tarif edilen mevkidir, hatta o mevkide yerleşke kalıntıları da hala bulunmaktadır.

  ======Kültür Eğribucak Köyü'nün başlıca yemekleri madımak, hingel, sulu köfte, patates çorbası,herle çorbaları, hasuda


  Coğrafya

  Sivas merkezine 29 km uzaklıktadır.Görülmye değecek güzellikte doğası vardır (yeşillik anlamında değil), özellikle gelin kayası, karaandere, akkaya, yerköprü, armutluk, bağ deresi, çetindere ve öğlelik bunlardan bir kaç tanesidir. Bunun yanında doğal kaynak sularıda yabana atılacak gibi değildir, ermenilerin eski yeleşim yerlerine yakın olmasından dolayı keşfedilecek çok yeri var. Bunlra ek olarak kızılpınar malkaya ve kapadokyayı andıran kayaları insanları mest etmektedir.
  İklim
  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.Kış mevsimini bütün güzellikleriyle yaşamak katkısız ve doğal şekilde ayazlanmak isteyenlere ne uludağ ne palandöken tamamiyle doğal mis gibi tezek odun dumanı kokan dar sokaklarıyla kuzey ülkelerini kıskandıracak güzellikte adeta saklı bir ada gibidir, bahar aylarında ise aniden yeşeren otlar büyük okyanus misali dağ eteklerinden sakin bir rüzgarın dalgandırmasıyla seyrine doyum olamayan bir görüntü oluşturuki işte onu görmek lazım etrafa saçılan çiçek kokuları yaz ayının gelmesiyle yerine gümbür gümbür hırçın patoz sesine bırakır bereketli topraklar üzerinde buğdaylar tığlanır umutlar artar ve devam eder gider..
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 52 2000 44 1997 41
  Ekonomi

  Köy ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - Ali ARSLAN (ALİ HOCA)

  AZALAR= Abdullah, Cemal, Yusuf, Yurdagül ARSLAN
  Alt yapı bilgileri
  Köyde altyapı yoktur.İçmesuyu şebekesi mevcuttur.Ptt ve sağlık ocağı yoktur.İlköğretim Okuluda vardır ancak öğretmeni yoktur.
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  kaynak-vikipedi
  özgür ansiklopedi


  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Eğribucak Köyü Hakkında Forum Tarih
Eğribucak Köyü Hakkında Bilgi Hassa Hatay Hatay Tanıtımı 10 Haziran 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş