Eğrelti Otu Bitkisi Hakkında Bilgi ve Resimleri

'Doğa ve Bitkiler' forumunda DeMSaL tarafından 24 Temmuz 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Eğrelti Otu Bitkisi Hakkında Bilgi ve Resimleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Eğrelti Otu Hakkında - Eğrelti Otu Bitkisi - Eğrelti Otu Türleri  Eğrelti otu (Pteridium), parça yapraklarıyla bilinen çiçeksiz bitkilerdir. En tanınmış örneği kartal eğreltisidir (Pteridium aquilinum).

  [​IMG]

  Eğreltiler dönemi

  İlk varoluşları günümüzden 300 milyon yıl öncesine dayanır. Devoniyen Dönemi'nde karada hiçbir hayvanın yaşamadığı dönemlerde belirmiştir. 250 milyon yıl önceki Karbonifer Dönemi'nde yeryüzündeki karaların hemen hemen tamamı eğreltiotu ormanları ile kaplıydı. Bu yüzden bu döneme eğrelti otu dönemi denir. Dünyadaki kömür yataklarının temelleri bu dönemdeki eğreltiotlarına dayanır. O dönemde yaşayan eğrelti otlarının çoğunun soyu tükenmiştir fakat bazıları soyununu günümüze kadar sürdürmeyi devam ettirmiştir.

  Nemli ve keskin güneş ışıklarından korunacak kadar gölgeli yerlerde üreyebilirler. Bazıları yosuna benzer biçimde miniktir. Tropik bölgede yetişenleri ise 25 m. uzunluğa varabilecek kadar büyük olabilmektedir.

  Eğrelti otları damarlı bitkilerdir. Suyu köklerinden alıp, damarları ile yapraklarına kadar ulaştırabilirler. Türlerin çoğu toprakta yetişir. Yalnız Platycerium cinsinden geyik boynuzu gibi bazı eğreltiler başka bitkilerin üzerinde yaşayabilir.

  Türleri

  En yaygın türlerinden birisi Ekvatordan Kuzey Amerika'ya, Amerika'dan Yeni Zelanda'ya kadar her koşulda yaşayıp üreyebilen kartal eğreltisidir.

  Kartal eğreltisinden sonra en yaygın görüleni erkek eğrelti (Dryopteris filix-mas) ile dişi eğreltidir (Athyrium filix-femina).

  Eğrelti otlarının birçok türü peyzaj işlerinde süs bitkisi olarak üretilmektedir.

  Eğrelti otu genelde nemli ve karanlık yerlerde yetişir.İlk başta yapraklar kıvrılır,sonradan bitki büyüdükçe düzleşir. Her yaprağın yanında üreme torbaları bulunur. Eğrelti otları spor ile çoğalırlar. Kral eğrelti otu ağacı 24 metreye kadar büyüyebilir. Bu ağaçların yapraklarını taşıyan dalsız gövdeleri vardır. Diğer adı aşk merdivenidir.
   

 2. çok teşekkür ederim işime çok yaradı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Eğrelti Bitkisi Hakkında Forum Tarih
Eğreltiotu (nepkrodium filixmas) Faydaları Yararları Şifalı Bitkiler 18 Mart 2010
Tohumsuz Bitkiler-Suyosunları-Karayosunları-Egrelti Otları Doğa ve Bitkiler 19 Mayıs 2009
Yonca Bitkisinin Faydaları Yararları Nelerdir Şifalı Bitkiler 25 Nisan 2012
Bambu Bitkisinin Çoğaltılması Doğa ve Bitkiler 2 Ocak 2012
Bambu bitkisinin bakımı ve yetiştirilmesi Doğa ve Bitkiler 2 Ocak 2012

Bu Sayfayı Paylaş