Eğlek Köyü Hakkında Bilgi Olur Erzurum

'Erzurum Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 17 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Eğlek Köyü Hakkında Bilgi Olur Erzurum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Eğlek Köyü Olur resimleri - Eğlek Köyü Olur hakkinda bilgiler  Eğlek, Erzurum ilinin Olur ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi

  Olur'un 12 km. güneybatısında bulunan Eğlek (Ortiz) Köyü sınırları içerisindedir. Köyün güneydoğusunda Pertuz denilen tepenin üzerindedir. Pertuz Şehrinin Rum Potnus Kralı Dikran tarafından kurulduğu söylenmektedir. Tam bir harabe olan ören yerinde yapıların temelleri göze çarpmaktadır.


  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleriCağ kebabı aslında Tortumluların buluşu, fakat Oltulular ve Olurlular erken davranıp cağ kebabına Oltu kebabı denilmesini başarmışlardır. Cağ kebabı alttan değil, yandan verilen odun ateşiyle pişirilmesi gerekir. Cağ kebabı köylerde içine reyhan katılarak ve ağaçlara saplanarak yapılır. Meşe odunuyla pişen cağ kebabı daha lezzetli olur.

  hakkında bilgi yoktur.

  Dağlarla çevrili vadi içerisinde kurulmuş şirin bir köydür.Vadi içerisinde uzanan akarsu kenarlarında her türlü meyvenin yetiştiği verimli bahçeleri bulunmaktadır.Ekilebilir arazi miktarı 2500 dekardır.Ağırlıklı olarak buğday yan ürün olarak ta mısır, arpa, yulaf ve sebze yetiştirilmektedir.İçme suyu dışarıdaki mahalle çeşmelerinden sağlandığı gibi her evde de ayrı ayrı bulunmaktadır.Ürünlü göletinden gelen sulama kanalı köy arazilerini daha verimli hale getirmektedir.Köyde yaklaşık 350 büyükbaş, 150 adet küçükbaş ve 250 adet de arı kovanı bulunmaktadır.Köy tarihi eser bakımından zengin olup eski uygarlıklardan kalan ve sarp kayalıklar üzerine kurulmuş köy kalesi bulunmaktadır.Vank kilisesi ve İstaçur kanyonuna ulaşım köyümüz üzerinden sağlanmaktadır. Okulu mevcut olup öğrenci olmadığından kapalıdır.İlçeyle bağlantısını sağlayan köy yolu sitabilize olup 12 km'dir.Köyün iki adet servis aracı bulunmaktadır.Atlı ve Kekikli Köyü servis araçları da köy içerisinden geçmektedir.

  Coğrafya

  Erzurum iline 188 km, Olur ilçesine 12 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 160
  1997 144

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - Ergün YEŞİLGÖL
  1999 -
  1994 -
  1989 -
  1984 -

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi 2007 sonunda Ankara ve Bursada oturan köylülerinde katkısı ile yapılmıştır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol toprak olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Eğlek Köyü Hakkında Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş