Eğitimde yönetici atama çıkmazı

'Eğitim Haberleri' forumunda NeslisH tarafından 3 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Eğitimde yönetici atama çıkmazı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  ANKARA (ANKA) - Milli Eğitim Bakanlığı, Ekim ayında yayınladığı genelge ile yönetici atamalarını “biran önce” yapılması emrini vermesine karşın, birçok ilde atama tarihlerinin belirlenmesinde önemli aksaklıklar meydana geldi. Bilecik de bu illerden biri olurken Milli Eğitim Bakanlığı'nın genelgesinin tersi bir karar vererek yönetici atamalarını erteleme kararı aldığını açıkladı.

  Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Yöneticileri Yönetmeliği kapsamında boş bulunan yönetici kadroları için 31 Ekim 2008 tarihinde 2008/74 no'lu genelgeyi yayınlayarak atamaların “bir an önce” yapılması emrini verdi. Genelgede, her kademe yöneticilik için ayrı ayrı duyuru yapılabileceği gibi, topluca duyuru yapılabilmesinin de mümkün olduğu belirtilmişti.

  Genelgenin ardından Valilikler art arda atama duyurularını yaparken, duyuru yapan bazı illerde valilikler; duyuruları geri çektiğini ya da sadece müdür atamalarını yapacağını açıkladı. Yönetici atamalarında ardı ardına yaşanan aksaklıkların bir yenisi de Bilecik'ten geldi.

  -BİLECİK MEM: “ÖĞRETMEN AÇIĞI HAD SAFHAYA ÇIKAR, ATAMA YAPAMAYIZ”-

  Bilecik İl Milli Eğitim Müdürlüğü 25 Aralık 2008 tarih ve 14722 sayılı, “Yönetici Atama başvuru tarihinin ertelenmesi” konulu bir yazı göndererek, atamaların ertelendiğini duyurdu. Bilecik İl Milli Eğitim Müdür Vekili Enver Kandil imzası ile gönderilen yazıda, “İlgi duyuru yazımızda yönetici atama başvurularının sistem üzerinden 16–26 Aralık 2008 tarihleri arasında yapılacağı, atamaların ise 2008–2009 öğretim yılı I. dönem sonunda gerçekleştirileceği duyurulmuş olup 62 Müdür, 9 Müdür Başyardımcılığı ve 61 Müdür Yardımcılığı ilan edilmiştir. İlan edilen toplam 132 yöneticiliğe atama yapılması durumunda öğretim yılının ikinci yarısındaki öğretmen ihtiyacının had safhada olacağı ve bu açığın kapatılamayacağı anlaşılmaktadır” denildi.

  Yazıda, Şubat-Mart 2009/1. atama döneminde söz konusu açığın azaltılacağının düşünüldüğü belirtilerek, atamanın daha sonra yapılacağı kaydedildi. Buna karşın, eğitim kurumları yöneticiliklerinin “vekil idarecilerle” yapılırken atamanın “açığın had safhaya ulaşması” korkusu ile yapılmaması eleştirilere yolaçtı.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Eğitimde yönetici atama Forum Tarih
Eğitimde yönetici atamalar "sonunda" başlıyor Eğitim Haberleri 13 Ocak 2009
Eğitimde aile ve çevrenin önemi nedir kısaca Rehberlik 27 Aralık 2015
2. Mahmut Döneminde Eğitimde Yapılan Islahatlar Maddeler Halinde Tarihi Bilgiler 15 Ocak 2014
Eğitimde Karşılaşılan Sorunlar ve Çözümleri Nelerdir Eğitim Bilgileri 18 Aralık 2013
Bilgisayarın Eğitimdeki Yeri Ve Önemi Hakkında Bilgi Seviyeli-Ciddi Konular 29 Ağustos 2012

Bu Sayfayı Paylaş