Eğitim Felsefesi Kitap Özeti - Ahmet Cevizci

'Kitap Özetleri & E-Kitaplar' forumunda SeLeN tarafından 21 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Eğitim Felsefesi Kitap Özeti - Ahmet Cevizci konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Eğitim Felsefesi Kitap Özet - Ahmet Cevizci Kitapları - Ahmet Cevizci Kitap Tanıtım - Eğitim Felsefesi Kitabı Kitap Fiyatı - Eğitim Felsefesi Ön Okuma  Kitap Özet

  Bağımsız bir felsefe disiplini olarak ancak 20. yüzyılda ortaya çıkan “eğitim felsefesi”, köklerini insanın en önemli işi olan eğitim olgusundan almaktadır. Binlerce yıldan beri, “Nasıl bir insan yetiştirmek istiyoruz?” sorusunu sormamış bir topluma, yeryüzünde herhalde hiç rastlanmamıştır.

  Bu soru, karşı karşıya kaldığı hemen her problemde eğitimin gerekliliğine gönderme yapan, eğitimi bütün problemlerin çözümü olarak gören günümüz toplumunda daha yoğun bir şekilde sorulan ve yanıtlanmaya çalışılan bir soru olmuştur.

  Eğitim Felsefesi, “eğitimin ne olduğu”, “nasıl bir insan yetiştirmek gerektiği” sorularına verilmesi muhtemel yanıtları kapsamlı ve felsefi açıdan ele alan bir kitap olarak tasarlanmıştır. Birinci bölümde Platon'dan Aristoteles'e, Gazâlî'den Rousseau'ya, Nietzsche'den Dewey ve Buber'e geçmişin büyük filozoflarıyla idealizm, realizm, spiritüalizm, natüralizm, romantizm, pragmatizm ve egzistansiyalizm benzeri felsefe okullarının eğitim anlayışları sunulmaktadır.

  Yine aynı çerçevede, analitik eğitim felsefesi başlığı altında eğitimin temel kavramlarını sorgulayan eser, eleştirel eğitim felsefesi kapsamında, günümüzde kapitalizmin, pozitivizm destekli eğitim anlayışına tepkiyle oluşan alternatif eğitim anlayışlarını da mercek altına almaktadır.

  Eğitime sistematik bir biçimde ve normatif bir perspektiften yaklaşan Eğitim Felsefesi, eğitimin ontolojik, epistemolojik, etik ve politik boyutlarını da içeren kaynak bir kitaptır.


  Kitap Ön Yüzü

  [​IMG]

  Kitap Künyesi


  Eğitim Felsefesi - Ahmet Cevizci
  · Say Yayınları
  · Basım Tarihi : 02 - 2011
  · ISBN : 9789754689983
  · Sayfa Sayısı : 334
  · Etiket Fiyatı : 15.00 TL
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Eğitim Felsefesi Kitap Forum Tarih
Eğitim Felsefesi Nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 18 Mayıs 2011
Eğitim hakkı nasıl kullanılır kısaca bilgi Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 27 Eylül 2017
Eğitimle ilgili meslekler hangileridir kısaca Meslekler Rehberi 18 Şubat 2017
Ülkemizde eğitim alanında faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları kısaca Eğitim Bilgileri 15 Şubat 2017
Kadir Has'ın eğitime katkıları nelerdir kısaca Biyografi & Otobiyografi 31 Ocak 2017

Bu Sayfayı Paylaş