Eğitim İle İlgili Kompozisyon Örnegi - Eğitim Konulu Kısa Konpozisyon Örnegi

'Makaleler-Denemeler' forumunda Mavi_inci tarafından 9 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Eğitim İle İlgili Kompozisyon Örnegi - Eğitim Konulu Kısa Konpozisyon Örnegi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Eğitim İle İlgili Kompozisyon Örnegi - Eğitim Konulu Kısa Konpozisyon Örnegi

  KONU: “EDEBİ, EDEPSİZDEN ÖĞREN”

  Eğitim ile ilgili kompozisyon Ana fikir: Edepsizin hareketleri, bu tür davranışların çirkinliğini ve yakışıksızlığını gözler önüne sererek edepli davranmanın yollarını kendiliğinden öğretir

  ÖRNEK ÇALIŞMA:


  “Bütün eğitim çabalarının, toplum ve ahlâk yasalarının gayesi nedir? İnsanı faziletli, dürüst, terbiyeli bir kişi olarak topluma kazandırmak, doğruya, güzele yöneltmek Aldığı eğitimi sindirmiş bir insan, neyin iyi, neyin kötü olduğunu kolaylıkla ayırt edebilir Terbiye görmemiş, ahlaken eğitilmemiş kişiler kendi çaplarında birer zavallı oldukları gibi, toplum için de birer yüz karasıdırlar Onlar, sadece kendi duygularının ve içgüdülerinin kanunlarına uyarlar İşlerine gelmeyen durumlarda kimseye aldırış etmeden türlü edepsizlikler yaparlar Hatta zaman zaman gülünç bir üstünlük kompleksine kapılan bu basit ve zavallı kişiler,kendilerini oldukları gibi görmeyi bir türlü beceremezler Ne derece iğrenç ve çirkin hallere düştüklerini bir kavrayabilseler!

  Toplumun örf, âdet ve geleneklerine ters düşen, ahlâk kavramlarıyla bağdaşmayan, insanî duyguları yaralayan bu tür davranışlar, bütün his ve vicdan sahibi insanlar tarafından kınanır ve kabul edilemez bulunur Kendi şahsî çıkarları uğruna başkalarına haksızlık eden, bu amaçla her türlü yalan ve hileye başvuranların korkunç gayretleri karşısında aklı başında hangi insan “edepsizlik ve haksızlık etmenin aşağılaştırıcı bir durum” olduğunu düşünüp de buna tepki göstermez! Toplum içinde şirretlik ve saygısızlık eden insanların hali hangimizde küçümseme duygusu uyandırmaz? Hangimizi toplum kurallarına uyma yolunda dolaylı olarak uyarmaz? Erdemli insan, bayağı insanların çirkin davranışlarından kendine bir ibret ve tecrübe payı çıkaran kimsedir”

  Alıntı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Eğitim İle İlgili Forum Tarih
Eğitimle ilgili meslekler hangileridir kısaca Meslekler Rehberi 18 Şubat 2017
Beden Eğitimi İle İlgili Sorular ve Cevaplar Sorular ve Cevaplar 5 Mart 2014
Eğitimin insan hayatındaki önemi ile ilgili fıkralar Fıkra & Komik Yazılar 17 Şubat 2014
Atatürk'ün Eğitim İle İlgili Sözleri Atatürk Hakkında Herşey 30 Ekim 2012
Afet Eğitimi Hazırlık Günü İle İlgili Açıklama Özel Gün ve Geceler 27 Ocak 2012

Bu Sayfayı Paylaş