Eğitici çoçuk oyunları - Çocuklar İçin Eğitici Oyunlar

'Çocuk Oyunları' forumunda Mavi_Sema tarafından 3 Aralık 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Eğitici çoçuk oyunları - Çocuklar İçin Eğitici Oyunlar konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  ALFABE YARIŞI:

  Yürüyüş esnasında, arabada veya dükkanda beklerken, alfabenin harflerini sırayla sergileyebileceğiniz nesneler bulun. Araba, bahçe, cam, çam ağacı, dükkan,... vb. İsterseniz bunu bir yarışma şekline de sokabilirsiniz. Alfabenin sonuna ilk ulaşan yarışmayı kazanır.
   

 2. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Bir kağıdın üst kısmına bir harf yazın. Sonra alfabedeki tüm harfleri karışık olarak kağıdın alt kısmına yazın. Aralarına üstteki harfi muhtelif defalar serpiştirin. Çocuğunuzdan üstteki harfin benzerlerini yuvarlak içine almasını, harfe benzemeyenlerin üzerine çarpı koymasını söyleyin.
   

 3. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Bir karton kağıda geometrik şekiller çizin; üçgen, kare, dikdörtgen,... Sonra bu şekillerin üzerine yapıştırıcı sürün. Çocuğunuz bu şekillerin üzerine sim döksün. Simlerin yapışması çocuğunuzun hoşuna gidecektir. Çocuğunuzla bu şekillerin neler olduğunu konuşun.
   

 4. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Bu çocuğunuzun ölçü kavramıyla başa çıkabilme becerisini anlayabileceğiniz bir oyun. 16 tane şekeri, aynı boy ve şekilde parçalara ayırın. Bunları, her sıraya sekiz tane olacak şekilde, iki sıra halinde dizin. Her iki sıradaki parçaların birbirleriyle bir sıra yağmasına dikkat edin.  Çocuğunuz miktar kavramını algılayabiliyor mu? Her iki sırada da aynı sayıda şekerin olup olmadığını sorun. Eğer evet yanıtın alırsanız , üst sıradakilerin aralarını açarak bir kez daha aynı soruyu sorun. Daha sonra da üst ve alt sıradaki şekerlerin sayısını değiştirebilirsiniz.
   

 5. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Gerekli Olanlar:

  Ev eşyaları ya da birkaç oyuncak ve bir mendil  Bakalım çocuğunuzun hafızası ne durumda!.. Önüne evinizin küçük eşyalarından veya onun oyuncaklarından bazılarını getirin. Bunları görmesine izin verin. Sonra gözlerini bir mendille kapatın ve önüne koyduğunuz eşyalardan bir tanesini saklayın. Hangisini sakladığınızı, diğerlerini eliyle yoklayarak bulmasını isteyin.
   

 6. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Gerekli Olanlar:

  Küçük oyuncaklar, hazine haritası  Çocuğunuzun küçük oyuncaklarını, kitaplarını ve küçük

  şekerleri saklayarak, bunların yerlerini bir kağıda işaretleyin ve bir hazine haritası oluşturun. Çocuğunuz bu haritayı kullanarak sakladıklarınızı bulsun.
   

 7. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Gerekli Olanlar:

  Patates, bıçak, sulu boya ve fırçası, kağıt  Bir patatesi ikiye bölün, bıçakla üzerine kabartma bir şekil yapın. (yıldız, ay,çiçek, yaprak...vs.)

  Çocuğunuz sulu boyayla bu patates kabartmasını boyasın. Sonra kağıda bassın. Kabartma kağıda çıkacaktır. Bunu değişik renklerle kağıdın değişik yerlerinde tekrarlasın.

  Eminim çok hoşuna gidecektir. Bizler de çocukken bayılmazmıydık bu oyuna. Benim kızım hala oynuyor. Patatesleri saklamak zorunda kalıyorum.
   

 8. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Gerekli Olanlar:

  Uzun ip, sulu boya ve fırçası, kağıt  Çocuğunuz ipi istediği renklerde (karışık) boyasın. Kağıdın üstüne bir ucu kağıttan dışarı sarkacak şekilde gelişigüzel

  koysun. Ve kağıdı ortadan ikiye katlasın. Üzerine elini basarak kağıdın dışından sarkmış olan ipi çeksin. Kağıdı açtığında oluşan şekiller inanın çok hoşuna gidecektir.
   

 9. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Gerekli olanlar:

  Kurşun kalem, bozuk paralar, çizgisiz dosya kağıdı.  Bozuk paraları kağıdın altına yerleştirin.

  Kurşun kalemle kağıdı karalayın. Bozuk paranın görüntüsünün kağıda geçtiğini göreceksiniz.
   

 10. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Gerekli Olanlar: Karton kağıt, Mürekkep, Oklava  Bir kartonu ikiye katlayın, sonra açın. Çocuğunuz kartonun bir tarafına bir kaç damla mürekkep damlatsın. (bunun için eski bir göz yada kulak damlasını kullanabilirsiniz) Kartonu tekrar katlayın. Üzerini elle veya oklavayla bastırın. Kartonu açın. Oluşan şekli çocuğunuz yorumlamaya çalışsın. Bakalım neye benzetecek?
   

 11. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Gerekeli Olanlar: Guaj boya yada sulu boya, kağıt  Çocuğunuzun ellerini sulandırılmış guaj boyaya (ya da sulu boya) bulayın ve çok geniş bir kağıda ellerini bastırsın. Bu işlemi değişik renklerle tekrar edebilirsiniz. Çocuğunuzun hoşuna gidecek güzel resimler ortaya çıkacaktır.
   

 12. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Gerekli Olanlar: Boş yumurta kabı (onluk veya otuzluk), dolmakalem, kuru üzüm  Boş yumurta kabının her bir bölmesine bir rakam gelecek şekilde, 1'den 10' a veya 30'a kadar rakamlar yazın. Çocuğunu önce bunların her birine üzüm doldurarak kaç tane blok olduğunu saysın. Sonra her blokta hangi rakam yazıyorsa o kadar sayıda kuru üzümü oraya doldursun. (kuru üzüm yerine sayı saymada kullanılan fasulyeleri de kullanabilirsiniz.)
   

 13. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Gerekli Olanlar: Kartlar, kalem  İki grup kart hazırlayın. Bir grup karta 1'den 10'a kadar sayıları yazın. Diğer gruptaki kartlara ise bu rakamlara karşılık gelen resimler çizin. Örneğin "bir " için bir yumurta; "iki" için iki muz... gibi
   

 14. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Çocuğunuzla oynayabileceğiniz bir oyun daha. Önce siz bir kelime söyleyin. Çocuğunuzla birlikte yarışmaya başlayın. Kelime içinde geçen harfleri alfabetik sıraya koyun. Harfleri en çabuk sıraya koyan oyuncu birinci seçilsin yada puan verin. Oyun sonunda en çok puanı alan oyunu kazansın.
   

 15. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Bu oyun için bir de top ya da balon gerekli. Çocuğunuzla karşılıklı oturun.

  Oyunu başlatan oyuncu topu karşısındakine atarken bir kelime söyler. Topu tutan oyuncu, topu tutarken söylenen kelimenin zıddını söyler. O da topu atarken bir kelime söyler. Oyun böylece devam eder. Yanılan, kelime bulamayan oyuncu eksi alır. En az eksi alan oyuncu oyunu kazanır. Bu oyunu çocuğunuz arkadaşlarıyla da oynayabilir. Oyuncular fazla olursa eksi vermek yerine bilemiyen oyuncu oyundan çıkarılır. En sona kalan oyuncu oyunu kazanır.  ÖR: beyaz - siyah

  üzgün - neşeli

  altında- üstünde

  ıslak - kuru .... gibi
   

 16. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Bir kağıt üzerine en az 36 nokta işareti konur. Bu noktaları sırayla çocuğunuzla birlikte her seferinde bir çizgi olmak üzere birleştirin. Kareyi tamamlayan oraya kendi isminin baş harfini yazsın. Tüm noktalar birleştirildiğinde kimin bşa harfi fazlaysa oyunu kazanmış sayılır.
   

 17. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Açık kapa, açık kapa, (Avuçlar dışa dönük eller açılıp kapanır)

  El çırpalım oy. (El çırpılır)

  Açık kapa, açık kapa, kucağına koy. (Kucakta kavuşturulur)

  Yavaş, yavaş, parmakların tırmansın. (Parmaklar göğüsten yukarı doğru yürütülür.)

  Ağzını da aç ama, (Ağız açılır)

  Sakın elini koyma. (Eller arkaya saklanır.)
   

 18. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Bir saat var. (Elde saat tutuluyor gibi yapılır)

  Kulağıma koydum. (Kulağa götürülür.)

  Tik tak, tik tak! (Dinliyormuş gibi yapılır.)

  Şimdi oyun başlayacak, (Avuç içindeki saat yavaşça bir kenara bırakılır.)

  Şip şak, şip şak!
   

 19. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  EŞYA ADI YAZ:  Çocuğunuzla birlikte oynayabileceğiniz gibi sınıf içinde de oynanabilecek bir oyun bu.

  Önce bir harf söyleyin ve bu harf ile başlayan eşya listesi hazırlayın. Oyun eşya ismi olacak diye genelleştirilebileceği gibi, yemek, meyve, hayvan, ev eşyası gibi isimler yazdırılarak daha da özelleştirilebilir.
   

 20. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  AŞÇIBAŞI:  Sınıf içi yada evde oynayabileceğiniz bir oyun. Nasıl oynandığına gelince;

  çocuğunuza seçtiğiniz bir harf ile hangi yemek yiyeceğini sorun. ÖRN: "Öğle yemeğinde "S" harfi ile başlayan hangi yemekleri yersin?" diye sorun. Çocuğunuz "S" harfi ile başlayan bir yemek söylesin. Sıra sizde şimdi de çocuğunuz size aynı veya başka harfle başlayan sorular sorsun. Duraksayan veya yemek ismi bulamayan eksi alsın. En az eksi alan oyuncu birinci seçilsin.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Eğitici çoçuk oyunları Forum Tarih
Çocuklar İçin Eğitici Oyun Örnekleri Çocuk Oyunları 9 Nisan 2012
Mahmut Orhan Devecel Sihirli Kuklalar İle Eğitici Çocuk Şarkıları 2010 Albüm Tanıtımları 20 Mart 2010
Çocuklar İçin Eğitici Oyunlar/Trafik Kontrol Çocuk Oyunları 20 Ekim 2009
Türkiye haritası üzerine size verilen illeri yerleştirin - Çocuklar İçin Eğitici Oyun Çocuk Oyunları 20 Ekim 2009
Hangi Kapta Su Daha Fazla Çocuklar-Eğitici Oyun Çocuk Oyunları 28 Eylül 2009

Bu Sayfayı Paylaş