Eğerti Köyü Hakkında Bilgi Ilıca Erzurum

'Erzurum Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 17 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Eğerti Köyü Hakkında Bilgi Ilıca Erzurum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Eğerti Köyü Ilıca resimleri - Eğerti Köyü Ilıca hakkinda bilgiler  Eğerti, Erzurum ilinin Ilıca ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur. ancak kuymağı , lor dolması, bişisi meşhurdur. hasıtanın yanısıra ayran ası cok meshurdur.köyümüz erzurumun arazi bakımından en büyük köyüdür.köyümüzde dünyada hicbir yerinde bulunmayan bir bitki ceşitinin var olduğu bilkent üni. ecz. fak. tarafından tespit edilmiştir.Ayrıca AKSU yöresinde çıkan su 17 ülkeye ihraç edilecektir.bu su incelen sular icerisinde en sade sudur. göz ağrısına çok ii gelir. YUNUS KARATAŞ

  Coğrafya

  Erzurum iline 49 km, Ilıca ilçesine 35 km uzaklıktadır.KÖYÜMÜZ DİĞER KÖYLERDEN DAHA YEŞİL VE DAHA GÜZEL BİR GÖRÜNTÜYE SAHİPTİR.BİR ÇOK KÖYDE BULINMAYAN GENİŞ ORMANLIKLARA SAHİPTİR.HÜSEYİN GÜL.

  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. yaban elması, kuşburnu, çaşır, mantar, çiriş ve eşkının yeri sayılır.ayrıca birçok yabani meyvesi daha vardır(böğürtlen,aloç,ağum,zavur) yeraltı suları bol olup yaban ormanı çok fazladır. domuz, ayı ve kurt gibi yabani hayvanları içierisinde barındırır. piknik alanı olması dolayısıyla meşhurdur.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 403
  1997 324

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - yakup polat
  2004 - muzaffer deligöz
  1999 - muzaffer deligöz
  1994 - numan akpınar
  1989 -
  1984 -

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.
   

Bu Sayfayı Paylaş