Eğerci Köyü Savaştepe Balıkesir

'Marmara Bölgesi' forumunda DeMSaL tarafından 16 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Eğerci Köyü Savaştepe Balıkesir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Eğerci Köyü Savastepe Bilgileri - Eğerci Köyü Hakkında - Eğerci Köyü Tanıtımı - Eğerci Köyü Resimleri  İlçe: SAVAŞTEPE - İl: BALIKESİR


  Köy Muhtarı: HÜSEYİN ÇETİNKAYA


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:

  0 (266) 563 11 51

  Eğerci, Balıkesir ilinin Savaştepe ilçesine bağlı bir köydür. Batıda Minnetler ve İsadere, kuzeyde Karapınar, doğuda Beyköy, güneyde Akpınar ve Çiftlikdere ile çevrilidir. Köyün tek mahallesi İncirli'dir. İncirli köyün güneyinde olup Eğerci'ye göre daha alçaktadır.

  Köye özgü yemeklerinden bazıları şunlardır: Keşkek, topalak aşı, qulak aşı, hamur aşı, borana

  Coğrafya

  Balıkesir iline 40 km, Savaştepe ilçesine 18 km uzaklıktadır. Savaştepe'nin en yüksek mevkilerinden birinde yer almaktadır. Hatta, rivayetlere göre, köydeki bütün dereler Eğerci'den başka yönlere doğru akmaktadır bu yükseklikten dolayı.


  B. Eğercili Küçük Mehmet Efe Savaştepe’nin Eğerci köyünden olan Küçük Mehmet Efe, Bakırlı Saçlı Efe lakaplı Mustafa Efenin adamlarından biriyken Yunanlıların Ege bölgesindeki işgâlleri sırasında gruptan ayrılmış ve köyüne dönerek topladığı adamlarıyla dağa çıkmıştır. Savaştepe yöresinde çete olarak ün yapan Eğercili Küçük Mehmet Efe yörenin 29 Haziran 1920 tarihinde işgâlinden sonra Yunanlılara karşı yaptıkları vur kaç şeklindeki saldırılarıyla düşmana hayli zayiat verdirmiştir. Eğercili Küçük Mehmet Efe’nin çetesinden olduğu bilinen kişiler; Köyyeri’nden Kıltozluk, Yeni Mehmet, Donuscu, Müner’in Ahmet, Bitikler’dir. Dağlarda yaşayan çete, ihtiyaçlarını dağ köylerinden ya güzellikle ya da zorla temin ediyordu. Eğerci, Karapınar, İsadere köylerini içine alan araziyi mekan tutan çete, onlardan belirli süreler içinde paralar topluyordu. Mehmet Efe’den kurtulmak ve başına konan parayı almak isteyen Molla Osman, Karapınar, Eğerci ile Beyköy arasındaki ormanlık alanda birkaç yandaşıyla pusu kurar ve Küçük Mehmet’in anasını yakalayarak bağlar. Her zaman olduğu gibi Küçük Mehmet’in anası oğluna yemek getirmektedir. Küçük Mehmet Efe çaprazlama kuşandığı tüfeği ile gelmeyen anasını merak ederek yol boyu bakmaya gider. Molla Osman silahını ateşler ve Küçük Mehmet Efe’yi vurarak atından yere düşürür. Ölmediğini anlayınca kamasını çekip üzerine saldırır. Küçük Mehmet Efe “Elleme Molla Osman, ben bu yaradan ölmem” der. Ama Molla Osman kafasını keser ve Beyköy’den Akpınar’a getirir. Çok yakışıklı biri olan Küçük Mehmet Efe’nin kafasını kıl bir torba içinde Karacalar köyüne götürüp halka gösterirler. Daha sonra Savaştepe’de Yunan birliklerinin komutanına teslim edilir. Eğercili Küçük Mehmet Efe Destanı


  Çakmalayı buldular, Tomofili kurdular, Küçük Mehmet’i de Eğerci’de vurdular, İncirli’den geçtin mi? Yumurtalar piştin mi? Küçük Mehmet’in ölüsü Derelerde şiştin mi? İvrindi deresine, Kar yağdı meresine, Çok Yunanlı birikti, Küçük Mehmet’in kellesine, Kurşun atım delikten, Hekim gelsin beylikten , Varın söylen anama, Ben düştüm efelikten. Eğerci’nin taşları Kalem gibi kaşları Küçük Mehmet’i sorarsan Çetelerin başkanı Eğerci arasına Kar yağar deresine Çifte doktorlar gelmiş Küçük Mehmet’in yarasına

  İklim

  İklimi karasal iklimin tipik özelliklerini yansıtır. Kışlar sert geçmekte ve genelde her yıl kış mevsiminin belli periyotlarında yoğun kar yağışı gözlenmektedir. Kardan dolayı köyün yollarının kapanması çok sık görülen bir vakadır. Yaz ayları ise kurak geçmektedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 224
  1997 218

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ayrıca mevsimlik sebze ve meyve üretimi yapılmaktadır. Bu üretim yazları bahçelerin şebeke suyuyla sulanmasıyla gerçekleştiği için sadece tüketime yöneliktir. Ticari bir getirisi yoktur fakat köy halkının organik sebze ve meyve yemesine imkan tanımaktadır. Ekonomik olarak her hangi bir cazibesi olmadığından dolayı yeni evlenen gençler köyü terketmekte ve Savaştepe ilçe merkezi, Soma, Kırkağaç ve Balıkesir gibi şehir merkezlerine taşınmaktadır. Bu göç dalgası neredeyse otuz yıldır devam etmektedir. Bu yüzden şu anki nüfus hem azalmaktadır hem de yaş ortalaması olarak yükselmektedir.


  Tarım genel olarak buğday üretimine dayanmaktadır. Çavdar, arpa, yulaf ve fiğ gibi daha çok hayvan besiciliğine yönelik ürünler nispeten daha az yetişmektedir. Ayrıca yazlık denilen mısır, nohut, ayçiçeği (günebakan) yetiştirilmesi de yaygındır. Arazi engebeli ve sınırlı olduğu için tarım ticari getirisi olan bir ekonomik faaliyet değildir.


  Tarımda geçerli olan ticari değerden yoksunluk hayvancılık için de geçerlidir. İnek, Koyun ve keçi yetiştiriciliği (verilen sıraya göre) yaygındır. Köyün ekonomisine katkı yapacak bir ekonomik faaliyetten söz edilemez.


  Köyden dışarı (zeytin, pamuk, üzüm yetiştirlen Ege bölgesi) amele götürme faaliyetleri neredeyse köy kurulalıdan beri devam etmektedir. Bu açıdan köylünün dışarıyla irtibatı bu şekilde sağlanmıştır denebilir. Köyde kahvehane yoktur. Sosyal iletişim genelde köy odasında sağlanır fakat köy nüfusunun hayati derecede azalmasıyla bu türlü oturmalar da azalmıştır.


  Köylünün ihtiyacını giderebileceği bir bakkal dükkanı da yoktur. Daha önceden iki tane bakkal varken 2000'li yılların başında iki bakkal da kapanmıştır. Köye arabayla Savaştepe'den gelen bakkallar (eski çerçilerin görevi) köylünün günlük ihtiyacını karşılamasına imkan tanımıştır.


  Köyde bir kaç hanede olan büyük fırınlarda her hane haftanın belli günlerinden fırın sahiplerinden izin alarak ekmek yaparlar. Yaz sonunda Savaştepe'de fabrikaya verilen buğdayın karşılığı un olarak alınır. Bu un fırınlarda ekmek haline getirilir. Son yıllarda arabalı bakkalların köye gelemsiyle hazır ekmek alımı da artmıştır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - Hüseyin Çetinkaya
  1999 - Hüseyin Çetinkaya
  1994 - Hüseyin Çetinkaya
  1989 - Hüseyin Çetinkaya
  1984 - Hüseyin Çetinkaya
  1979 - Ahmet Zogu

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak köyde yeterli derecede öğrenci olmadığından taşımalı eğitimle öğrenciler Mecidiye Köyü'nde eğitim görmektedir. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalttır. Köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Ayrıca köyde 21 yıllık bir cami bulunmaktadır. Köyün daha önce cami olarak kullanılan binasının alt katı imam lojmanı, üst katı ise cami odası (köy odası)olarak kullanılmaktadır. Köy odasında Ramazan aylarında köy halkından bir kişi her gün yemek verir. Bu yemeğe qonak denir. .Aynı zamanda ADSL Internet hizmeti de köyde mevcuttur.  Köyde görev yapan cami imamlardan bazılarının adları:
  Bedri Oturan (2006-)
  Cengiz (Ramazan) Aygün
  Şahabettin Gezer
  Muhittin Solak
  İbrahim


  Köyde görev yapan öğretmenler:
  Fikret
  Fahri Kaynak
  Abdullah

  [​IMG]

  [​IMG]


  Kaynak : Yerel Net, vikipedi


  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Eğerci Köyü Savaştepe Forum Tarih
Eğercili Köyü Hakkında Bilgi Kandıra Kocaeli Kocaeli Tanıtımı 10 Haziran 2010
Eğerci Köyü Hakkında Bilgi Yayladağı Hatay Hatay Tanıtımı 10 Haziran 2010
Eğercili Köyü Terme Samsun Karadeniz Bölgesi 25 Nisan 2010
Eğercili Namık Kemal İlköğretim Okulu Bilgileri Kandıra Kocaeli Kocaeli Tanıtımı 6 Mart 2012
Sivas - Gemerek - Egerci Lisesi Liselerimiz 8 Temmuz 2010

Bu Sayfayı Paylaş