Eğer bunu da anlamadıysa

'İslami Kıssalar & Hikayeler' forumunda Mavi_Sema tarafından 27 Ocak 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Eğer bunu da anlamadıysa konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Eğer bunu da anlamadıysa

  Harun Reşid’in annesi Behlül Dânâ’ya gelerek, “Harun’a biraz nasihat et de adâletten ayrılmasın. Yoksa âhirette işi çok zor olacak” der.

  Bunun üzerine Behlül, bir gün Harun Reşid’e, “Uygun görürseniz biraz dolaşalım” der ve onu mezarlığa götürür. Tek tek mezarları göstererek, “Bak şu filanca idi, şu kadar malı vardı, şu kadar yıl yaşadı ve öldü. Şurada yatan da filanca idi, zamanının hükümdarı idi, şu kadar askeri, şu kadar da hazinesinde malı vardı. Şurada yatan kadın da zamanının en güzeli idi. Herkes ona sâhib olmak için can atıyordu. Sonunda biri ile evlendi, şu kadar çocuğu oldu ve şu kadar yıl yaşadı” der. Bu ve benzeri yer gösterme ve değerlendirmenin ardından eve dönerler. Harun Reşid’in annesi, “Behlül ile sohbet ettin mi, sana neler anlattı?” diye sorar. Harun Reşid, hayır dercesine annesinin sorusuna cevab vermez. Daha sonra annesi tekrar Behlül’e gelerek, “Oğluma ne zaman nasihat edeceksin?” diye sorar.O da şöyle cevab verir: “Ben ona nasihat ettim. Birlikte mezarlığa gittik. Ona bazı geçmiş kimseleri hatırlattım. Ölüm en büyük nasihattir. Eğer bunu anlamadıysa diğer söyleyeceklerimin de bir faydası olmaz.”
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Eğer bunu anlamadıysa Forum Tarih
Kuran'a göre bir insanı öldürmek neden bütün insanları öldürmekle eş değer kısaca Kuran'ı Kerim ve Tefsirleri 18 Şubat 2017
Kültürel değerlerimiz örneklerle kısaca Kültür ve Sanat Bölümü 6 Şubat 2017
Estetik değer taşıyan eser veya yapıtlara örnekler nelerdir? Eğitim Bilgileri 6 Aralık 2016
Türkiye'deki kültürel değerlere örnekler nelerdir? Türkiye Kültür Ve Tanıtımı 30 Kasım 2016
Beyin göçünü ülkemiz ve vatanseverlik açısından değerlendirir misiniz? Sorular ve Cevaplar 17 Kasım 2016

Bu Sayfayı Paylaş