Duygusal Zeka Nasıl Geliştirilir?

'Psikoloji' forumunda KaRDeLeN tarafından 12 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Duygusal Zeka Nasıl Geliştirilir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  DUYGUSAL ZEKANIZI GELİŞTİRMEK İÇİN NE YAPMALISINIZ ?


  1) DÜŞÜK DUYGUSAL ZEKA SİZİN SUÇUNUZ DEĞİL
  Duygusal zekanızın düzeyi büyüdüğümüz ortamla çok paraleldir. Mutlu bir çocuklukla çıkılan inşaat depreme dayanıklı olur. Duygusal zekanızın düşüklüğüne neden siz değil, sizi oluşturan faktörlerdir. Anne, babanız, hatta büyük anne ve dedeleriniz, çevre, yaşadığınız olaylar, geçirdiğiniz travmalardır.

  2) KENDİNİZİ TANIRSANIZ BAŞKALARINI ÇÖZERSİNİZ
  Duygusal zekanın gelişmesi için kişinin kendi duygularını çok iyi tanıması gerekmektedir. İnsanların olaylar karşısında gösterdikleri tepkileri doğru değerlendirmeye çalışın.

  3) YAŞADIKLARINIZDAN DERS ALIN
  Yaşanmış bir olay karşısında ?Ben haklıydım? deyip işin içinden sıyrılmayın, ?Ben suçluydum? deyip kıvrım kıvrım kıvranmayın. Terazinin bir kefesine kendinizi, diğerine karşı tarafı koyun. Tek tek değerlendirin; ?Ben ne yaptım, o ne yaptı?? Sadece kendi yaşamınızdan değil, başkalarının yaşamından da dersler çıkarın. Gözlemci olun.

  4) PROFESYONEL YARDIM ALMAKTAN UTANMAYIN
  Duygusal zeka kimi zaman kişinin kendi çabalarıyla ama çoğu kez bir profesyonelin yardımı ile geliştirilebilir. Yardım almaktan utanmayın.eğer bir psikologa başvurma gücünü kendinizde bulduysanız, yardımı tamamen reddedenlerden fersah fersah önde olduğunuzu unutmayın.

  5) DİNLEYEBİLMEK KONUŞMAKTAN DAHA ZORDUR
  Dinlemesini öğrenin, dinlemek konuşmaktan çok daha zordur. Sonra fikrinizi söyleyin. Küçük düşeceğim korkusu taşımayın, kendinizi diğerlerinden üstün görmeyin.

  6) DÜŞMANCA DUYGULARDAN KURTULUN
  Bir yada birden fazla insana haset duyabilir, farkında olmayabilirsiniz. Bu bir kıskançlık değildir. Onun kötülüğünü isteme halidir. Her insanın kötü yanları vardır; kötü yanınızı bir avcı gibi yakalamaya çalışın. Bulduklarınız size acı verse de zaman içinde ?pamuk? gibi olacaksınız.

  7) SINIRLAR NEREDE BAŞLAR VE BİTER, TARTIN
  Bir insanla iki günde samimi oluyorsanız kendinizden ve karşınızdakinden şüpheye düşebilirsiniz. Uzaktakilere mesafeli olun, yakındakilere teslim olun.

  8) MACERALI YOLLARI DEĞİL, GÜVENLİLERİ SEÇİN
  Özellikle aşk ilişkilerinde başarısız olanların düştükleri en büyük hatalardan biri sürekli heyecan peşinde koşmalarıdır. Oysa insan içgüdüsel olarak maceraya değil, güven dolu bir kucağa açtır? Haz aldığında güven duyduğunuzu birbirine karıştırmayın. İkisini aynı anda bulabiliyorsanız ne ala !

  9) EMPATİ GÜCÜNÜZÜ GELİŞTİRİN
  Kendinizi karşınızdakinin yerine koyun. Defalarca??Sana böyle yapılsa ne hissederdin?? diye sorun kendi kendinize. Davranışlarınızı düzeltmeye çalışın. Karşı tarafın sevgisini ve saygısını kazanacaksınız.

  10) HİÇBİR ŞEY SİHİRLİ DEĞNEK DEĞMİŞ GİBİ BİRDEN DEĞİŞMEZ
  Kendinizi değiştirmek ve duygusal zekanızı geliştirmek bir günde gerçekleşemez. Zaman ve emek ister. Onca çabadan sonra mükemmele ulaşmayı beklemeyin. Mükemmel yoktur; iyi vardır, daha iyi vardır. İnsanları kusurları ile sevin
   

 2. insanlar kendilerine bakarak başka birilerini tanımaya çalışır ama insan hiçbir zaman bilmişlikten yola çıkıpta güvensiz ve tazvsiyeesiz yola düşmemeli
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Duygusal Zeka Nasıl Forum Tarih
Bizim Duygusal Zekamız-Bizim Duygusal Zekamız Kitap Özeti Kitap Özetleri & E-Kitaplar 29 Ekim 2009
Duygusal zeka.. Psikoloji 16 Nisan 2009
Duygusal Zekanın Ölçümü Zeka Soruları ve Bilmeceler 30 Kasım 2008
Duygusal Zeka Puanınız Kaç? Psikoloji 16 Ekim 2008
Başarının Anahtarı: Duygusal Zeka Psikoloji 5 Ekim 2008

Bu Sayfayı Paylaş