''Duvara Karşı''nın operasının dünya prömiyeri yapıldı

'Magazin Haberleri' forumunda NeslisH tarafından 29 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  ''Duvara Karşı''nın operasının dünya prömiyeri yapıldı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Berlin (AA) - Tanınmış yönetmen Fatih Akın'ın 2004 yılında Berlin Film Festivali'nde ''Altın Ayı'' ödülünü kazanan ''Duvara Karşı'' adlı filminden operaya uyarlanan aynı isimli oyunun dünya prömiyeri Bremen kentinde yapıldı.

  Alman müzisyen Ludger Vollmer'in bestelediği operanın dünya prömiyeri, Bremen Tiyatrosu'nda çok sayıda davetlinin katılımıyla gerçekleşti. Yönetmenliğini Michael Sturm'un yaptığı ve başrollerini Şirin Kılıç ile Levent Bakırcı'nın paylaştığı oyunda, Bremen Operası sanatçılarından Can Tufan da iki rolde yer aldı. ''Duvara Karşı'' operasının en önemli özelliklerinden biri, sanatçıların hem Türkçe hem Almanca konuşmaları oldu. Diyalogların ve aryaların sözlerinin her iki dilde de slaytla
  gösterildiği oyunla ilgili olarak tenor Tufan, ''Bu bizim için çok önemli bir olay. Türkçe ilk defa Avrupa'da opera dili oluyor'' dedi.

  Orkestrada bağlama, zurna, kaval ve mey gibi Türk çalgılarının yer alması da bir operada ilk kez oluyor. Besteci Vollmer, 1986 yılından bu yana, ikisi opera olmak üzere çok sayıda besteye imza atmış bir sanatçı. ''Duvara Karşı'' filminden çok etkilendiğini ve 2005 yılında İstanbul'a gittiğini ifade eden Vollmer, ''Filmi görür görmez bunu nasıl sahnelerim diye düşündüm. Bu film ve tabii ki opera da bize, hangi milletten olursa olsun, insanın kendisini, kendi kimliğini aramasının macerasını anlatıyor'' şeklinde konuştu.
   

Bu Sayfayı Paylaş