Dutlupınar Köyü Ceyhan Adana

'Adana Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 3 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Dutlupınar Köyü Ceyhan Adana konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Dutlupınar Köyü Ceyhan - Dutlupınar Köyü resimleri - Dutlupınar Köyü hakkında - Dutlupınar Köyü tanıtımı Adana  İlçe: CEYHAN - İl: ADANA


  Köy Muhtarı: BEKİR BİTEN


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0 322 659 71 35

  Dutlupınar, Adana ilinin Ceyhan ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  köyün adı köy meydanın daki merkezdeki pınar ve çevresindeki dut ağacının çok olmasından dolayı dutlupınar adını almıştır.şu an o pınar köy halkına köy çeşmesi olarak hizmet vermektedir. yani pınar depo yapılarak çeşmeye dönüştürülmüş ve üzeri kapatılmıştır. sağlık açısından .

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri yörük örf ve adetlerine bağlı bir köydür. köyün tamamı yörüktür.şehir merkezine biraz uzak olduğundan dolayı hala özünden ödün vermemiş fazla dışarıdan katılım olmamasından dolayı eski adetlerine bağlıdırlar. geçim kaynağı tarım ve hayvancılık ana temel olsada yeni nesil sosyal imkânlardan yararlanabilmek için çevre sanayi bölgelerinde iş yapmaya büyük önem vermektedir.yani sosyal güvence ön pılana çıkmaktadır.

  düğünleri hala eski atalarımızdan gördüğümüz gibi .devam etmektedir.cuma günü bayrak kaldırma dediğimiz merasimle başlar cuma namazından çıkan cemaat düğün evine davet edilir.gelen köy halkına yemek ikram edilir .dualar okunur ve düğün merasimi başlar. genellikle davullu dediğimiz yani çalgı lı olur zaman zaman mevlüt ile yapılır.cumartesi kız evinde kına merasimi olur gelinin eline kına yakılır pazar günü kız evine gelin almaya gidilir ve gelin alınır oğlan evinde düğün sona erer.

  yemekleri .içli köfte,bulgur pilavı,analı kızlı ,mantı , dolma gibi ana menüden oluşur.tatlı olarak yemekyen sonra aşure ve sütlaç yenir.

  Coğrafya

  Adana iline 65 km, Ceyhan ilçesine 22 km uzaklıktadır.osmaniye organize sanayi bölgesinede 19 km civarındadır. köye sıfır otaban yolu geçmektedir. ve aynı zamanda osmaniye adana sınır bölgesi konumundadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 740
  2000 813
  1997 870

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır. kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi , Özgür Ansiklopedi

  Kaynak : yerel net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş