Dutlu Köyü Hakkında Bilgi Günyüzü Eskişehir

'Eskişehir Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 26 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Dutlu Köyü Hakkında Bilgi Günyüzü Eskişehir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Dutlu Köyü Günyüzü - Dutlu Köyü - Günyüzü - Dutlu Köyü Hakkında  Dutlu, Eskişehir ilinin Günyüzü ilçesine bağlı bir köydür.

  Köyümüz çok eski bir köydür,ne zaman kurulduğu belli değildir Sivrihisar’ın tarihi kitabından alınan bilgiye göre Etiler,Yunan ve Roma devirlerine kadar dayanmaktadır.Eski kayıtlara göre ismi TATLI’ dır.(önceleri Karaharmanlar ve Günerler mevkilerinde çok üzüm olduğundan bu isim verilmiştir)Daha sonraları ise DUTLU adını almıştır.Köyümüzde en eski olarak bilinenler arasında köyümüzün MİNARESİ’dir 1283 göç yılında yapılmıştır. Sıbyan mektepleri ilk defa köyümüzde 1140 senesinde Vovyuda Salih Paşa tarafından köyümüzde kurulmuştur.İlk muallim mektep hocasının dedesi Hafız Mehmet efendidir.(Vakıf defteri S.53)

  Kültür
  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.
  Köyümüz ESKİŞEHİR ili,GÜNYÜZÜ ilçesine bağlı DUTLU köyüdür.Köyümüzün üç tarafı dağlarla çevrili,sadece doğu tarafı açık dağ eteğinde küçük ve şirin bir köydür. Rakım: Köyümüz 31 ile32. Enlem,39 ile 40. Boylam arasındadır. Doğusunda Çardaközü köyü ile Eski Yazır köyü vardır. Batısında Kadıncık köyü ve Sadıkbağın köyü var. Güneyinde Gecek köyü ve Silibağın köyü vardır. Kuzeyinde Hamamkarahisar köyü vardır. Köyümüz 30 haneli bir köydür,dağ köyü olduğundan zirai tarıma elverişli fazla toprağı olmadığından şehre göç fazla olmuştur köyde yaşayanlar orta yaşlı ve yaşlılardır.Köyümüz Hamamkarahisar cardak kaplıcaları yolu üzeri köyümüze 5km uzaklıkdadır köy yolu yanından gecmekdedir

  İklim
  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 94
  1997 85

  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
  2004 - H. Tevfik Öztürk
  1999 - H. Tevfik Öztürk
  1994 -
  1989 -
  1984 -

  Altyapı bilgileri
  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Dutlu Köyü Hakkında Forum Tarih
Dutluca Köyü Hakkında Bilgi İnönü Eskişehir Eskişehir Tanıtımı 26 Ocak 2011
Dutlu Köyü Hakkında Bilgi Akören Konya Konya Tanıtımı 22 Ocak 2011
Dutlu Köyü Hakkında Bilgi Oltu Erzurum Erzurum Tanıtımı 17 Ocak 2011
Dutluca Köyü Harmancık Bursa Bursa Tanıtımı 5 Mayıs 2010
Dutluca Köyü Orhangazi Bursa Bursa Tanıtımı 5 Mayıs 2010

Bu Sayfayı Paylaş