Dut Faydaları Yararları

'Şifalı Bitkiler' forumunda Mavi_Sema tarafından 18 Temmuz 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Dut Faydaları Yararları konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Dut Faydaları Yararları

  Ağız kokusunu dut yiyerek giderin!


  Duttan yapılan pekmezin besin değeri yüksek bir yiyecek olduğu biliniyor. Dut; kansızlık, astım, bronşit, ülser ve benzeri mide hastalıklarını iyi ediyor. Bebeklerin gelişiminde de etkili olan dut; soğuk havalarda vücut direncini artırıyor. Ayrıca, sporculara ihtiyaç duydukları enerjiyi de sağlıyor. Uzmanlar; zekayı da geliştiren dutun yapraklarının ağız yaraları, salya ve ağız kokuları için başvurulan en etkili tedavi yöntemlerinden biri olduğunu dile getiriyor.


  [​IMG]
   

 2. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Dut'un Faydaları Yararları

  DUT:
  Meyveleri beyaz ve kara olan dutun barındırdığı vitamin ve minerallerin yanında mikrop öldürücü özelliği vardır. Ayrıca dutun yaprakları ipek böceklerini beslemek için de kullanılır.

  Dutun Faydaları: Vücuda kuvvet verir, kansızlığa iyi gelir. Ağız, bademcik ve boğaz iltihabı, diş eti hastalıkları ve öksürüğe karşı faydalıdır. Ateş düşürür. Karaciğeri kuvvetlendirir. Mide ve bağırsakların düzenli çalışmasına yardım eder. Özellikle yemekle birlikte yenildiğinde hazmı kolaylaştırır. Aç karnına yenirse kabızlığı giderir ve hatta ishal yapabilir, bağırsak kurtlarını düşürmeye de yardımcı olur.

  Dut Nasıl Kullanılır? Dut taze ve kuru olarak yenebilir. Ayrıca dutun şurubu, reçeli ve pekmezi yapılabilir. Dutun Yaprakları da kullanılır. Yaprakları kaynatılıp suyu içilirse kabızlığa iyi gelir. Dut kabuğu ve yaprağı kaynatılıp bunun suyuyla gargara yapılırsa diş ağrılarını dindirir. Dut şurubu mide ve bağırsak iltihaplarını iyileştirmeye yardımcı olur.

  [​IMG]
   

 3. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  EN SAĞLIKLI BESİN DUT


  [​IMG]
  Ekonomi dergisi Forbes, her kültür ve coğrafyada en yararlı besinin dut olduğunu yazdı. Baklagiller, süt ve et ürünleri ile kabuklu meyve de çok yararlı.
  Dünyaca tanınmış ekonomi dergisi Forbes, dünyanın en iyi besinleri listesini yayınladı. Diyet yapanlar için en yararlı olduğu belirtilen besinlerin başında dut geliyor. Dünyanın değişik bölgelerindeki insanların değişik gıdalar tükettiklerini hatırlatan dergi, "Ama bütün insanlar için faydalı olan besinler de var" ifadesini kullandı. Yapılan listede dünyada her kültür ve coğrafyada yararlı olduğu belirilen "evrensel" besinler şöyle sıralandı: 1. Dutsu meyveler (dut, çilek, böğürtlen vb.) 2. Baklagiller (Fasulye, nohut, mercimek vb.) 3. Taze süt ve süt ürünleri 4. Sadece ot yiyerek beslenen hayvanların eti. 5. Kabuklu meyveler (fındık, ceviz vb.) Haberde her kategorinin sağlık açısından en önemli özelliği ise şöyle sıralandı: 1. Dutsu meyveler tatlı olmalarına rağmen düşük şeker oranlarıyla vücuda çok yararlılar. Kalori açısından düşükler. Hafızayı güçlendirip kansere karşı da birebirler. 2. Baklagiller ise lifli yapılarından dolayı diyet için çok faydalı. İnsanlara tokluk hissi verip fazla yemekten alıkoyuyor. 3. Taze süt ve süt ürünleri ise protein sayesinde sağlık deposu işlevi görüyor. Kemikler, cildin tazelenmesi ve kansere karşı hücrelerin güçlenmesi açısından çok yararlı. 4. Kötü şöhretine rağmen etin ihmal edilmemesi gerekiyor. Etin içinde yer alan fosfor, demir ve bakır, A, D vitaminleriyle B vitamini bileşikleri beden için olmazsa olmaz besinler. 5. Kabuklu meyveler özelikle kalp sorunları çekenler için birebir. Kalp hastalıkları riskini düşürürler. Kolesterolü düşürmek için faydalılar. Bu listenin dışında elma, yeşil çay, soğan, sarımsak ve her türlü yeşil sebze de tüketilmesi gereken faydalı besinler olarak sıralandı.
   

 4. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Dutun Faydaları - Dutun Yararları

  Şifalı bitkilerden, Dut
  Dutgillerden olup birçok yerde yetişen bir ağaç ve bu ağacın, beyaz siyah, kırmızı, sarı, mor ve pembe renklerindeki meyvesine denir. Yazın ilk ayında olgunlaşm Aya başlar. Beyaz cinsi tatlı,. Siyah cinsi ise ekşi olur. Siyah Cinsin e “şam dutu” da denir. En iyisi tatlı ve büyük olanıdır. Dut ağıcının kabuğu, meyvesi, yaprakları ve kökü kurutularak baharat olarak kullanılır.
  Dutun bütün organlarında temizleyici ve yumuşatıcı özellikleri vardı.

  Dutun Özellikleri

  Olgunlaşmış beyaz dut ishal eder, ekşi veya olgunlaşmamış dut ise Kabızlık yapar. Beyaz dut taze kan yapar, şişmanlatır, gözenekleri açar, idrarı çoğaltır, Karaciğer için faydalıdır, böbrek yağlarını çoğaltır, dalağa iyi gelir, fakat mide için iyi değildir, midede hangi karışımla karıştırılırsa, hemen ona dönüşür, gaz yapar, şişkinlik verir, yan etkisi sirkeli Bal şerbeti ile giderilir. Dutun şırası da meyvesi gibi aynı özelliklere sahiptir.
  Karadut (ekşi dut) ise mide yanmasına söndürür, susuzluğu giderir, iştahı açar, yumuşatıcı özelliğiyle midedeki yakıcı karışımı giderir, tıkalı gözenekleri açar, fakat göğüs ve sinirler için iyi değildir, yan etkisi bal ile birlikte yenilerek giderilir.


  Dut Hangi hastalıklara iyi gelir
  Dut cinslerin in hepsi de, boğmaca ve bademcik hastalıklarına, boğaz ve dişeti şişliklerine, çiçek ve Kızamık hastalıklarına ve öksürüğe karşı gayet faydalıdır. Bu hastalıklar için, özellikle bal veya şekerle yapılmış dut şurubu daha da faydalıdır. Dutun öz suyunun kaynatılmış şırası, katılaşmadıkça bu konularda daha da kuvvetli etkiye sahidir. Olgunlaşmamış dut kurutulup dövülürse, yemeklerde sumak yerine ekşi maddesi olarak kullanırı.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Faydaları Yararları Forum Tarih
Bisikletin faydaları yararları kısaca Oyuncaklar ve Tanıtımları 2 Ekim 2016
Kedilerin faydaları yararları kısaca Kedi ve Köpekler 14 Ocak 2016
İkta sisteminin yararları faydaları kısaca Tarihi Bilgiler 21 Ekim 2015
Yumurtanın Yararları Faydaları Nelerdir Şifalı Bitkiler 23 Aralık 2013
Tiyatronun Yararları Faydaları İle İlgili Yazı Tiyatro ve Skeçler 22 Eylül 2013

Bu Sayfayı Paylaş