Duruş Bozukluğu - Duruş Bozukluğu Fıtık Yapıyor mu?

'Genel Sağlık' forumunda gül_üm tarafından 24 Temmuz 2010 tarihinde açılan konu

 1. gül_üm

  gül_üm Üye

  Duruş Bozukluğu - Duruş Bozukluğu Fıtık Yapıyor mu? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Duruş Bozukluğu - Duruş Bozukluğu Fıtık Yapıyor mu? -Risk Grupları  Birçok kişi düzgün duruşun sağlık açısından ne kadar önemli olduğunun farkında değil..


  Birçoğumuz doğru duruşun sağlığımız açısından ne anlama geldiğinin farkında değiliz
  . Bazen hastalıklardan kaynaklanan bu durum, kimi zaman kişinin alışkanlıklarının veya mesleğinin bir sonucu olarak da gelişebiliyor. Uzmanlar duruş bozukluğu olan kişilere egzersiz, ilerlemiş vakalara ise fizik tedavi öneriyor.

  Dik ya da doğru duruş, vücut yapısına yük ve stres binmesine engel oluyor
  .. Çanakkale OnsekizMart Üniversitesi, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon AnabilimDalı Başkanı Doç. Dr. Hürriyet Yılmaz, insanın ayakta dururken ve günlük faaliyetleri sırasında vücudunu yerçekimine karşı düzgün şekilde tutmasının normal duruş veya tıbbi deyimle postür olarak tanımlandığını bunu başarmanın ise her zaman sanıldığı kadar kolay olmadığını söylüyor.
  Bu durum kişiyi hastalıklardan koruyor, ağrı hissetmesini engelleyerek, yorgunluğun önüne geçiyor
  RİSK GRUPLARI


  Dik duruşun kemik, eklemve kas yanında sinir sistemi ve denge fonksiyonlarıyla sağlandığını belirten Yılmaz, duruş bozukluğunun çok sayıda sağlık sorunu ve hastalıkla ortaya çıkabildiği gibi bir hastalığa bağlı olmadan da meydana gelebileceğini belirtiyor
  . Yılmaz'a göre, özellikle vücut yapılarını egzersizle geliştiremeyenler, sürekli aynı pozisyonda duran büro çalışanları, öğrenciler, bilgisayar kullanıcıları ve şoförler ciddi risk taşıyor. Ayrıca karın kasları zayıf ve göbekli kişiler, iri göğüslü kadınlar, gebelikte dik duruşa dikkat etmeyenler ve ilerleyen yaşlarda kas aktivitesi azalmış yaşlılarda belirgin duruş sorunları gelişiyor.

  Doç
  . Dr. Yılmaz, düzeltilmeyen duruş bozukluğunun boyun, sırt ve bel ağrılarına, vücuttaki farklı kaslarda tutulmalara ve omuz hareketlerinde kısıtlılığa neden olduğunu belirtiyor. Ayrıca zayıf kaslar; boyun ve bel fıtığı nedeni olabiliyor. Kronik ağrı ise kişide depresyon ve anksiyete oluşumuna yol açtığı için iş verimini düşürüyor.

  DÜZELTMEK MÜMKÜN

  Duruş bozukluğunu düzeltmek için kişinin otururken, ayakta dururken ve iş yaparken doğru olan pozisyonu öğrenmesi ve uygulaması gerekiyor
  . Ayrıca doğru duruş için çok önemli olan sırt-bel kasları, omuz kasları, karın ve bacak kaslarını güçlendiren egzersizler, yüzme ve pilates öneriliyor. Bazı ilerlemiş vakalarda ise bu hastaların fizyoterapi ve rehabilitasyon programına alınmaları gerekiyor.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Duruş Bozukluğu Duruş Forum Tarih
Duruş Postür Bozukluğu Hakkında Sebebi Ve Tedavisi Nedir ? Nasıl Oturmalıyız ? Genel Sağlık 6 Ocak 2009
Dürüst olmak gerekirse ilk çağlarda hayat daha güzeldi diyen biri haklı mıdır? Sorular ve Cevaplar 18 Ocak 2017
Doğruluğun ve dürüstlüğün faydaları kısaca Islam'da Ahlak ve Sıfatları 24 Şubat 2016
Doğruluk ve dürüstlük ile ilgili atasözü ve deyim Atasözleri & Deyimler 24 Şubat 2016
Dürüstlük ile ilgili yazı kompozisyon Makaleler-Denemeler 7 Eylül 2015

Bu Sayfayı Paylaş