Durmuşlu Köyü Kozan Adana

'Adana Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 3 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Durmuşlu Köyü Kozan Adana konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Durmuşlu Köyü Kozan - Durmuşlu Köyü resimleri - Durmuşlu Köyü hakkında - Durmuşlu Köyü tanıtımı Adana  İlçe: KOZAN - İl: ADANA


  Köy Muhtarı:


  Muhtarlık Erişim Bilgileri: bilgi yok

  Durmuşlu, Adana ilinin Kozan ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Durmuşlu köyü kozan ilçe merkezine 5 km´lik mesafede olup Kozandan Feke istikametine giderken Kozan Barajı kenarında yer almaktadır

  Köy halkının bir kısmı Baraj yapımıyla Adana ve Kozan'a yerleşmiştir. Köyün isminin köyün ilk kuruluş yıllarında ileri gelenlerinden Durmuş adında birinden aldığı sanılmaktadır.Köy halkı Arablar olarakta bilinmektedir.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

  Coğrafya

  Adana iline 70 km, Kozan ilçesine 5 km uzaklıktadır. Dumuşlu Köyü İlk kurulduğu yıllarda Kozan Barajının kurulduğu yerde iken barajın kurulmasından sonra köy halkının bir bölümü çevre ilçe ve illere göçederken çoğunlugu Kozan Barajının çevresine yerleşmiştir köyün çevresi dağlık ve tepelik arazi kesiminden oluşmaktadır. Bitki örtüsü Akdeniz iklimine bağlı olarak makidir Köyün arazisinde çoğunluk olarak Keçiboynuzu(harnup)zeytin ve çam ağaçları görülmektedir.köy aydınlılardan oluşmaktadır bir aydınlı köyüdür.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Yazlar kurak ve sıcak kış ayları yağışlı geçmektedir.Köyde kar yağışı görülmemektedir.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2009 500
  2000 275
  1997 350

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Durmuşlu köyünde tarım ürünü olarak Buğday,Arpa ve Bahçe tarımıyla uğraşanlar ise Portakal,Mandalina ve Limon üreticilği ile uğraşmaktadır.Hayvancılık olarak büyükbaş hayvancılık ve azda olsa Kıl keçisi yetiştiriciliği yapılmaktadır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


  == Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - Vejdi Çelik
  2004 - Vejdi Çelik
  1999 - Abdullah İmen
  1994 - Abdullah İmen
  1989 - Hüseyin Ölmez
  1984 - Hüseyin Ölmez

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi vardır ancak ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  Kaynak : Vikipedi , Özgür Ansiklopedi

  Kaynak : yerel net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Durmuşlu Köyü Kozan Forum Tarih
Karadurmuşlu Köyü Hakkında Bilgi Kırıkhan Hatay Hatay Tanıtımı 10 Haziran 2010
Durmuşlu İlköğretim Okulu Kozan Adana Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 21 Temmuz 2010
Durmuşlu Dağılçak İlköğretim Okulu Kozan Adana Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 21 Temmuz 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş