Durgun Elektriğin Teknolojide Kullanımı

'Genel Bilgi (Elektrik)' forumunda Siraç tarafından 12 Haziran 2009 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Durgun Elektriğin Teknolojide Kullanımı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Durgun Elektriğin Teknolojide Kullanımı
  Durgun (statik) elektrik genellikle rahatsız edici bir olgu olarak düşünülmesine rağmen endüstride faydalı ve önemli alanlarda kullanılır. Örneğin bazı fotokopi makineleri ve lazer yazıcılar durgun elektrikle yüklenen silindir şeklinde bir ‘drum’ aracılığıyla baskı yapar. ‘Drum’ın üzerinde kağıda basılacak yerler yüklenir ve mürekkep parçacıkları yüklü yüzeye yapışır. Basılacak metin, mürekkeplenmiş ‘drum’ aracılığıyla kağıda basılır. Burada mürekkep parçacıklarının ‘drum’a yapışmasını sağlayan mekanizma küçük kağıt parçalarının durgun elektrikle yüklenmiş plastik bir tarağa yapışmasını sağlayanla aynı mekanizmadır.

  Ayrıca durgun elektrik filtreleme aracı olarak da kullanır. Endüstriyel tesislerin bacalarında havaya karışması istenmeyen küçük parçacıklar yüklenir ve bacadan çıkış yolları üzerinde ters yükte bir filtreye elektriksel çekim kuvveti nedeniyle yapışırlar. Benzer şekilde çalışan ev kullanımı için üretilmiş hava temizleyiciler de vardır. Yine benzer bir uygulama statik olarak yüklenebilen parçacıklarla yüklenemeyen parçacıkların oluşturduğu karışımların ayrıştırılmasıdır. Önce bütün karışım durgun elektrikle yüklenir, ki bu yüklemeden parçacıklardan sadece bir türü etkilenir, ve yüklü parçacıkların yapışacağı bir yüzey aracılığıyla karışım birbirinden ayrılır.

  Durgun elektrikle yüklü parçacıklar bir yüzeye mekanik olarak uygulandıklarından daha ince ve düzgün bir dağılımla yapışırlar. Bu özellik sebebiyle araba, buzdolabı gibi ürünler statik olarak yüklü boya parçacıklarıyla boyanır. Parçacıklar elektriksel çekim nedeniyle yüzeye yapışır ve boya kuruduğunda düzgün bir yüzey elde edilir. Benzer bir üretim süreci zımpara kağıdı üretiminde de kullanılmakta, kağıt üzerindeki parçacıkların yönelimini ve aşındırıcı yüzeyin kalınlığını mekanik üretimde mümkün olmayan bir şekilde ayarlayabilmektedir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Durgun Elektriğin Teknolojide Forum Tarih
Durgun Cisimlerin Üzerine Etki Eden Kuvvetler Konu Dışı Başlıklar 18 Kasım 2013
Durgun Cisimlerin Üzerine Hangi Kuvvetler Etki Ediyor Konu Dışı Başlıklar 15 Kasım 2013
Durgun Piyasalarda Pazarlama Nasıl Yapılır Diğer Mesleki Bilgiler 11 Ocak 2012
Harun Durgun Kimdir - Harun Durgun Biyografisi Biyografi & Otobiyografi 6 Temmuz 2011
Akıllara Durgunluk Vermek Deyiminin Anlamı Nedir Atasözleri & Deyimler 4 Temmuz 2011

Bu Sayfayı Paylaş