Durasılar Köyü Bigadiç Balıkesir

'Balıkesir Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 19 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Durasılar Köyü Bigadiç Balıkesir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Durasılar Köyü Bigadiç Bilgileri - Durasılar Köyü Hakkında - Durasılar Köyü Tanıtımı -Durasılar Köyü Resimleri

  İlçe: BİGADİÇ - İl: BALIKESİR

  Köy Muhtarı: Hüseyin DENİZ


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:

  (0 266) 645 42 43

  Cep Telefonu:

  0 537 584 66 14


  Balıkesir
  Bilgiler
  Nüfus 493 (2000)
  Rakım 700 metre
  Koordinatlar 39°24′0″K, 28°14′0″D
  Posta Kodu 10440
  Alan Kodu 0266
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
  İl Balıkesir
  İlçe Bigadiç
  Web Sitesi

  Durasılar, Balıkesir ilinin Bigadiç ilçesine bağlı bir köydür.
  Tarihi

  Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.Ormana dayanan adalı köyü komşuluğuyla adalı deresinde yer alan tarihi un değirmenleri mevcuttur.halen de bulunmaktadır. Köy kurtuluş savaşı sırasında bir süre Yunan işgalinde kalmıştır.

  1956 yılında köyde bulunup İstanbul Arkeoloji Müzesine teslim edilen Durasılar Definesi nden eski bir yerleşime yakın olduğu anlaşımaktadır. Definede Bazi Kyzikos, Mysia, Ephesos, Samos ve Rodos parası ve 100 adet Pers sikkesi bulunmaktadır.

  Kültür

  Köy halkı gelenek göreneklerine çok bağlıdır. Kadınlar önlerine önlük takarlar bellerine kuşak bağlarlar. Genellikle kendi aralarında kız alıp verirler. Düğünler Cuma günü başlayıp Pazar günü sona erer. Pazartesi günü geline pulu gelin elbisesi giydirilerek Okman çesmesinin başına götürürler. Bulandırılmış olan çeşme oluğundan geline tarak ya da çakı çıkarttırırlar. Tarak çıkarsa kızı, çakı çıkarsa oğlu olacağına inanırlar. Daha sonra çocuklara çörek dağıtırlar. Köyün yemekleri hakkında bilgi olmamakla birlikte dibek taşında dövülen(ezilen) keşkek yemeği bigadiç içinde meşhurdur.

  Coğrafya

  Balıkesir iline 53 km, Bigadiç ilçesine 17 km uzaklıktadır. Kuzey doğusunda Kıran Tepesi, güneyinde Kobaklık Tepesi, güney doğusunda Ballık Tepesi vardır. Bu tepelerle çevrili yarı geniş vadide kurulmuştur. Yerleşim yeri kayalıktır.

  İklim

  Köyün iklimi, [akdeniz iklimi

  etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  [[2010 da ise1050 olarak artma göstermektedir kargın köyünden 1 kat büyük bir köy olup bigadiç in 2.güzel köyüdür
  2000 493
  1997 590

  Ekonomi

  Köy bir orman köyüdür . Meşe ve çam ormanları çoktur . Yapılan bilinçsiz kesimlerle orman alanları daralmaktadır . Köylülerin odun kömürü yapması için meşe kesimleriyle büyük bir kıyım yaşanmaktadır . Kaçak olarak yapılmakla birlikte Durasılar Mangal Kömürü tanınmış ürünlerindendir.

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyde tarım daha çok kurak yapılmaktadır . Tütüncülük en büyük gelir kaynağıdır . Bunun yanı sıra buğday , domates , biber , patlıcan , ayçiçeği , gibi ürünler yetiştirilmektedir . Köyde hayvancılık da önemli yer tutmaktadır . Süt inekçiliği çok yapılmaktadır .Bir tane süt toplama merkezi ve köy kooperatif bulunmaktadır. Köyde inek, koyun , keçi , kümes hayvanları beslenmektedir. Köyde 50 ‘ yi aşkın otomobil , 70 ‘ in üzerinde traktör vardır
  .
  Altyapı bilgileri

  Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köye elektrik 1981 yılında gelmiştir . Her evde elektrik vardır . Hemen hemen her evde televizyon ve radyo vardır . Uydu alıcısı da çoktur . Telefon kullanımı da çok yaygındır . Telefon santralı Kargın Köyündedir . Köyün ulaşımı Bigadiç’e 18 km , Kargın’a 4 km , Adalı’ ya 6 km, Yağcıbedir’e 4,5 km yol ile sağlanmaktadır. Bigadiç – Durasılar bağlantısı Kargın üzerinden asfalt ,Yağcıbedir üzerinden stabilizedir.

  Eğitim ve Sağlık

  Köyde, ilköğretim okulu vardır. Köyün yerleşimine göre okul biraz daha dışarıda kalmıştır . 1940 yılında okulsuz olan köye tutulan bir eğitmenle köy odasında eğitim- öğretime başlanmıştır. 1949 yılında iki derslik , bir öğretmen lojmanından oluşan ahşap okul yapılmıştır . 120 öğrenciyle eğitim öğretim yapılmıştır. Bu günkü okul ise 1968 yılında yapılmış olup 2 derslik, tek – çift öğretmenle hizmet vermiştir. Köyde okuma yazma oranı % 98 ‘ dir . Köyde taşımalı eğitimden de yararlanılmaktadır. Okulun 6-7-8. sınıf öğrencileri Bigadiç Merkez 75. Yıl Eti Holding İlköğretim Okuluna taşınarak orada eğitim öğretime devam etmektedirler. Köyde yetişmiş önemli kişiler arasında Kadir Hasköy'ün öğrencilerinden Uludağ Üniversitesi Atom Profesörü Mehmet Kırbıyık, ODTÜ Fizik Profesörü Halil Kırbıyık yer almaktadır. Ayrıca çok sayıda doktor,astsubay, polis, imam, öğretmen yetişmiş olup yurdun dört bir yanında görev yapmaktadır. Köyde lise mezunu çoktur.

  Köyde Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur.  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Durasılar Köyü Bigadiç Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş