Durak Köyü Karaisalı Adana

'Adana Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 3 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Durak Köyü Karaisalı Adana konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Durak Köyü Karaisalı - Durak Köyü resimleri - Durak Köyü hakkında - Durak Köyü tanıtımı Adana  İlçe: KARAİSALI - İl: ADANA


  Köy Muhtarı: ALİ ŞEN


  Muhtarlık Erişim Bilgileri: bilgi yok

  Durak, Adana ilinin Karaisalı ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün adı durak istasyonundan geldigi biliniyor.

  Kültür

  Durak köyü büyüklerimizin anlattıklarına göre üç yüzyıl kadar önce kuruldu.Yörük aşiretleri buraları ‘kışlak’ olarak kullanıyorlardı. İlk yazda da Toroslara yaylalara çıkıyorlardı.Bu yaylalar Gömmece’den, Keşli’den başlar Tekir, Pozantı , Ulukışla’ya kadar devam eder.

  19. Yüzyılın ortalarına doğru (1850 lerden itibaren ) şimdiki eski köyün olduğu yerde evler kurmaya başladılar.Eski köyün yeri yüksek, havadar, fazla çamur tutmayan bir topraktı.’Çatal kuyu ve Demirli kuyudan su sağlanıyordu.’ Yeni kuyu 1950 lerde yapıldı. Çok sıkışılırsa bir saatlik mesafede Çakıt suyu vardı.

  Ayrıca Çankaşı’nda bir çanları Hankaşı’nda da bir hanları vardı.Ben 1949’dan bu yanını hatırlarım.15 -20 hane Çankaşı’nda bir o kadar da Hankaşı’nda vardı.Erezderesi’nde de 2-3 hane bizim köyün mezralarıydı.

  1950 li yılların Durak köyü 100 hane kadar ,okulu camisi olan kalabalık, canlı bir köydü.Üç tane kahvehanesi,bakkalları,sık sık gelip giden çerçileri vardı. Abdullah Kahya’nın kahvehanesinde köyün tek radyosu dinlenirdi.Çatıda dönen büyük bir pervane bataryayı doldurur radyoya elektrik sağlardı.

  Köyün istasyonu 4 km. uzaklıkta Adana Ulukışla demiryolu üzerindeydi.Üçkavak durağı ellili yıllarda yapıldı.(İkinci Dünya Savaşı yıllarında askerlik yapan, 3-4 yıl izin dahi kullanamayan babam Koç Ali ile Ali Çavuş’un Durak istasyonuna inince hasretle eğilip toprağı öpüşleri köylülerimizce anlatılırdı.)

  Köylüler resmi işler dışında ihtiyaçlarını karşılamak için Karaisalı’dan çok Tarsus ve Adana’ya giderlerdi.Biz şehir sözü geçince Tarsus’u anlardık.Hatta ben 9-10 yaşlarındayken babamla Tarsus’a bir tosun götürüp sattığımızı ıhtiyaçlarımızı alıp döndüğümüzü gayet iyi hatırlıyorum tabii at ve eşekle.

  Yine 1950 li yıllarda biz ilkokulda okurken köyde toprak kayması (heyelan) oldu.Koca dere ile köyün en kuzeyindeki bizim ev arasından doğuda kalan kısım 50 cm. çökmüştü.Daha sonraki yıllarda burada kalan evler devlet yardımıyla Kelebek’e taşındı.Bizler de Çankaşı mezrası ile birlikte 1958 yılında Kelebek’e yerleştik.Kelebek’te karakol, fırın,demirci,Hadi Emmi’nin kendi kurduğu motor değirmeni,Çırçır fabrikası,demiryolu çavuşlarının lojmanları ve kahvehaneler vardı.Orta çeşme devamlı akar evlere su ordan taşınırdı,hayvanlar ordan sulanırdı.Daha sonra Tarım Kredi Kooperatifi de geldi.

  Kelebek artık cazip bir yer haline gelmişti.
  Etraf köyler Murtçukuru,Akgedik,Yeniköy,Bucak Demirçit Çavuşlu hatta Bozcalar köylüleri gündüzleri hep kelebek’e gelirlerdi.Diyebilirim ki yöremin insanlarını ben orada tanıdım ve sevdim,yöremizin kültürünü orada öğrendim ve sevdim.

  Kaynak: SERVET YILDIRIM – Mart 2008 (Emekli Öğretmen)

  Coğrafya

  Adana iline 75 km, Karaisalı ilçesine 25 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 455
  1997 399

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Durak köyünün 1 km. güneyinde Eski Durak mah.500m.kuzeyinde Merkez durumunda bulunan Kelebek mah.3km.kuzeyinde Hankaşı mah.4km doğusunda ise Erezderesi mah.vardır.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi , Özgür Ansiklopedi

  Kaynak : yerel net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Durak Köyü Karaisalı Forum Tarih
Kösedurak Köyü Hakkında Bilgi Balışeyh Kırıkkale Kırıkkale Tanıtımı 24 Ocak 2011
Durak Köyü Hakkında Bilgi Derebucak Konya Konya Tanıtımı 22 Ocak 2011
Şendurak Köyü Hakkında Bilgi Oltu Erzurum Erzurum Tanıtımı 17 Ocak 2011
Esendurak Köyü Hakkında Bilgi Tortum Erzurum Erzurum Tanıtımı 17 Ocak 2011
Yeşildurak Köyü Hakkında Bilgi Diyadin Ağrı Ağrı Tanıtımı 15 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş