Dumlusu Köyü Hakkında Bilgi Of Trabzon

'Trabzon Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 17 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Dumlusu Köyü Hakkında Bilgi Of Trabzon konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Dumlusu Köyü -Dumlusu Köyü Of -Dumlusu Köyü Hakkında -Dumlusu Köyü Resimleri
  İlçe: OF

  İl: TRABZON

  İle Uzaklığı: 57 km

  İlçeye Uzaklığı: 5 km

  Rakım: 200 m

  Dumlusu, Trabzon ilinin Of ilçesine bağlı bir köydür.

  Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur. eski adı mahallelerindende anlaşılacağına göre KİLİNDA MAVRAN'dır.İki mahalleden oluşmaktadır KİLİZA+KALENCİLİ Yeni adı Dumlusu anlamı suyu bol demek.

  Köyün gelenek ve görenekleri Osmanlı kültürüne dayanmaktadır. Yemekler bakımından ise öz karadeniz yemekleri mevcut. Örnekleyecek olursak lahana vurma,ğuliya(lahana haşlama),lahana sarma,kabak malezi(fasülyeli veya süt ile yapılabilir)karadenizin vazgeçilmezi hamsi, patiska yemeği(fasülye kabuklarından yapılır),fasülye turşusu,bezirkenaşı(mısır ekmeğiyle suda turşu veya peynirle yapılır),çumur (mısır ekmeği ile peynir ve tereyağı kariştırılarak yapılır),kavut(kavrulmuş buğday unu tereyağlı şeker şörbeti ile yapılır),gibi öz karadeniz yemekleri sayılabilir.


  Trabzon iline 57 km, Of ilçesine 5 km uzaklıktadır.

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayayanur söylense de asıl ekonomi gurbetçiliğe dayanır. Köy nufusunun 3/4' ü dışarıdadır. Kalan nufusun bir çoğu çay fabrikalarına çalışır veya memurdur.Köyün üniversite eğitim düzeyi son 20 yılda büyük artış göstermiştir.

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur.Her hane kanalizasyonunu tarlasında kuyu açarak hallatme yöntemine gitmiştir. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  [​IMG]

  Köyünüze Ait Resim Ve Bilgileri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş