Dumlupınar İlköğretim Okulu Merkez Muğla

'Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız' forumunda SeLeN tarafından 31 Ekim 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Dumlupınar İlköğretim Okulu Merkez Muğla konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Dumlupınar İlköğretim Okulu Hakkında - Dumlupınar İlköğretim Okulu Tanıtım - Dumlupınar İlköğretim Okulu Resimleri - Dumlupınar İlköğretim Okulu İletişim  [​IMG]

  Dumlupınar İlköğretim Okulu Hakkında Bilmek İstedikleriniz :

  Muğla-Merkez Dumlupınar İlköğretim Okulunun tarihçesi Merkez ilçedeki diğer onbir ilköğretim okuluna nazaran en eski olanıdır.

  Bu okul 1899 yılında Muslihittin mahallesinin Sekibaşı sokağında eski bir binada öğretime başlamıştır ve on yedi yıl süreyle bu minvalde faaliyetine devam etmiştir.

  Osmanlı hükümdarı Sultan 2.Mahmut zamanından kalma olduğu bildirilen ve Mutasarrıf Müştak Bey tarafından 10.000 Altın sarf edilerek tamir ve tanzim edilen, Recai Güreli caddesi üzerindeki eski Turgut Reis Lisesi, bu günkü Kız Meslek Lisesi binasının 1916 yılında tamamlanmasıyla, Okulumuz, bu binanın alt katına taşınarak 1916-1917 ders yılında Erkek Numune mektebi adı altında hizmetine devam etmiştir.

  1925-1926 Ders yılında Erkek Numune mektebi adı kaldırılarak 1.Mektep adını alan Okulumuz 1935 yılına kadar aynı binada Eğitim-Öğretim faaliyetlerini sürdürmüştür.

  1935-1936 Ders yılında ise, şimdiki Ticaret Lisesi binasının yerinde bulunan Eski Sanat Mektebinde öğretim veren Sakarya ilkokulu ile birlikte, ancak 1.Mektep adını koruyarak öğretime devam etmiştir.

  Bu okul binasının tamamının Erkek Sanat Enstitüsüne verilmesiyle önceden gelmiş olduğu Kız Meslek Lisesi binasının alt katına geri dönmüştür.

  01.01.1950 yılında yapılan okulların adlandırılması çerçevesinde 1.Mektep Dumlupınar İlkokulu adını almıştır.1953-1954 Ders yılında faaliyet gösterdiği binanın, orta okulun liseye çevrilmesi nedeniyle tamamının Turgut Reis Lisesine tahsis edilmesi sonucu, Okulumuz Atatürk ilkokulu binasına taşınmış olup, 4 yıl 2 ay süreyle bu okul binasında çiftli öğretim yapmıştır.

  Şimdiki Dumlupınar’ın temeli Muğla belediyesinden satın alınan arazide 380.000TL. keşif bedeli ile 10 Nisan 1955 tarihinde atılmıştır. 3 yıl 7 ay süren inşaat çalışmaları sonucunda Dumlupınar İlkokulu 08 Aralık 1958 tarihinde 10 derslikli bir ilkokulu olarak Eğitim ve öğretime açılmıştır.

  Okul binasının yapılması ve kendi binasında öğretime devam etmesi, zamanın valisi, Milli Eğitim Müdürü ve Okul Müdürü Esat CANER’in özverili çalışmalarıyla mümkün olmuştur.

  34 Yıl Dumlupınar İlkokulu Başöğretmenliğini yaparak 12.09.1972 tarihinde emekli olan Esat CANER’in bu okula çok büyük emekleri vardır.

  Eğitim-Öğretim faaliyetleri çerçevesinde Muğla ilinin ilk ve tek mehter takımı okul öğretmeni Necmi YENER tarafından kurulmuş ve uzunyıllar Muğla’nın gururu olmuştur. Geçmişte Dumlupınar ilkokulu ile özdeşleşmiş olan Mehter 1980 yılında çeşitli mulahazalarla lağvedilmiştir.

  1980 Yılında büyük bir onarımdan geçirilen okul binasının tuvaletleri, 28.000.000TL. keşif bedeli ile bilahere tamir ettirilmiştir.

  Kurulduğu günden beri soba ile ısıtılan okul binası 1995 yılında kalorifer sistemine kavuşturulmuştur.

  Dumlupınar ilkokulu 1997-1998 Öğretim yılında 4306 sayılı yasa gereği ülke genelinde “8 yıllık kesintisiz zorunlu ilköğretim” uygulamasına geçilmesiyle birlikte ilk 6. sınıfını açmış ve Dumlupınar ilköğretim okulu adını almıştır.

  Öğrenci yoğunlu nedeniyle 1977-1978 öğretim yılından itibaren çiftli öğretim uygulanmak zorunda kalan okulun, 8 yıllık ilköğretim uygulaması sonucu daha da artan yükü, ek derslik ilavesini gündeme getirmiştir.

  Başöğretmen Esat CANER’den 24 yıl sonra, ikinci kurucu Okul Müdürü olma onurunu taşıyan Okul Müdürü Suat KIVRAK’ın da yoğun gayretleri sonucunda 51 milyar bedelle mevcut binanın kapasitesi 2 katına çıkarılmış olup bu çalışmalarda Devlet ödeneği yanında gönüllü vatandaş desteği de sağlanmıştır.

  Okulumuzda 1998 Yılı Temmuz ayında başlatılan söz konusu ek derslik inşaatları çok kısa bir sürede tamamlanarak, Şubat 1999’da Eğitim-Öğretim faaliyetlerine A tipi, 20 derslikli ve normal öğretim uygulayan bir ilköğretim okulu olarak devam edilmiştir.

  Böylece 20 yıl süren çiftli öğretim sona ermiş ve Dumlupınar İ.Ö.O. yeni çehresiyle ve geçmişe yaraşır bir performansla, misyonuna uygun olarak hizmetine devam etme imkanına kavuşmuştur.

  Halen 30 Öğretmen ve 650 öğrenci ile Eğitim-Öğretim faaliyetlerine devam edilmekte olan Okulumuz da tek ve değişmez hedef;

  Kendisine teslim edilen taze beyinleri; Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ilkeleri ve Türk İnkılapları ışığında,

  Türk Milli Eğitiminin ve İlköğretimin genel ve özel amaçları doğrultusunda,

  Ailesini, Vatanını, Milletini ve Bayrağını seven koruyan ve yüceltmeye çalışan,

  Evrensel İnsani değerlere inanmış, hür düşünceli ve çağdaş yaklaşımları benimsemiş, Türk Kültürünü özümsemiş, çalışkan ve üretken bireyler olarak yetiştirmektedir.

  Dumlupınar İlköğretim Okulu Bilgileri ve iletişim Adresleri :

  Okulun Bulunduğu İlçe: Merkez
  Okulun Telefonu: 252 214 12 11
  Okulun Faksı: 252 212 47 20
  Okulun Adresi: Emirbeyazıt Mah. Çamlık Sk. No:1
  Okulun Web Adresi:
  http://www.dumlupinar48.com/
  Okulun E-Posta Adresi: bilgi@dumlupinar48.com
  Okulun Müdürü:
  Okulun Ulaşım Bilgileri:
  Metropol İçi / Dışı : İçi
  Ulaşım Durumu : Karayolu
  Lojman Durumu: Yok
  Bölgedeki Kiralık Konut Durumu : Sıkıntı Yok


  Dumlupınar İlköğretim Okulu Resimleri :

  [​IMG]

  Kaynak : webrehberi.biz - okulweb.meb.gov.tr - www.meb.gov.tr

  Okul Hakkında Daha Fazla Bilgi İçin Tıklayınız
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Dumlupınar İlköğretim Okulu Forum Tarih
Dumlupınar İlköğretim Okulu Bilgileri İnegöl Bursa Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 27 Nisan 2012
Dumlupınar İlköğretim Okulu Bilgileri Gölcük Kocaeli Kocaeli Tanıtımı 8 Ocak 2012
Dumlupınar İlköğretim Okulu Bilgileri Nallıhan Ankara Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 1 Aralık 2011
Dumlupınar İlköğretim Okulu Bilgileri Keçiören Ankara Ankara Tanıtımı 13 Ekim 2011
Dumlupınar İlköğretim Okulu Bilgileri Gebze Kocaeli Kocaeli Tanıtımı 7 Ekim 2011

Bu Sayfayı Paylaş