Duble paça nasıl yapılır, pantolon paçası nasıl yapılır?

'Hobiler Ve Videolar' forumunda Eylül tarafından 23 Temmuz 2011 tarihinde açılan konu

 1. Eylül

  Eylül Site Yetkilisi Editör

  Duble paça nasıl yapılır, pantolon paçası nasıl yapılır? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Duble paça nasıl yapılır? pantolon paçası nasıl yapılır?paça nedir?duble paça nedir?

  Pantolon dünyasında duble-paça arada sırada moda olur. Duble-paça demek pantolonun en altında, ayakkabıya değen kısmında, kumaşın katlanarak dikilmesi yani 2-3 santimetre yukarı katlanmış gibi durmasıdır.

  Gelişmekte olan çocuklarda pantolon boyunun uzatılabilmesi için pay olarak bırakılmasının yanında bir faydası olmayan hatta toz tutması bakımından sıkıntı yaratan duble-paça'nın hikayesi İngiltere'de başlıyor.

  Londra'nın yağmurlu havasında dolaşan asilzadeler kapalı bir yerden çıktıklarında, pantolonlarının paçaları ıslanmasınlar diye yukarı kıvırıyorlar, tekrar kapalı bir yere girdiklerinde tekrar indiriyorlardı. Bazen kapalı yerlerde pantolon paçalarını katlanmış şekilde unutuyorlar veya çamurlu ayakkabılarına değmesin diye kasten böyle tutuyorlardı.

  Aslında çok da kötü olmayan bu görünüm, 1800'lü yılların sonlarında İngiltere'ye gelen Amerikalılar tarafından değişik algılandı. İngilizlerin asil sınıfına özenen yeni zengin Amerikalılar bunu ülkelerine en son moda diye taşıdılar. Terzilerinden pantolonlarının paçalarını duble-paça olarak dikmelerini istediler.

  Duble-paça modası Amerikan kültürü ile beraber, özellikle sinema yoluyla, 20. yüzyılın başlarından itibaren tüm dünyaya yayıldı. Günümüzde pek fazla olmasa da kadın ve erkeklerin pantolonlarında duble-paçaya olan talep hala devam ediyor.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Duble paça nasıl Forum Tarih
Kayra Duble Tövbe 2012 Albümü Tanıtımı Albüm Tanıtımları 18 Ocak 2012
Odanızı Dubleks Yapın Dekorasyon 4 Mayıs 2009
Odayı dublex hale çevirmek bu olsa gerek... Dekorasyon 6 Aralık 2008
Tarih ve Dil Fakültesinden yetişecek öğrencilerin ülkemize yapacakları hizmetler nelerdir? Sorular ve Cevaplar 7 Eylül 2016
Arpaçay Halk Eğitim Merkezi Hakkında Bilgi Kars Kars Tanıtımı 14 Aralık 2012

Bu Sayfayı Paylaş