'Dubai'de bir Türk banka dolandırdı'

'Yurt Dışı Haberler' forumunda KaRDeLeN tarafından 20 Mart 2009 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  'Dubai'de bir Türk banka dolandırdı' konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Grubun içerisinde bir de Türk olduğu iddia edildi.

  Yerel medyada çıkan haberlere göre, Dubai tarihindeki en büyük yolsuzluk davasında beş yabancı işadamı ile iki banka çalışanı 'rüşvet ve belge üzerinde sahtecilik yaparak bankayı dolandırma' suçundan yaklaşık bir yıl bekledikten sonra mahkeme karşısına çıkacak. 1975'te kurulan Dubai İslami Bankası'nı yarım milyar dolar dolandırmakla suçlanan yedi kişiden birinin 36 yaşında isimli bir Türk olduğu, fakat henüz tutuklanmadığı öne sürüldü.

  Bahsi geçen ve 48 yaşındaki İngiliz C. M. ile 54 yaşındaki R. L. adlı iki arkadaşıyla beraber bankayı dolandırdığı iddia edilen Türk şahsın, Emirlikler'de mi yoksa ülke dışında mı olduğuna dair bilgi verilmedi. Bu üç kişinin kurdukları şirketler üzerinden sahte dokümanlar üreterek var olmayan işlemleri gerçekleştirmiş gibi gösterdikleri ve bankadan kredi çektikleri ifade edildi.

  Bankada çalışan 39 yaşındaki Pakistanlı finans müdürü U. H. ve 50 yaşındaki yardımcısı R. U'nun ise 950 bin dolar ve 750 bin dolar tutarındaki rüşvet karşılığında evraklardaki tutarsızlıkları görmezlikten geldikleri ve kredileri onayladıkları iddia edildi. Savcılık tarafından iddia edilen suçların 2004 ile 2007 arasında gerçekleştirildiği belirtildi.

  Sahte evrak ve rüşvet ile aynı yolu kullanan başka bir Amerikalının ise aynı bankayı yaklaşık 2 milyon dolar dolandırdığı iddia edildi. Amerikalı şahsın henüz yakalanmadığı öğrenildi. Yine 58 yaşındaki başka bir İngiliz işadamının bankayı dolandırmak için yukarıda bahsedilen üç şahıs ile beraber çalıştığı ve suç ortaklığı yaptığı iddia edildi.

  (CİHAN)
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - 'Dubai'de Türk banka Forum Tarih
Türkiye dağların uzanışı iklimi nasıl etkilemektedir kısaca Türkiye Kültür Ve Tanıtımı 18 Şubat 2017
Türkiye'de dağlar hangi yönde uzanır kısaca Türkiye Kültür Ve Tanıtımı 18 Şubat 2017
Mustafa Kemal'e Atatürk soyadını kim verdi kısaca Atatürk Hakkında Herşey 18 Şubat 2017
Türkiye Selçuklu Devleti kurucusu kimdir kısaca Tarihi Bilgiler 18 Şubat 2017
Atatürk taassuba neden karşı çıkmış kısaca Atatürk Hakkında Herşey 18 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş